40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako posilniť kĺby a kosti psov? Prevencia kĺbových ochorení

U starších psov je bežné krívanie. Niekedy je spojená s námahou na prechádzke, niekedy s obezitou a niekedy prehovorí starý úraz. Všetky tieto prípady majú jedno spoločné – kĺby.

Choroby kĺbov u psov majú rôzne príčiny. Často to súvisí s rasou psa – čím sú väčšie, tým sú náchylnejšie na poranenia kĺbov. Ďalšou častou príčinou je obezita – tu je však chyba najčastejšie na strane opatrovateľa, ktorý obezitu dovolil. Dávajte si preto pozor na telesnú hmotnosť svojho psa.

Najčastejšie príznaky poškodenia kĺbov sú:

  • stuhnutosť v kĺbe
  • krívanie alebo výrazné vyloženie jednej končatiny
  • opuch
  • odpor pri skákaní alebo dokonca pri lezení po schodoch
  • ťažkosti so vstávaním a výrazná bolesť

Príčiny ochorení kĺbov sú rôzne a je ich veľa.

Medzi nimi je 10 najlepších:

1. Hormonálne problémy, hyperparatyreóza

2. Obezita

3. Zlomeniny s poškodením kĺbu

4. Vývinové poruchy ako dysplázia bedrového kĺbu, dysplázia lakťa, osteochondrosis dissecans (častá vývojová porucha kostry rýchlorastúcich psov stredných a veľkých plemien vo veku 5 - 8 mesiacov)

5. Vrodené choroby alebo genetické predispozície vrátane Wobblerovho syndrómu, ktorý postihuje veľkú väčšinu nemeckých dán a dobermanov.

6. Metabolické poruchy

7. Rakovina

8. Degeneratívne ochorenie kĺbov

9. Infekčné a autoimunitné ochorenia vrátane lymskej boreliózy, reumatoidné ochorenia.

10. Degeneratívne ochorenia chrbtice, vrátane syndrómu cauda equina, degenerácia medzistavcovej platničky

Mladý pes s hračkou skáče vysoko, môže hroziť pádom a problémami s kĺbmi

Liečba

Medicínske možnosti liečby stavov, ako je dysplázia bedrového kĺbu a osteoartritída, sa v poslednom desaťročí výrazne zvýšili v dôsledku zavádzania a neustáleho zlepšovania liekov a doplnkov. Avšak vzhľadom na to, že dysplázia bedrového kĺbu (podobne ako iné typy dysplázie) je vrodený stav, neexistuje spôsob, ako jej zabrániť liekmi. Nepríjemné pocity spojené s artrózou môžete znížiť pomocou vhodnej stravy, vhodného cvičenia a liekov.

Udržiavanie správnej hmotnosti

Udržiavanie zdravej hmotnosti je pri liečbe neinfekčných kĺbových ochorení kľúčové. Ak je zviera obézne, ani tá najlepšia liečba nesplní svoju úlohu na 100%. V tomto bode stojí za zmienku, že v Poľsku stále viac psov s kĺbovými ochoreniami trpí nadváhou alebo obezitou. Za najdôležitejšie pri liečbe kĺbových ochorení možno považovať stratu nadváhy a udržanie zdravej hmotnosti psa. Môže sa tiež ukázať, že je to najťažšia časť liečby. Často si to vyžaduje zmenu životného štýlu majiteľa a nájsť si čas na intenzívne prechádzky so psom v dennom režime. Aj tu je potrebné poznamenať, že majiteľ je zodpovedný za to, čo a v akom množstve pes zje.

Cvičenia

Správne fyzické cvičenie je druhou najdôležitejšou etapou liečby. Úsilie, ktoré zahŕňa správnu dávku pohybu a cvikov, ktoré budujú svalovú hmotu, je najlepšie. Chôdza na vodítku, voľný beh, plávanie, cvičenie na bežiacom páse sú skvelými príkladmi nie veľmi náročného, no efektívneho úsilia. Cvičebný program treba vždy dohodnúť s ortopédom alebo fyzioterapeutom a ortopédom a vybrať ho vždy pre konkrétne zviera, pretože zle zvolené cviky môžu spôsobiť výrazné zhoršenie.

Chytanie loptičiek alebo frisbee vyzerá pre psa ako skvelá zábava, ktorá je veľmi zábavná, no zaťažuje kĺby. Pravidelnosť je dôležitá aj pri výbere správneho cvičenia pre vášho psa. Cvičenie by sa malo vykonávať denne. Cez víkend ich nie je možné vyrobiť skladom. Pred samotným cvičením by sa mal pes zahriať, čím predídete zraneniam a pripravíte kĺby na tvrdšiu prácu.

