40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Aké sú najdrahšie psy? Od čoho závisí cena domáceho maznáčika?

Najdrahšie psy na svete môžu stáť veľa peňazí. Sú plemená, za ktoré zaplatíte toľko, ako za celkom dobrú dovolenku. Medzi najdrahšie psy patria zástupcovia takých plemien ako tibetský mastif, faraónsky pes, pomeranian, čau-čau.

Psy môžu byť poriadne nákladné. Cena niektorých plemien dosahuje niekoľko, ba niekedy aj tisícky eur. Koľko zaplatíme za dané plemeno sa môže v rôznych častiach sveta značne líšiť. Nepochybným držiteľom rekordov je červená tibetská doga, ktorú si kúpil čínsky milionár. Pes bol predaný za 2 milióny dolárov.

Cavalier King Charles Spaniel je považovaný za jedného z najdrahších psov.

Od čoho závisí cena domáceho maznáčika?

Cena psov závisí od mnohých faktorov, z ktorých najdôležitejšie sú:

● povesť chovateľskej stanice - pes pochádzajúci zo známej, uznávanej, obľúbenej chovateľskej stanice, ktorej zverenci sa na výstavách či súťažiach umiestňujú na popredných miestach, bude stáť viac ako kúpený v novej, bezvýznamnej alebo nie veľmi titulovanej chovateľskej stanici,

● pravosť chovu - cena psa z chovu zapísaného v registri kynologickej organizácie, ktorá je členom Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI), bude vyššia ako u psov z tzv. -volal pseudochov. Tieto tetrapody budú neznámeho pôvodu, pretože nemajú rodokmeň. Preto nie je nič známe o ich predkoch, rodinnej zdravotnej anamnéze – riziku genetických chorôb či úspechoch predchádzajúcich generácií. Tieto a ďalšie informácie nájdete v rodokmeni. Dokument zároveň oprávňuje psa zúčastniť sa na výstave. Nemali by ste kupovať psa z neovereného miesta,

● čistota plemena - čím väčší je súlad vzhľadu a povahy psa so všeobecne uznávaným štandardom daného plemena, tým je menšia pravdepodobnosť, že má prímes iných plemien, a teda aj jeho cena je vyššia,

● obľúbenosť a rozšírenosť psov daného plemena – záujem o psov konkrétneho plemena je spojený s rastom cien jeho predstaviteľov, a to časom poháňa rozširovanie chovateľských staníc, ktoré sú spočiatku zriedkavé, čoraz dostupnejšie , čo môže mať za následok zníženie ceny psov.

Tieto faktory nevyčerpávajú zoznam determinantov ovplyvňujúcich náklady na kúpu psa. Je ich oveľa viac a za kľúčové sa považujú tie, ktoré sú uvedené vyššie.

Červený čau-čau pes s fialovým jazykom.

Ktoré psy sú najdrahšie?

● Tibetská doga

Tibetský mastif je nepochybne na čele rebríčka najdrahších psov. Pôvodný názov tohto plemena je do-khyi. Psy pochádzajú z Tibetu. Patria do skupiny molossoidov v horskom type. Spočiatku sa tieto štvornožky používali na stádo zvierat a stráženie a dnes sa používajú najmä ako výstavné psy a spoločenské psy. Sú to živé psy. Sú veľmi veľké, s hustou, dlhou srsťou. Nadýchaný chvost a golier okolo krku priťahujú pozornosť. Niektorí predstavitelia tohto plemena majú nad očami červenohnedé znaky, ktoré sa v Ázii považujú za extra oči, sledujúce, kedy sú tie pravé zatvorené. Cena tibetských mastifov sa veľmi líši. Najlepší jednotlivci zaplatia až 3000 eur.

● Pomeranian – miniatúrny špic

Pomeranian je tiež známy ako miniatúrny špic. Toto je pes typu líška. Niektorí spájajú jeho meno s Pomoraskom, čo bola oblasť, kde sa tieto psy prvýkrát objavili. Ide o typického spoločenského psa, ktorý sa odporúča pre domácich majstrov, aj keď pre správny vývoj a fungovanie potrebuje aj pohyb. Pomeranian je pes „jedného pána“. Prejavuje priateľský prístup k celej ľudskej rodine, no hľadá jedného človeka, ku ktorému sa najviac pripútava. Vyzerá ako nadýchaná guľa, ktorá vyplýva z vonkajšej vrstvy s vyčnievajúcimi a dlhými vlasmi a hustou podsadou. Zástupcovia tohto jedného z najdrahších plemien stoja okolo 2500 eur.

Pomeranian je pes malého plemena s charakteristickou bujnou srsťou,

● Samojed

V klasifikácii najdrahších psov na svete musia byť samojedi. Tieto psy sa kedysi používali ako záprahové, poľovnícke a pastierske psy. Pochádzajú z Ruska, presnejšie zo Sibíri. Toto je plemeno pre ľudí s aktívnym životným štýlom. Samojedi sú energickí, temperamentní, potrebujú veľa pohybu. Silne sa viažu na svojho opatrovníka, prejavujú veľkú inteligenciu a jemnosť. Majú našuchorenú, hustú, dosť dlhú, bielu srsť. Pri ich vzhľade treba venovať pozornosť tmavým, pigmentovaným perám, ktoré sú na koncoch mierne zakrivené smerom nahor, čo vyvoláva dojem, že sa štvornožky usmievajú. Najdrahšie šteniatka tohto plemena stoja v priemere 1200 eur.

● Pyrenejský horský pes

Medzi drahých psov patrí pyrenejský horský pes. Plemeno pochádza zo staroveku na území dnešného Francúzska. V minulosti sa tieto psy využívali na stráženie oviec. Silne stavané a veľké psy môžu dosiahnuť výšku 70-80 cm a hmotnosť 45-55 kg. Zároveň sa svojimi veľkými rozmermi pohybujú ľahko a hladko. Majú veľmi hustú a dlhú srsť, najčastejšie bledožltej farby. Sú veľmi inteligentní a ochotní cvičiť. Za šteniatko pyrenejského horského psa zaplatíte asi 850 eur.

Pyrenejský horský pes je veľký biely pes.

● Faraónsky pes

Faraónske psy patria medzi najdrahšie plemená. Poznali ich už v starovekom Egypte, čo sa spája aj s ich menom. Najväčší počet chovateľských staníc faraónskych psov je vo Veľkej Británii. V minulosti boli zástupcovia tohto plemena využívaní ako poľovnícke psy a dnes sa využívajú najmä ako spoločníci. Vyznačujú sa nezvyčajnou ostražitosťou, ušľachtilou postavou, vysokou inteligenciou, veselou povahou. Majú krátku, lesklú, tvrdú srsť, zvyčajne červenohnedú s bielymi znakmi. Za šteniatko psa faraónskeho zaplatíte minimálne 600 eur.

● Čau-čau

Ďalším drahým plemenom psov je čau-čau. Pochádzajú z Mongolska. Charakteristickým znakom ich vzhľadu je modro-čierny jazyk, podnebie a ďasná. Pozoruhodná je aj veľmi hustá a nadýchaná srsť, vďaka ktorej psy vyzerajú oveľa väčšie, než v skutočnosti sú. Ich srsť by mala mať jednotnú farbu. Je dostupný v červenej, čiernej, bielej, krémovej, modrej a škoricovej verzii. Majú mimoriadne jemnú a priateľskú povahu. Slávnym majiteľom tohto psa bol Sigmund Freud. Ceny šteniatok čau-čau začínajú od 600 eur.

● Cavalier King Charles Španiel

Keď hovoríme o najdrahších psoch na svete, treba spomenúť Cavalier King Charles Spaniel. Je to typický rodinný pes. Je veselý, veselý, priateľský, má rád spoločnosť ľudí. Z tohto dôvodu sa používa v terapii psov. Čo sa týka vzhľadu, tieto psy sú pomerne malé – dosahujú okolo 35 cm na výšku a 5-8 kg na váhu. Majú hodvábnu srsť, veľké, tmavé oči, visiace uši. Ich vzhľad charakterizuje takmer plochá lebka medzi ušami. Priemerné náklady na Cavalier King Charles Spaniel sú 600 eur.Olga Dubská