40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Psinka - nebezpečná choroba psov. Príčiny, príznaky a liečba

Psinka je vysoko nákazlivé a nebezpečné (často smrteľné) ochorenie psov spôsobené vírusom CDV (CDV). canine distemper virus) z čeľade paramixovírusov. V boji proti psinke zohráva kľúčovú úlohu zohráva prevencia.

Psinka je často postihuje psovité, lasicovité a skunkovité druhy živočíchov. Zvieratá sa môžu infikovať aj navzájom medzi druhmi, takže psy žijúce mimo mesta sú obzvlášť vystavené patogénom. Najčastejšie na túto chorobu trpia šteňatá staršie ako 6 týždňov - ešte nie sú očkované a sú zbavené protilátok získaných od matky. Psinka však môže postihnúť štvornožcov v akomkoľvek veku bez ohľadu na plemeno alebo pohlavie. Človek je voči vírusu imúnny a nemôže sa nakaziť od domáceho miláčika.

Čokoládový labrador leží na posteli.

Psinka - čo to je za ochorenie?

Najčastejšie sa vírus psinky prenáša kvapôčkovou cestou. (aj vyliečený pes môže byť nákazlivý cca 13 mesiacov). Psinkou sa možno infikovať aj jedlom a - v prípade gravidných súk - placentou. Pretože je CDV rezistentný voči environmentálnym faktorom, môže prežiť až niekoľko dní mimo hostiteľa a prenáša sa nepriamo cez predmety (napr. topánky).

Keď sa vírus psinky dostane do tela zvieraťa, začne sa rýchlo množiť, spočiatku napáda lymfatické orgány a silne oslabuje imunitný systém. Postupom času sa CDV dostane do ďalších sústav - do tráviacej, dýchacej, močovej a nervovej sústavy. Preto sú príznaky psinky veľmi rozmanité.

Príznaky psinky a jej formy

Psinka sa zvyčajne začína od náhlej teploty(dokonca až do 41 ° C). Charakteristické je, že v počiatočnom štádiu ochorenia horúčka na niekoľko dní ustúpi a potom opäť stúpa. Vývoj ostatných príznakov závisí od formy ochorenia, t.j. ktoré orgány budú postihnuté najviac.

Psinka a rozdelenie:

• katarálna, s vysokou horúčkou, hnačkami, výtokom z nosa a spojiviek, apatiou zvieraťa - vyskytuje sa v prvom štádiu ochorenia;
• dýchacia (pľúcna), so silným výtokom z nosa (sérovým, hnisavým alebo krvavým), kašľom, dýchavičnosťou - môže viesť k bronchitíde alebo zápalu pľúc a dokonca ku kardiovaskulárnemu kolapsu;
• gastrointestinálna spojená s gastroenteritídou, sprevádzaná vracaním, hnačkami - vedie k ťažkej dehydratácii a chudnutiu;
• nervová sprevádzaná príznakmi ako paréza, paralýza, nystagmus, trasenie svalov, nervové tiky, inkontinencia moču a stolice, ataxia, demencia, epilepsia - neurologické poškodenie je trvalé a nereaguje na liečbu;
• očná s konjunktivitídou so sérovo-hnisavým výtokom, slzením, fotofóbiou, zápalom dúhovky alebo zrakového nervu - môže viesť k ulcerácii a perforácii rohovky a dokonca k slepote;
• kožná, prejavujúca sa hnisavými vezikulami (ktoré sa po vysušení zmenia na chrasty), ktoré sa tvoria na pokožke brucha, na vnútornej strane stehien, na perách, okolo očí, ušných chrupaviek a nozdier - môže viesť napríklad k zápalu ucha.


Medzi zriedkavé formy psinky patria:

• zápal mozgu u starých psov (forma psinky spôsobená vírusom, ktorý prežil v centrálnom nervovom systéme po rokoch od vyliečenia) spôsobujúci poruchy pohybového aparátu, demenciu, slepotu;

• ochorenie tvrdých labiek, prejavujúce sa zhrubnutím, vysušením a popraskaním vankúšikov labiek a nosa.

V priebehu choroby sa jedna forma psinky môže zmeniť na inú. Často sa vyskytujú súčasne. Výnimkou je nervová psinka, ktorá sa vždy vyskytuje sama.

Smutný pes pod obliečkami.

Liečba a prevencia psinky

Liečba psinky je zložitá a úmrtnosť infikovaných zvierat je takmer 80%. Proti tejto chorobe neexistujú žiadne cielené prípravky ani konkrétny postup. Terapia spočíva predovšetkým v zmiernení prejavov ochorenia a posilnení imunitného systému psa. V závislosti od formy psinky môžu byť použité antibiotiká, vitamíny, infúzie, glukózy, hydratácia, antiemetiká, očné kvapky, antikonvulzíva. Liečba musí byť pod dohľadom veterinára.

Najúčinnejšou formou boja proti chorobe je pravidelne jej predchádzať pomocou očkovania psa. Veterinári zvyčajne navrhujú viaczložkovú vakcínu, ktorá chráni domáce zviera pred inými chorobami (napr. parvovírusom). Prvá dávka sa podáva šteniatkam vo veku 6-7 týždňov. Potom sa očkovanie opakuje dvakrát v intervaloch 3-4 týždňov. Potom je potrebné psa každý rok zaočkovať.


Anna Dobroňová

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok