40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Základné informácie o gravidných mačkách

Pri zdravej mačke v dobre kondícii gravidita zvyčajne nie je obzvlášť problematická. Existuje však niekoľko vecí, ktoré je potrebné vedieť, aby ste správne dbali o potreby mačacej mamy a jej stav ako aj o mačiatka.

Tehotenstvo je pre mačky špeciálne obdobie. Správna starostlivosť umožní mačke zvládnuť toto obdobie bezpečne a radostne. Ďalšie diétne potreby, zmeny vzhľadu tela mačky - to sú len niektoré z dôležitých vecí, o ktoré by sa mal každý majiteľ starať, preto uvádzame základné informácie o gravidných mačkách.

Fyziológia gravidity u mačiek

Mačka môže otehotnieť počas ruje, ktorá sa teoreticky vyskytuje asi 4 krát za rok. Často sa však stáva, že nesterilizované mačky mávajú trvalú ruju, ktorá trvá bez prestávky. Ruja závisí predovšetkým od životného štýlu mačky a dĺžky dňa. Mačky žijúce v domoch blízko ľudí stratili štandardné, pravidelné ruje a často sa to objavuje neohlásene. Deň mačky vonku je dlhší, pretože jej telo považuje elektrické svetlo za denné svetlo.

Niekoľkodňové mačiatko v ľudskej dlani. Mačiatko ešte nemá ani otvorené oči.

Ako dlho trvá gravidita mačiek?

Gravidita trvá v priemere 66 dní, čistokrvné mačky majú toto obdobie dlhšie. Za nepriaznivých podmienok, v strese alebo chorobe sa môže tehotenstvo predĺžiť alebo rýchlejšie skončiť.

Mačiatka sa rodia slepé, oči sa začnú otvárať po 7-10 dňoch. Samica mačky kŕmi svoje potomstvo mliekom, zvyčajne 4 týždne, ale potravu produkuje až osem týždňov po pôrode, preto je veľmi dôležité poskytnúť jej dostatočné množstvo živín a splniť jej energetické potreby.

Tri čiernobiele mačiatka cicajú materské mlieko mačky.

Známky tehotenstva u mačky

Ak vieme, že mačka bola pripustená ku kocúrovi, môžeme s vysokou pravdepodobnosťou očakávať graviditu. Mačka môže mať väčšiu chuť do jedla a byť trochu uzavretejšia - vtedy si ukladá energiu na dobu kŕmenia. Ak existuje podozrenie na styk mačky a samotné tehotenstvo, mačka by mala byť odvezená k veterinárovi, aby potvrdil a overil jej zdravotný stav.

Tehotenstvo samozrejme potvrdzuje veterinár počas ultrazvuku brušnej dutiny po 4. týždni tehotenstva.

Je zrejmé, že čím početnejšie potomstvo očakáva, tým mačka bude mať väčšiu chuť a tým aj väčšie brucho.

Strava gravidnej mačky

Počas tohto obdobia musíte dbať o hodnotné krmivo. Najlepšie bude jedlo s vysokým obsahom mäsa, živočíšnych bielkovín a tukov, stráviteľné a kalorické.

Zabezpečenie správnej stravy je veľmi dôležité, pretože nedostatočná výživa môže mať za následok podvýživu, čo môže viesť ku komplikáciám v tehotenstve a pri pôrode alebo nedostatku laktácie. Okrem toho existuje riziko, že sa vrh narodí slabý a mačka ho nebude môcť kŕmiť.

Nadváha mačky pred tehotenstvom ovplyvňuje aj priebeh tehotenstva a pôrod.

Veľkosť jedál pre tehotnú mačku by sa mala zvýšiť už v treťom týždni tehotenstva, samozrejme, neustále kontrolovať prírastok hmotnosti.

Kŕmenie tehotnej mačky bude odlišné na začiatku a v druhej polovici tehotenstva, keď mláďa tlačí na žalúdok mamy, preto je najlepšie podávať jej dennú dávku v menších, ale častejších porciách. Samozrejme, musí mať vždy prístup k čerstvej pitnej vode.

Práve narodené, dve bezmocné mačiatka. Mokré od plodovej vody, zabalené v uteráku.

Starostlivosť o tehotnú mačku

Tehotenstvo je pre mačku a jej telo veľmi namáhavé a ruje únavné. Ak dôjde k počatiu a tehotenstvu, o mačku a jej mláďatá by sa malo obzvlášť postarať. Pokiaľ veterinár neodporučí inak, tehotenstvo nie je indikáciou na obmedzenie pohybu, v žiadnom prípade - mačka by mala zostať fit, veľa sa hrať a hýbať, pretože to má pozitívny vplyv na okysličenie tela a brušných svalov. Jedinou kontraindikáciou by malo byť skákanie z veľkých výšok a lezenie na miesta, kde hrozí pád. Mačky, ktoré iba čiastočne vychádzajú von by mali byť držané vo vnútri. Vychádzanie von počas tehotenstva je pre mačaciu mamu a mláďatá veľmi nebezpečné.


Pozrite si tiež: Prvé dni mačiatka v novom dome

Nezabudnite, že bezdomovectvo mačiek u nás je veľmi vysoké a útulky a nadácie sú väčšinou plné. Pri takom veľkom rozsahu problému by nechovné mačky mali byť kastrované pred prvou rujou. Prínos zákroku je neprimeraný k možnému tehotenstvu.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Marie Magiera