40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Kliešť u psa - príznaky, liečba a odstránenie. Rady

Ešte pred pár rokmi boli kliešte spájané s prechádzkami v lese. Čoraz častejšie však počujeme o moroch kliešťov aj vo veľkých mestách. Preto by ste mali obzvlášť dbať o svojich domácich miláčikov.

Kliešte u psa spôsobujú choroby, ktorých príznaky pre majiteľov nie sú vždy zrejmé. Preto by ste po každej prechádzke mali skontrolovať srsť vášho domáceho maznáčika, aby ste vylúčili prítomnosť parazita. Môže byť veľmi malý a sotva viditeľný, takže je dobré venovať čas záchrane zdravia vášho štvornožca.


V súčasnosti sa kliešte vyskytujú takmer všade, nielen v lesoch alebo na lúkach. Pes by preto mal byť chránený po celý rok.

Kliešte u psa - účinky a príznaky

Kliešte sú zvyčajne obzvlášť aktívne od marca do októbra, ale kvôli miernym zimám sú psy po celý rok čoraz viac vystavené uštipnutiu. Kliešte majú rady tmavé a vlhké miesta, hľadajte ich preto pod obojkom, v podpazuší, medzi palcami alebo na lakťoch.

Po uštipnutí kliešťom môže byť pes vystavený ochoreniu, ktoré je prenášané kliešťami. Existuje niekoľko odrôd, ale väčšinou sa prejavujú horúčkou, letargiou, problémami so žalúdkom alebo bolesťami kĺbov.
Jednou z chorôb prenášaných kliešťami je babezióza. Ak sa nelieči, môže viesť k smrti. Prejavuje sa 1 až 3 týždne po uštipnutí. Príznaky sú vysoká horúčka, ospalosť, nechuť do jedla, zvracanie alebo „hrdzavý moč“.
Lymská borelióza je najznámejšia choroba spôsobená baktériami Borrelia. Je bezpríznaková u 95% infikovaných psov. U ostatných sa prejavuje krívaním alebo polyartritídou, ktoré sa môžu objaviť aj niekoľko rokov po uštipnutí kliešťom.

Po uštipnutí kliešťom hrozí psovi aj kliešťová encefalitída. Ochorenie je spôsobené vírusom kliešťovej encefalitídy (TBE). Akútna forma ochorenia môže trvať až 3 týždne a chronická - bezpríznaková - dokonca niekoľko mesiacov. Príznaky sú akútna horúčka, letargia a apatia.
Ehrlichiosis je zase spôsobená baktériami typu Ehrlichia. Akútna fáza ochorenia trvá až 3 týždne. Medzi príznaky patrí apatia, celková slabosť, dýchavičnosť, horúčka, zvracanie, zväčšenie sleziny alebo lymfatických uzlín, krvácanie z nosa. V latentnej fáze sa pes môže správať a cítiť sa normálne. Toto ochorenie sa najčastejšie lieči doxycyklínom podávaným 3 - 4 týždne.

Anaplazmóza je ochorenie spôsobené gramnegatívnymi baktériami, ktoré sa prenášajú kliešťami. Prejavuje sa ako: ospalosť, horúčka, krívanie, napnuté brucho, zväčšené lymfatické uzliny, hnačky, zvracanie, opuchy končatín a nadmerný smäd. Na liečbu sa používajú tetracyklíny vo vhodnej dávke až 4 týždne. V prípade akútnych príznakov môže byť nevyhnutná transfúzia krvi.

Bartonelóza je infekčné ochorenie spôsobené baktériami prenášanými kliešťami, blchami a komármi. Vo väčšine prípadov sa klinické príznaky vyskytujú zriedka. Niekedy to môže byť zjavné s príznakmi ako je endokarditída alebo myokarditída.

Po vypití môže kliešť zväčšiť svoju veľkosť tela niekoľko desiatok krát.

Ako odstrániť psovi kliešťa?

Základným pravidlom, keď má pes kliešťa, je čo najrýchlejšie vytiahnutie parazita. Odstráni sa rovnakým spôsobom ako ľuďom, to znamená, že by sa mal vytiahnuť pinzetou a pevným pohybom. Z dôvodu vysokého rizika rozdrvenia kliešťov sa odporúčajú tiež háčiky alebo očká. Pinzetu na tele zvieraťa nemôžete stláčať, pretože kliešť sa môže zaboriť ešte hlbšie. Po vytiahnutí parazita môže byť jeho hlava stále v koži psa. Odstraňuje sa ju podobne ako telo. Kľúčom je úplné odstránenie kliešťa. Aj malý fragment môže viesť k infekcii alebo rozvoju vážneho ochorenia.

Okamžite po odstránení kliešťa by malo byť miesto uštipnutia vydezinfikované dezinfekčným prostriedkom, peroxidom vodíka alebo liehom. Za žiadnych okolností sa nesmie používať masť počas vyťahovania kliešťa. Je dobré ísť k veterinárovi, aby ste sa uistili, že kliešť bol správne odstránený a či nedošlo k infekcii.

Ako chrániť psy pred kliešťami?

Je dobré chrániť svojho psa pred chorobami prenášanými kliešťami. Prípravky odpudzujúce kliešte sú: kvapky (vydržia asi 4 týždne), spreje, špeciálne obojky (napr. Obojok Foresto) (niektoré z nich fungujú až 8 mesiacov). Je dobré dať psovi tablety vybrané podľa jeho hmotnosti. Podávajú sa 2 alebo 3 mesiace alebo každých šesť mesiacov. Môžete tiež zviera zaočkovať proti chorobám prenášaným kliešťami. Je dobré vedieť, že by ste si mali zvoliť iba jednu z metód ochrany, napríklad ak sa rozhodneme pre očkovanie, môžeme to urobiť kedykoľvek a potom to opakovať každé 3 mesiace.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok