40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Nemecký trpasličí špic (Pomeranian) - charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

Trpasličí špic - Pomoranský

Miniatúrne špice patria medzi primárne psy. Tieto vtipné, nadýchané a večne usmiate psy kedysi slúžili ako štekajúci strážcovia. Napriek svojej malej veľkosti tela majú veľmi statočnú dušu a veľké srdce.

Špic je najstaršie plemeno psov v strednej Európe. Existuje 5 druhov špicov a miniatúrne špice sú najmenšie. Je odvodený od špica z doby kamennej a od špicov z dávnejších čias. Hovorí sa tiež, že špic pochádza od severných psov, silne chlpatých, ktoré priniesli z Holandska a Nemecka Vikingovia.

Tieto psy sa masívne vyskytovali v Pomoransku, Sasku a Holandsku. V Pomoransku sa začal ich chov, odtiaľ pochádza aj ich druhé meno - Pomeranian. Od prelomu 16. a 17. storočia sa z miniatúrnych špicov stali typicky spoločenskí psi. V Poľsku boli populárni pred druhou svetovou vojnou, potom sa ich počet drasticky znížil, rovnako ako záujem o ne.

Dospelý miniatúrny špic. Ryšavý pes s charakteristickým úsmevným výrazom na tvári

Postava, vzor trpasličieho špica

Podľa normy by telesná hmotnosť dospelého trpasličieho špica nemala presiahnuť 3 kg a výška v kohútiku by mala byť medzi 18 - 22 cm. V prípade špicov neexistuje pohlavný dimorfizmus - samce a samice sa výrazne vzhľadovo nelíšia.

Postava špica je štvorcovitá. Krátky trup je pripevnený na rovných a rovných končatinách. Hlava strednej veľkosti, klinovitého tvaru, s líščím vzhľadom, s podlhovastou papuľou. Tieto psy hrdo nosia hlavy vysoko. Tmavo sfarbené oči. Uši sú výrazne, trojuholníkové, vzpriamené, posadené blízko seba. Krk je stredne dlhý, s veľmi bohatým ozdobným golierom. Chvost je exponát, prehodený cez chrbát, vysoko nasadený.

Srsť trpasličieho špica je veľmi hustá, dvojvrstvová. Nemôže byť oddelená ani s cestičkou. Na hlave, ušiach a chodidlách je srsť priliehavejšia a kratšia, než na ostatných častiach tela. Srsť nemôže byť kučeravá alebo vlnitá. Je povolená akákoľvek farba srsti. Požiadavkou je jednotná farba trpasličieho špica, sýtej a výraznej farby. Podsada aj vonkajšia srsť sú rovnakej farby.Mladý miniatúrny špic stojí bokom pred autom. Vidno celú postavu, vlasy a ruff. Špic hľadí na opatrovníka

Starostlivosť o špice

Pomeranian je náročný pes, pokiaľ ide o starostlivosť o srsť. Má dvojvrstvový kožúšok, zložený z veľkého množstva mäkkej, rovnomerne vlnenej podsady a dlhých, hrubých a hustých vrchných vlasov. Odporúča sa denne česať kovovým hrebeňom s úzkymi zubami alebo kefou hrebeňového typu. Hrebeňom by sa malo jemne siahať do hĺbky srsti, aby sa oddelili vlasy od pokožky. Aby ste udržali srsť v dobrom stave a minimalizovali vypadávanie srsti, mali by ste svojho psa pravidelne trymovať, t. j. odstraňovať odumretú srsť. Kúpanie by sa malo uskutočňovať približne raz za mesiac a pes by sa mal pred umytím a po ňom dôkladne vyčesať a potom vysušiť. Šampón pre špica by mal byť na objem a ľahké rozčesávanie. Nie všetky špice sú vhodné na oholenie alebo strihanie na krátko. Takéto ošetrenie môže prispieť k vzniku kožných ochorení a okrem toho spôsobiť zlý rast srsti. Po oholení srsť dorastá ako vata, neovládateľná, niekedy psíkovi narastú chumáče vlasov a to veľmi nerovnomerne. Preto je súčasný trend pomeranian boo dosť nebezpečný. Srsť špica nie je vhodná na takýto strih - ak raz ostriháte srsť takto bude potrebné pokračovať v tomto strihu, inak srsť zle dorastie a jej česanie bude pre obe strany bolestivé.

