40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Cavalier King Charles Španiel- charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

História plemena Cavalier King Charles Španiel

Meno Cavalier je odvodené od najväčších milovníkov týchto psov v tom čase - kráľa Karola I. a Karola II. Cavalier bol veľmi populárny pes v aristokracii. Prakticky každá dáma mala jedného. Tieto malé, radostné psy s krásnou a hustou srsťou mali ženám zahriať ruky a kolená. Zabávali a boli radosťou pre oči na kráľovských dvoroch. Sprevádzali kráľov a šľachtu pri love drobných hlodavcov a vtákov.

Na začiatku 19. storočia sa stali veľmi obľúbenými aj ďalšie malé psy pre spoločnosť, a to mopslíky, pekingské palácové a maltézske psíky. Kríženie Cavalierov s nimi sa skončilo zmenou vzhľadu - ich papuľa bola o dosť skrátená, vrch hlavy vyrovnaný, oči zväčšené a vyčnievajúce. Až v 20. rokoch 20 storočia sa zrodila túžba vrátiť sa k pôvodnému vzhľadu Cavaliera a na tento účel sa hľadali a kombinovali psy pôvodného typu. V roku 1928 boli vyvinuté vzory oboch plemien - krížený španiel (Cavalier King Charles Spaniel) a španiel s krátkymi ústami s plochým pyskom (King Charles Spaniel). Toto plemeno sa dostalo na Slovensko v 70. rokoch. Prvé šteniatka narodené na Slovensku sa narodili v roku 1981.

Na tráve stojí biely a červený Cavalier. Vidno celú postavu, pes je pripútaný na vodítku.

King Charles španiel postava

Malí Španieli vďačia za svoj dnešný vzhľad zotaveniu plemena na začiatku 20. storočia. Cavalier je ladný pes, ktorý kráča s pôvabom aristokrata. Jeho telesná hmotnosť by nemala presiahnuť 8 kg. Malá hlava má v skutočnosti plochý stop a lebku medzi ušami. Veľké, široko posadené oči by mali byť tmavo pigmentované, rovnomerné a okrúhle. Prednosťou Cavaliera sú jeho uši - dlhé s hustými, splývavými vlasmi. Psy tohto plemena majú dosť veľké pery, ktoré pôsobia usmievavo. Spolu s čiernym okrúhlym nosom pôsobia veľmi pozitívne. Postava Cavaliera je tvarovaná do obdĺžnika, chrbtica musí byť rovná a chvost ju predlžuje. Rovné nohy sú zakončené veľmi chlpatými labkami. V niektorých krajinách sú chvosty Cavaliera kupírované, ale nie viac ako o 1/3 ich dĺžky.

Cavaliers majú krásne, hodvábne vlasy ukladajúce sa do tvaru peria. Dlhá srsť. Kučery nie sú povolené. Španiel sa môže vyskytovať v štyroch typoch farieb: celý červený (bez rôznych farebných označení), čierny s pálením (bez iných farebných označení), tricolor (biele a čierne škvrny na gaštanovo-červenom pozadí) a blenheim (gaštanovočervené škvrny na bielo-perlovom podklade, veľmi žiaduca biela škvrna v tvare kosoštvorca medzi ušami).

Starostlivosť o Cavaliera

Psy tohto plemena vyžadujú pravidelné a dôkladné česanie srsti. Majú tendencie nechtiac zachytávať všetky nečistoty počas prechádzky, preto je dôležité po prechádzke psa skontrolovať a odstrániť z neho všetky nečistoty.

Kúpele Cavaliera by sa mali vykonávať podľa potreby, najlepšie je použiť na tento účel hydratačné šampóny na dlhú srsť. Pred kúpaním aj po ňom sa odporúča psa vyčesať a tým odstrániť prebytočnú podsadu. Na tento účel sa dobre osvedčia kefy s dlhými zubami a hrebene na odstránenie zauzlenej srsti. Pri starostlivosti je potrebné venovať osobitnú pozornosť ušiam, ktoré sa často zamotávajú a znečisťujú. Môžete pristrihnúť srsť pri labkách, aby sa nezašpinili a nenosili nečistoty do bytu.

Cavalieri v lete veľmi pĺznu. V tomto období by sa mala zvýšiť frekvencia česania môžete si pomôcť furminátorom rýchlejšie a efektívnejšie odstráni prebytočnú podsadu.

Pre lepšiu hygienu uší španielov im môžete pravidelne odstraňovať chlpy z uší. Nemali by ste zabúdať na zastrihávanie pazúrov, aby ste zabránili ich prerastaniu.

Cavalier trikolóra - biela, gaštanová, čierna

Cavalier zdravie

Príbuzenstvo a kríženie psov s inými plemenami v minulosti ovplyvňovalo ich zdravotný stav. Psy tohto plemena trpia radom zdravotných problémov, ktoré je potrebné zohľadniť pred kúpou psa. Ak sa pre Cavaliera rozhodnete myslite nato, že o niekoľko rokov budú nevyhnutné pravidelné a časté návštevy veterinára.

