40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zdravie a prevencia – kedy k veterinárovi?

V prvom rade je najdôležitejšia prevencia. Nezabúdajme, že tak ako si občas robíme „recenziu“ zdravia, tak by sme ho mali dopriať aj nášmu miláčikovi. Okrem kontroly u veterinára sa oplatí urobiť aj vyšetrenie krvi a moču. Vo veterinárnej medicíne sa uznáva, že 7 rokov je vek, kedy by sa mal vykonať skríningový test krvi a moču u ZDRAVÉHO zvieraťa. Väčšinu chorôb, ktoré môžu začať (zvyčajne ochorenie pečene, obličiek, v tomto prípade chronické zlyhanie obličiek, ochorenie pankreasu atď.), totiž dokáže lekár včas odhaliť a kontrolovať.

Aké príznaky a zmeny správania môžu znamenať, že som chorý a musím ísť k veterinárovi?

V prípade minerálnych usadenín môže včasná detekcia a včasná liečba ochrániť vašu mačku pred oveľa závažnejšími zdravotnými problémami.

Aké testy sa oplatí robiť?

Váš lekár zvyčajne nariadi skríningové testy. To vám umožní skontrolovať stav väčšiny orgánov a acidobázickú rovnováhu.

Kde by sa mal takýto test vykonať?

Väčšina lekárov robí takéto testy v špeciálnom laboratóriu pre zvieratá alebo vo vlastných laboratóriách.

Ak robím krvný test, prečo test moču?

Vo veterinárnej diagnostike sa moč označuje ako tekuté zlato. A je na tom veľa pravdy. Často zistiteľné zmeny v moči nás môžu upozorniť na meniace sa pH (obzvlášť dôležité v súvislosti s ochoreniami močových ciest u mačiek!), nadbytok bielkovín či cukru v moči alebo prítomnosť drobných minerálnych usadenín. V prípade minerálnych usadenín môže včasná detekcia a včasná liečba ochrániť vašu mačku pred oveľa závažnejšími zdravotnými problémami. Často zmeny zistené v moči umožňujú liečbu ešte skôr, ako sa príznaky ochorenia úplne rozvinú.

Kontrola hmotnosti.

V každej kancelárii majú opatrovníci domácich zvierat možnosť odvážiť zvieratko. Váženie sa oplatí plánovať aj pri prechádzke po kancelárii. Ak váš maznáčik rýchlo priberá alebo rýchlo stráca váhu, návšteva ordinácie je nevyhnutná. Je zriedkavé, že za náhlou zmenou hmotnosti nie je žiadna iná príčina. U starších psov a mačiek môže ísť o hormonálnu poruchu, ktorú je možné potvrdiť alebo vylúčiť krvným testom. Tiež stojí za to vykonať test stolice na parazity, vrátane prvokov.

Zubár? A prečo nie!

Len málo psov a mačiek si po jedle čistí zuby. Stáva sa tiež, že majitelia v dobrej viere dávajú svojim miláčikom len mäkké jedlo. Bohužiaľ to nie je najlepšie riešenie. Nedostatok tvrdého jedla sa premieta do stavu zubov. U všetkých domácich zvierat, ako aj u ľudí, sa vytvára povlak. Ide o zmes najmä baktérií, zvyškov potravy, slín, epitelu, cukrov. Povlak sa dá ľahko odstrániť mechanicky, ale väčšina domácich zvierat nie je naučená čistiť si zuby.

Čo robiť?

Najlepšie je naučiť svojho miláčika, aby si nechal čistiť zuby. K dispozícii sú aj zubné pasty pre psov a mačky. V žiadnom prípade by sa na tento účel nemali používať ľudské zubné pasty, ktoré sú pre psov a mačky toxické. Veterinár poučí majiteľa o tom, ako sa starať o zuby domáceho maznáčika a ako používať enzýmové pasty. Tiež stojí za to liečiť vášho domáceho maznáčika s občerstvením, ktoré utiera tanier. Je však dôležité mať na pamäti, že každá akcia si vyžaduje pravidelnosť.

Čo ak už má pes alebo mačka zubný kameň?

Potom si musíte dohodnúť stretnutie s domácim miláčikom na odstránenie kameňa. Takýto postup sa vykonáva v anestézii, takže pred jeho uskutočnením veterinárny lekár nariadi krvný test, aby sa vylúčila dysfunkcia orgánov a vybrala sa najbezpečnejšia anestézia. Nezabúdajte na parazity... Žiaľ, v súčasných poveternostných podmienkach si „dovolenku“ od insekticídov nemôžeme dovoliť. Kliešte sa vyskytujú aj v januári a komáre v decembri. A čo je horšie, kliešte aj komáre sú nositeľmi chorôb, ktoré sú pre našich miláčikov nebezpečné. V prípade kliešťov ide o prvoky, ktoré sa vyskytujú takmer na celom území republiky. Súvisí to s otepľovaním klímy. Komáre prenášajú háďatká. Niektoré druhy môžu byť pre nášho domáceho maznáčika smrteľné. Aktuálne dostupné prípravky na trhu majú rôznu účinnosť, preto sa ich výber oplatí konzultovať s vaším veterinárom. Navrhne nápravu vybranú pre aktivitu a prostredie domáceho maznáčika. Druhým problémom sú vnútorné parazity. V tomto smere sú veterinárne odporúčania jednoznačné: zviera treba odčervovať každé tri mesiace. Najlepšie je zmeniť podávaný prostriedok. Taktiež je vhodné aspoň raz ročne vykonať test stolice.

Očkovanie.

Je nesporné, že zvieratá by mali byť očkované nielen proti besnote. Psy a mačky, ale aj králiky, fretky a dokonca aj potkany majú svoje infekčné choroby, proti ktorým sa musia počas života chrániť. Očkovacia schéma a typ vakcín by mal byť vždy prispôsobený veku a životnému štýlu zvieraťa.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.