Podmienky postele a spánku

Väčšina ľudí s ochorením kĺbov si všimne, že ich príznaky sa zhoršujú, keď je zima a vlhko. Rovnako aj psy! Pes s popísanými ochoreniami vyžaduje špeciálnu liečbu. Nemôže byť vystavený mrazu. Špecifickú úlohu tu plní pohodlná pelech. ortopedické postele sú dobrým riešením. Tie zo špeciálnej peny pomáhajú správne rozložiť váhu tela, preto sú kĺby menej zaťažované. Psovi sa v nich tiež ľahšie vstáva a vychádza von. Pelech by mal byť vždy na teplom mieste, mimo prievanu. Pri bolestiach kĺbov by mal byť správne vyhrievaný a pohodlný. Na prechádzkach dobre poslúži psie oblečenie, ktoré udrží kĺby v teple. Za zváženie stojí aj udržiavanie o niečo vyššej teploty v miestnostiach, kde sa pes zdržiava.

Okolie

Výstup alebo výstup po schodoch pre chorých psov je problém. Pomocou špeciálnych rámov môžete svojmu psovi pomôcť zostúpiť. Pre túto úlohu bude fungovať doska alebo doska vhodných rozmerov. Pre psov stredných a veľkých plemien treba pamätať aj na vyberanie misiek s vodou alebo krmivom. Môžu byť umiestnené v špeciálnom nastaviteľnom držiaku alebo na plošine.

Fyzioterapia a liečebné procedúry

Veterinár, zvyčajne ortopéd, môže majiteľa poučiť, ako masírovať svaly, čo zabráni stuhnutiu a pomôže kĺbom správne sa pohybovať. Malo by sa pamätať na to, že pes s ochorením kĺbov cíti bolesť, takže každé cvičenie a masáž by sa malo začať pomaly a zviera by si malo zvyknúť na pravidelnú liečbu. Každé sedenie začíname hladením a jemným stláčaním svalov okolo kĺbu končekmi prstov pomocou malých krúživých pohybov. Potom rozširujeme rozsah pohybov na okolité svaly. Dodatočný zdroj tepla po masáži môže priniesť bonusové výhody.Obrie plemeno psa stojí na čistinke. Obrovské psy oveľa častejšie trpia chorobami kĺbov.

Doplnky stravy

Glukosamín a chondroitín. Sú to najčastejšie používané doplnky pri liečbe kĺbových ochorení. Glukozamín je cukor, ktorý hrá dôležitú úlohu pri stavbe chrupavky. Produktom sa pripisuje podpora opravy chrupavky. Nemajú však analgetický účinok. Zvyčajne trvá 6 týždňov, kým sa chrupavka zregeneruje. Domáce zvieratá by mali užívať tieto doplnky po zvyšok svojho života. Produkty obsahujúce glukozamín a chondroitín sú dobre tolerované a považované za bezpečné

SAMe, denosyl SD4 je relatívne nový produkt na trhu. K dnešnému dňu sa denosyl používa na liečbu osteoartritídy u ľudí. U psov nie sú účinky tohto produktu na liečbu kĺbových ochorení úplne preukázané. Používa sa však pri liečbe ochorení pečene, pričom jeho účinky sú protizápalové aj analgetické.

Mušle perna: Perna canaliculus, je druh jedlých mušlí pôvodom z Nového Zélandu. Prášok z mušlí obsahuje cez 60 % bielkovín a 12 % glukozaminoglykánov a 5 % tukov vrátane ETA, ktoré pôsobia protizápalovo. Okrem toho má ETA analgetický účinok. Glukozaminoglykány sú kľúčovou zložkou chrupavky a synoviálnej tekutiny.

Omega-3 mastné kyseliny pôsobia protizápalovo. Sú dôležitou živinou. U psov s ochoreniami kĺbov, ako aj u starších psov sa odporúča ich použitie.

MSM alebo metylsulfonylmetán. Ide o prírodnú látku nachádzajúcu sa v rastlinách a morských riasach. MSM je popisovaný ako prostriedok, ktorý má pozitívny vplyv na kontinuitu spojivového tkaniva a pomáha znižovať zjazvenie. Pripisujú sa mu aj protizápalové a bolesť tlmiace účinky.

Lieky a podpornú liečbu treba vždy dohodnúť s ošetrujúcim lekárom. Typicky liečba zahŕňa podávanie analgetík a doplnenie kĺbovej chrupavky intraartikulárnym podávaním liečiv.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.


Adriana Vavrínková