Srsť špicov ľahko zbiera počas prechádzok všetky listy, vetvičky a trávu. Po každej prechádzke by mal byť pes dôkladne vyčistený a vyčesaný. Pomeranian minimálne dvakrát ročne pĺzne, vtedy jeho srsť nájdete všade a to v obrovskom množstve. Sučky prichádzajú o srsť častejšie a vo väčšom množstve, najčastejšie po ruji alebo pôrode. Vtedy by ste mali mať dobrú kefu a veľa trpezlivosti. Pravidelná starostlivosť o takú krásnu pomoranskú srsť ju udrží v dobrom stave, hustú a lesklú.

Zmiešaná farba srsti Pomeraniana. Kráča hrdý a sústredený na kraji cesty

Pomeranian zdravie

Priemerná dĺžka života pomeranian je medzi 12 a 16 rokov.

Vďaka dvojvrstvovému kožúšku sú špice odolné voči poveternostným podmienkam. Dobre zvládajú vysoké aj nízke teploty. Nie sú však vhodné na záhradu, v lete by im mal byť poskytnutý tieň a v zime by mali byť chránené ich vankúšiky labiek.

Trpasličie špice sú náchylné na niekoľko chorôb, hlavne kože a srdca. Medzi geneticky podmienenými kožnými chorobami je hlavným alopécia X, ktorá spôsobuje náhlu stratu srsti na končatinách, tele a chvoste psa. Choroba je málo preskúmaná a zatiaľ neexistuje žiadny definovaný liečebný plán. Príznakom, ktorý môže naznačovať záťaž choroby, je že sa nezmení typ srsti zo šteniatkového na dospelý typ srsti (ktorá sa zvyčajne koná vo veku 4 - 5 mesiacov). Ďalším kožným ochorením postihujúcim špice je krehkosť kože a hormonálna dermatóza. Vrodenou srdcovou chybou, ktorá sa u pomeranian často vyskytuje, je Botalov kanál, ktorý spôsobuje preťaženie obehového systému a v dôsledku toho nedokrvenie v celom organizme.

Medzi ďalšie choroby, ktoré sa u miniatúrnych špicov bežne vyskytujú, patria dislokácie a prolaps patelly, zrútená priedušnica, diabetes mellitus, kryptorchizmus a hyperparatyreóza.

Pred výberom chovateľskej stanice ju starostlivo skontrolujte, aby ste si psa nevzali z nespoľahlivých zdrojov s genetickými chybami.Dospelý Pomeranian krémovej farby hľadí do diaľky. Má úhľadnú, plnú srsť.

Pomeranian trasličí špic postava

Pomeranian je neuveriteľne pripútaný k svojim majiteľom, najväčšie puto je s prvou vybranou osobou. Sú to veľmi oddaní psi, ktorí potrebujú veľa náklonnosti. Radi sú stredobodom pozornosti a často sa jej dožadujú. Nedostatok loveckého inštinktu spôsobuje, že Pomeranian vychádza dobre s mačkami, psami a inými druhmi zvierat. Má rad spoločnosť ľudí všetkých vekových skupín, ale kvôli jeho malým rozmerom by ste mali byť pri hraní opatrní, najmä s deťmi. Deti a starší ľudia môžu neúmyselne ublížiť malým psom, rozdrviť ich alebo použiť príliš veľkú silu.

Špice sú veľmi ostražité a dávajú si pozor na cudzích ľudí. Na každý hluk a neistú situáciu budú reagovať hlasným štekaním. Aj keď sa Pomeranian dobre hodí do malých bytov v mestách, má veľkú dávku energie. Nevyhraný, s nenaplnenými potrebami bude počas prechádzok trhať a bude sa ťahať za každým zaujímavým predmetom. Vďaka tomu, že sa tieto psy radi hrajú, a tiež aj pracujú s majiteľom, sú ideálne na šport, napríklad na agility. Plnia úlohu strážnych psov a deratizátorov malých hlodavcov a hmyzu. Špice sa ľahko učia, ale je potrebné dôsledne učenie, pretože sú to primitívne psy so skutočnou mierou nezávislosti. Sú to spoločenské, šťastné a živé psy.

Mladý miniatúrny špic leží nádherne na nadýchanej posteli. Má krémovú farbu, okolo krku má čiernu stužku, ktorá mu dodáva na šarme

  Zaujímavosti o špicoch:

  · Kráľovná Viktória a posledný kráľ Württembergu - Wilhelm II. Boli fanúšikmi trpasličích špicov

  · Najznámejším trasličím špicom bol zosnulý Boo, ktorého účet na sociálnych sieťach sledovalo takmer 17 miliónov ľudí

  · Odporúča sa strihať srsť špica efilačnými nožnicami, nie bežnými nožnicami

  · Jedným zo psov, ktorý prežil potopenie Titanicu, bol miniatúrny špic

  Úsmev a múdre oči miniatúrneho špica v celej jeho sláve. Na fotografii je viditeľná iba tvár.

Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok