40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Kašeľ u psa. Príčiny, symptómy a liečba

Čo robiť, keď pes začne kašľať? Je kašeľ každého psa nebezpečný? Ako liečiť suchý kašeľ u psa? Prečítajte si, aké sú príčiny psieho kašľa a čo sa prejavuje.

Kašeľ je závažné infekčné ochorenie psov. Je veľmi ľahké sa nakaziť a ak sa nelieči, môže to viesť aj k smrti psa. Začne váš pes kašľať? Venujte pozornosť iným príznakom. Kašeľ u psa môže byť príznakom menšieho prechladnutia, ale nikdy by sa nemal ignorovať.

Pri prechádzke so psom, ktorý nemá podsadu, sa odporúča vybrať mu oblečenie. Chovateľský kašeľ postihuje oslabených jedincov s nízkou imunitou.

Čo je to psí kašeľ - príčiny a príznaky

Kašeľ je infekčný zápal priedušiek a priedušnice u psov. Je tiež známa ako parainfluenza a bordetella, podľa toho, aké vírusy a baktérie spôsobujú tento zápal. Typicky sú to adenovírusy typu 2, baktérie Bordetella bronchiseptica pertussis a vírusy chrípky.

K infekcii dochádza pri kontakte psa s iným chorým psom. Infekčné vírusy a baktérie sa prenášajú kvapôčkami. Faktorom napomáhajúcim infekcii sú veľké skupiny psov – útulky alebo výstavy. Ochorenie najčastejšie postihuje psov so zníženou imunitou – šteniatka, chorých a seniorov.

Ak je infikovaný, príznaky sa začnú objavovať po 3-10 dňoch. Prvým je apatia a nechutenstvo, potom sa objavia vysoké horúčky, nádcha a pretrvávajúci kašeľ – môžete nadobudnúť dojem, že sa pes dusí. Príležitostne kašeľ spôsobuje aj zvracanie. Môže sa vyskytnúť aj hnačka.

Ako liečiť psí kašeľ?

Priebeh psieho kašľa môže byť mierny alebo ťažký – veľa závisí od stavu psa a mikroorganizmov, ktoré ochorenie spôsobili. Ľahšie prípady pripomínajú obyčajnú nádchu, tie silnejšie vyžadujú intenzívnu liečbu – pretože neliečený psí kašeľ môže viesť aj k smrti. Liečba závisí od priebehu ochorenia a symptómov. Primárne sa používajú antitusiká, antipyretiká a prípravky podporujúce imunitu. Niekedy aj antibiotikum. Doba liečby sa môže líšiť od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov. Okrem užívania odporúčaných liekov by ste tiež mali svojho psa hydratovať a kŕmiť. Počas choroby a niekoľko týždňov po uzdravení je nutné psa izolovať od ostatných psov!

Aby ste svojho psa ochránili pred psím kašľom, oplatí sa ho zaočkovať. V súčasnosti sa vakcína proti kašľu z chovateľskej stanice zvyčajne podáva ako inhalačná nosová suspenzia. Šteniatka vo veku 7 týždňov môžu byť očkované. Očkovanie by sa malo opakovať každý rok.

Chovateľský kašeľ sa u psa prejavuje celkovou apatiou a nechutenstvom, následne horúčkou, nádchou a psím kašľom.

Existujú domáce lieky na kašeľ z chovateľskej stanice?

Každú chorobu zvierat by mal liečiť veterinár a neodporúčame liečiť svojho psa svojpomocne, aj keď sa nám zdá, že ide len o nevinné prechladnutie! Domáce lieky na psí kašeľ, ako je užívanie byliniek alebo vitamínových prípravkov, poskytované na internete, treba vždy konzultovať s veterinárom. Existujú však bezpečné spôsoby, ako podporiť hojenie aj imunitu vášho psa.

V prvom rade sa uistite, že váš pes má vždy teplé a suché miesto na odpočinok. Dôležitá je zdravá, vyvážená strava a správne množstvo pohybu. V zimných mesiacoch sa oplatí dbať na správnu vlhkosť vzduchu – poslúži nielen psíkovi, ale aj členom domácnosti.

Je tiež potrebné pripomenúť, že nie každý kašeľ psov je kašeľ z chovateľskej stanice. Prečítajte si ďalšie príčiny:

Čo znamená kašeľ psa?

Je psí kašeľ nákazlivý pre ľudí?

Možno v popise tohto ochorenia vidíte príznaky a spôsoby infekcie podobné typickým príznakom chrípky a prechladnutia u ľudí. Mali by ste sa teda báť, že chorý pes nakazí deti alebo iných členov domácnosti psí kašľom? Našťastie, šanca, že sa tak stane, je mizivá. Hoci je možné, aby psy infikovali ľudí baktériou Bordetella, u ľudí nespôsobuje príznaky.

Natálie Baková