Najbežnejším ochorením španielov je mitrálna regurgitácia chlopne. Toto ochorenie sa zvyčajne objavuje od cca. 6 roku psa. Preto potom, čo pes dosiahne šesť mesiacov je potrebné raz ročne vykonať srdcové echo a kardiologické vyšetrenie. Regurgitácia chlopne je spojená s šelestom, ktorý je spôsobený regurgitáciou krvi z komory do srdcovej predsiene. To zhoršuje prácu srdca a oslabuje celé telo psa.

Ďalším závažným ochorením, ktoré sa vyskytuje u Cavalierov a iných plemien s malou lebkou, je genetická syringomyelia, ktorá vedie mozoček k pohybu do miechového kanála. Zvyšuje sa intrakraniálny tlak a postihnuté psy trpia neurologickými poruchami. Toto ochorenie je stále málo známe a v súčasnosti neexistuje zavedený plán účinnej liečby. Často sa to objaví v neskoršom veku psov. Z neurologických ochorení môže byť Cavalier napadnutý aj náhlymi záchvatmi (tzv. epizodický záchvat).

POZRITE SI KRMIVO URČENÉ PRE CAVALIER KING CHARLES ŠPANIEL

Pre tieto plemená sú typické očné choroby. Atrofia sietnice, katarakta, syndróm suchého oka a dvojitý rad rias. Plytko posadené oči Cavaliera sú vystavené mechanickým poraneniam, takže s nimi buďte obzvlášť opatrný pri chôdzi alebo hraní sa s nimi.

Pre plemeno je charakteristická trombocytopénia, ktorá vychádza najavo pri krvných testoch. Trombocytopémia však nemá zásadné následky. Cavalieri začínajú mať menšie zdravotné komplikácie už v útlom veku problémy so zubami - kvôli skrátenej papuli - usadzovanie zubného kameňa a zápal ďasien sa môže prejaviť nedostatkom chuti do jedla, nepríjemným zápachom od psa a bolesťou okolo čeľustí. Veľmi často sa vyskytujú aj slziace oči a infekcie uší. Cavalieri majú tiež tendenciu prolapsu kolenného kĺbu.

Vďaka svojej obrovskej chuti do jedla môžu mať tieto psy nadváhu alebo začať priberať, ktoré bude ťažké napraviť.

Dva kavaliéry ležia vedľa seba, jeden je blenheim a druhý trikolóra.

Povaha Cavaliera

Cavalieri sú veľmi náročné psy, hlavne pokiaľ ide o pozornosť od ich majiteľov. Nasledujú svojho pána krok za krokom a nechcú ho opustiť ani na chvíľu. Chovateľa sprevádzajú pri každodenných činnostiach a cítia sa dobre v bytoch v mestách, tak aj na dlhých potulkách poľami a lesmi - pokiaľ sú so svojím milovaným majiteľom. Nedostatok blízkeho kontaktu s ľuďmi alebo inými psami môže viesť k psej depresii. Napriek vzhľadu sú španieli veľmi citlivé psy. Nemôžete zvýšiť hlas alebo sa na nich nahnevať, skôr by ste ich mali prehnane chváliť.

Predpokladá sa, že Cavalieri sú vždy usmievaví, veselí a radostní. Je to pravda, ale zvyčajne na ľudí, ktorých pozná a miluje. Tieto psy pristupujú k cudzím s rezervou a neistotou. Socializácia mladých psov tu hrá dôležitú úlohu ak je nesprávne vykonaná, na Cavaliera prenesie veľa traumy, môže to byť tiež príčinou ich neurózy a mnohých obáv. To isté platí pre kombináciu kráľovského španiela a dieťaťa. Cavalierova psychika je jemná a nemusí sa vyrovnať s hlučnými všadeprítomnými deťmi. Silne podráždený a nervózny Cavalier môže štekať alebo hrýzť. Pre staršie a pokojnejšie menšie deti bude skvelým priateľom a spoločníkom vo všetkých oblastiach života.

Tieto psy neradi zostávajú dlho sami, nudia sa a potom smútia. Neodporúča sa ich zaobstarať do domácnosti, kde najčastejšie bude pes sám. Cavalieri sú dobre vychované a oddané psy, dychtivo počúvajú svojich majiteľov, ale musia byť odmenení mnohými hodinami hladkania.

Kavalierska trikolóra, pozerajúca sa priamo do kamery. Má zlatohnedé oči.

  Zaujímavosti:

  · Milovníčkou plemena je Nancy Regan - manželka bývalého amerického prezidenta

  · V 17. storočí sa Cavalieri nazývali „chien de dame“, teda vo voľnom preklade „psy dám“

  · Cavalieri boli zvečnení na mnohých obrazoch a sochách

  · Kráľ Karol II udelil edikt, ktorý všetkým psom tohto plemena umožňoval vstup na verejné miesta a do budov

  · Názov červeno-bielej odrody „balenhaim“ pochádza z rovnako nazývajúceho sa hradu patriaceho chovateľovi Churchilla, ktorý rozšíril psy s touto farbou


  Karolína Luščíková


Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok