40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Základy fyzioterapie psa - ako na relaxačnú a upokojujúcu masáž pre psa?

Relaxačná masáž pre psa, terapeutická masáž alebo možno masáž pre psa s ochorením platničky? Prečítajte si, kedy sa oplatí a ako masírovať svojho psíka, aby sme sa postarali o jeho zdravie a pohodu.

Masáž psa (rovnako ako u ľudí) môže mať mnoho funkcií: podporuje liečbu, rehabilitáciu, poskytuje upokojenie a relax. Prečítajte si, kedy sa oplatí vyhľadať maséra pre psov a ako môžeme psíka vymasírovať aj my sami.

Relaxačná masáž pre psa.

Kedy vykonať terapeutickú masáž pre psa?

Terapeutická masáž je doplnkom k štandardnej farmaceutickej a chirurgickej liečbe a musí ju odporučiť veterinárny lekár. Zoznam veterinárnych indikácií je veľmi dlhý a zahŕňa okrem iného: poúrazové a pooperačné jazvy, bolesti z preťaženia, Legg-Calve-Pathesova choroba, diskopatia, dysplázia kĺbov, obezita, habituálna dislokácia pately, neuralgia, parézy, edémy, paralýza, chronické obehové zlyhanie, chronické zápaly kĺbov a svalov, stavy po úrazoch a modriny, svalová atrofia v dôsledku nečinnosti alebo hypofunkcie, pretrhnutie svalového vlákna, syndróm konského chvosta alebo osteoartikulárna degenerácia.

Obzvlášť obľúbené sú masáže pre psov s herniou platničky a problémami s kĺbmi. Správna masáž je dokonalým doplnkom k dlhému procesu boja o zdravie a pohodlie psa postihnutého týmito bolestivými ochoreniami.

Terapeutická masáž je veľmi dôležitou súčasťou fyzioterapie psa a zároveň je väčšinou veľmi dobre znášaná väčšinou domácich miláčikov. Preto by sme po takomto riešení určite mali siahnuť vždy, keď vidíme, že si to organizmus nášho psa vyžaduje kvôli zraneniam, chorobe alebo jednoducho kvôli starob.

Relaxačná masáž pre psa

Okrem toho, že masáž pôsobí priaznivo na svaly a šľachy psa (rovnako ako u ľudí), môže mať veľký vplyv aj na psychiku psa. Správne vykonaná masáž psíka upokojí a navodí blaženú atmosféru. Masáž si môžeme objednať u špecialistu na masáže psov alebo ju môžeme skúsiť urobiť sami.

V čom sa takáto masáž líši od bežného hladkania? V prvom rade by pohyby rúk mali byť kruhové a plynulé a masírované miesta by mali nasledovať v správnom poradí. Masáž by mala začínať od hlavy, cez krk, zátylok, hrudník, predné labky, chrbát, brucho a končíť zadnými nohami.


Masáž každej z jednotlivých častí tela psa je zodpovedná za priebeh rôznych procesov. A to napríklad:

  • masáž uší pomáha pri strese,
  • masáž labiek zvyšuje psie sebavedomie,
  • masáž hlavy pôsobí priaznivo na nervový a tráviaci systém,
  • masáž brucha pomáha pri tráviacich problémoch.

Fyzioterapia pre psa.

Ako masírovať bruško a uši psíka?

V podstate každá časť tela psa sa dá masírovať rovnakým spôsobom – krúživými pohybmi. Najlepšie je vykonávať masáž v smere hodinových ručičiek. Samozrejme, to platí pre masáže, ktoré robíme psíkovi my sami. Rehabilitačné masáže vykonávané odborníkmi môžu mať úplne iný priebeh. Ak masáž robíme my, tak by sme sa mali držať zásady „radšej vôbec ako nesprávne“ – masáž by mala byť pre psa radosťou a formou oddychu. Masáž vždy začnime jemným dotykom a postupne zvyšujme jeho intenzitu, pričom neustále pozorujme reakciu psa. Existujú psy, ktorým vyhovuje pevný, až silný dotyk. V tomto prípade hrá dôležitú úlohu prax a stojí za to dať sebe a svojmu psovi čas, aby ste sa naučili, aká intenzita dotyku vyhovuje vášmu domácemu miláčikovi najviac.

TTouch masáž pre psa

Masážna technika TTouch je navrhnutá tak, aby uvoľnila napätie psa, zvýšila jeho vnímavosť dotykov, mobilizovala jeho bunky a mozgové vlny, čo následne umožňuje psovi regeneráciu a zvýšenie potenciálu. pre tréning.

Samotná masáž spočíva vo vykonávaní primeraných pohybov troma prstami - ukazovákom, prostredníkom a prstenníkom. Na rôznych častiach tela psa a po krátkej inštruktáži ju môže vykonávať prakticky každý majiteľ psa v pohodlí domova.

Základom je robiť krúživé pohyby prstami – v smere hodinových ručičiek na rôznych bodoch tela psa. Jednotlivý pohyb by mal byť vždy 1 a 1/4 otáčky v kruhu s priemerom cca 5 cm. Presnú veľkosť kruhu je potrebné prispôsobiť konkrétnemu psovi - niektoré psy môžu preferovať aj masáž celou rukou alebo ešte intenzívnejšiu masáž s využitím päste. Psom sa zvyčajne najviac páči masáž krku a chrbta, ale citlivými bodmi sú aj čelo a miesta pri koreni uší.

Využitie tejto masáže má mať priaznivé účinky pri liečbe choroby alebo úrazu, alebo jednoducho na zlepšenie kvality života psa.

Masáž psích kĺbov.

Mali by ste masírovať svojho psa sami alebo to radšej nechať na špecialistovi?

Všetko závisí od účelu masáže. Pokiaľ ide o rehabilitáciu alebo liečebnú masáž, rozhodne musíme túto úlohu zveriť odborníkovi. Len on bude môcť vykonať masáž tak, aby jej účinok bol skutočne terapeutický.

Nič nám však nebráni urobiť psíkovi relaxačnú masáž, napr.Ttouch technikou. A čo viac, v tomto prípade bude mať masáž ďalší benefit – bude to ďalší prvok budovania dôvery a puta medzi psom a majiteľom. Nebojte sa do másažnej rutiny zaradiť napríkad aj masážne kefy pre psov. Psík taktiež určite rád uvíta po-masážnu odmenu vo forme maškrty pre psa alebo zaslúženého oddychu v pohodlnom pelechu pre psy. Navyše, chvíle strávené masírovaním uvoľnia nielen psíka, ale aj majiteľa, ktorý určite pocíti príval endorfínov vyplývajúcich z kontaktu so svojím domácim miláčikom.

Pozri aj: Ako posilniť kĺby a kosti psov? Prevencia kĺbových ochorení

Natália Baková