40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Depresívny a smutný pes - aké môžu byť dôvody?

Depresia u psa je stav, ktorý treba konzultovať s veterinárom. Môže sa ukázať, že zviera zápasí s nejakou telesnou chorobou alebo že sa zranilo. Keď lekár nenájde tento typ ochorenia, mali by ste vyhľadať pomoc od odborníka na správanie psov. Váš pes môže mať rozvinutú depresiu.

Psy sú prirodzene veselé, energické a plné života. Keď sa pes stane bojazlivým, smutným, takéto správanie by malo byť signálom pre opatrovníka, že s jeho miláčikom nie je niečo v poriadku. Skontrolujte, aké sú niektoré z najbežnejších dôvodov tohto stavu.

Depresívny pes často spí a neochotne reaguje na vonkajšie podnety.

Pes je smutný... môže to byť depresia

Depresia je zákerná choroba, ktorá môže napadnúť aj miláčikov. Pozornosť opatrovateľov treba upozorniť na to, že pes je smutný, apatický, chýba mu chuť do jedla, nereaguje na výzvy k hre, nerád chodí von na prechádzky, neteší sa pri pohľade na svoju obľúbenú pochúťku. Toto sú len niektoré z príznakov, ktoré sa môžu vyskytnúť pri psej depresii.

Depresia môže mať formu:

dlhodobá – je spôsobená dlhodobým stresom a neistotou,

krátkodobá, napríklad zimná depresia, kedy sa často mení životný štýl psa, ktorý sa stáva obmedzenejším.

Z príčin psej depresie treba spomenúť neuspokojené základné potreby, napríklad pocit bezpečia, poskytovanie spoločnosti, pobyt s ľuďmi a inými psami, denná dávka pohybu. Za depresiu môže aj náhla zmena v živote psa, s ktorou sa pes nevie vyrovnať, napríklad choroba alebo smrť opatrovníka, objavenie sa nového člena rodiny, zmena životného štýlu opatrovníka, sťahovanie.

Psiu depresiu lieči behaviorista, ktorý na základe starostlivého pozorovania jeho vzťahu s opatrovníkom a životného štýlu navrhuje konkrétne kroky. Úloha strážcu je veľmi dôležitá – musí psovi poskytovať pozitívne podnety, prejavovať mu veľa lásky, dávať mu pocit bezpečia. Niekedy je nevyhnutná farmakologická liečba založená na antidepresívach. Pri správnom zaobchádzaní sa smutný pes opäť stáva radostným.

Depresívny pes - príčiny

Apatia u psa je jedným z najviac nešpecifických symptómov. Tetrapody sa môžu prejaviť v priebehu mnohých chorôb. Medzi potenciálne príčiny apatie u psov sa rozlišujú najmä:

bolesť v dôsledku zranenia, traumy;

choroba - boj s chorobou znižuje všeobecnú hladinu energie, a to zase robí psa depresívnym, smutným, stiahnutým.

Pes je tiež letargický:

v prípade otravy;

v súvislosti s užívaním určitých liekov;

po očkovaní, odčervení alebo ošetreniach;

s problémami so zubami;

kvôli zlému dňu.

Apatický pes, takýto stav môže byť spôsobený rôznymi chorobami alebo poruchami správania.

Najčastejšie choroby, kvôli ktorým pes nechce jesť a je letargický

Najčastejšie choroby, ktoré spôsobujú, že pes nechce jesť a cíti sa letargický, sú spôsobené vírusmi a baktériami. Infekcie, ktoré môžu spôsobiť letargiu psa, zahŕňajú:

psinka - jedna z najnebezpečnejších infekčných chorôb psov. Spôsobené vírusom psinky (CDV). Môže mať rôzne formy, napríklad pľúcnu, gastrointestinálnu, očnú, kožnú. Bez ohľadu na formu je pes letargický a nechce jesť. Liečba sa zameriava na odstránenie príznakov, posilnenie imunitného systému, boj so sekundárnymi infekciami. Presná liečba závisí od formy ochorenia;

parvovírus - konkrétne parvovírusová enteritída u psov. Zápal tráviaceho traktu spôsobený vírusom čeľade Parvoviridae (CPV-2). V dôsledku choroby pes nechce jesť ani piť, je malátny, zvracia, má krvavé hnačky. Typické sú zvuky praskania v bruchu, zrýchlené dýchanie, zväčšenie brucha, dehydratácia a strata hmotnosti. V liečbe sa často používa antisérum s protilátkami. Niekoľkodňový pôst je nevyhnutný, čo znižuje intenzitu hnačky a zvracania. Podávajú sa závlahové kvapky s elektrolytmi, antibiotiká, lieky chrániace sliznicu žalúdka, infúzie glukózy, vitamínov, aminokyselín, antiemetiká, pri ťažkých hemoragických hnačkách antihemoragické lieky;

Lymská borelióza – ochorenie spôsobené baktériami, konkrétne spirochétami prenášanými kliešťami. Medzi hlavné príznaky patrí: apatia a malátnosť, túlavé krívanie, nedostatok chuti do jedla, horúčka, problémy s kĺbmi (opuchy, problémy s pohyblivosťou). Najúčinnejšie v terapii sú antibiotiká, najmä doxycyklín a amoxicilín. Veterinár môže odporučiť ďalšiu symptomatickú liečbu vo forme protizápalových, antipyretických alebo obličkových podporných látok;

psí kašeľ (známy aj ako bordetella parainfluenza) – je nebezpečné ochorenie horných dýchacích ciest (infekčná tracheobronchitída). Ochorenie spôsobujú vírusy, najčastejšie Parainfluenza canis a Adenovirus typu 2, ale aj baktérie Bordetella bronchiseptica pertussis. K infekcii dochádza priamym kontaktom s iným chorým psom, vdýchnutím alebo kvapôčkami. Okrem toho, že pes je malátny a nemá chuť do jedla, trpí vysokou horúčkou, vodnatým výtokom z nosa a očných spojiviek, pretrvávajúcim, dunivým, suchým, prudkým kašľom. Pri kašli sa zviera dusí, často zvracia. Liečba je založená na farmakoterapii. Podávajú sa najmä lieky proti horúčke a kašľu, prípravky podporujúce imunitu, antibiotikum.
Olga Dubská