40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prvé dni mačiatka v novom dome

Príchod mačiatka do domu býva radosťou, ale aj veľkým stresom - pre majiteľov aj pre štvornohého priateľa. Aby bol proces zvykania si na nové prostredie úspešný, nemôžete mačiatko do ničoho nútiť. Je potrebné poskytnúť mu pokoj a bezpečie.

Mačiatko sa môže vo svojom novom domove cítiť dobre takmer okamžite. Stáva sa však, že potrebuje aj niekoľko týždňov. Závisí to od jeho temperamentu a predchádzajúcich skúseností. Zvyčajne dobre socializované mláďatká si zvyknú na svoje okolie do 2-3 dni.


Pred príchodom malého mačiatka domov sa musíte pripraviť na jeho príchod. Je potrebné doplniť mačaciu výbavu.


Ako sa pripraviť na príchod mačiatka?

Pred príchodom malého mačiatka domov sa na tento moment musíte pripraviť. Je potrebné si pripraviť mačaciu výbavičku. Dôležitou otázkou je tiež usporiadanie územia nového člena domácnosti. Spočiatku je najlepšie prideliť mu jednu miestnosť, aby ste ho nevystavovali príliš veľa podnetom. Záchod by nemal byť v blízkosti pelechu alebo misiek. Miska na jedlo musí byť vzdialená od misky na vodu. Musíte sa tiež starať o bezpečnosť mačiatka na novom mieste - neotvárajte okná a zabezpečte ich špeciálnou sieťou, skryte elektrické káble, odstráňte rastliny toxické pre zvieratá atď.

Pre nového nájomcu je najlepšie si pripraviť jedlo, ktorým bol kŕmený od začiatku a až keď si zvykne na nové miesto, postupne zavádzajte iné. Týmto spôsobom sa zníži riziko zažívacích problémov, čo by mačiatko dostalo do ďalšieho stresu. Okamžitá zmena potravy sa odporúča, iba ak malo zviera nevhodnú a nedostatočnú stravu.Ako sa správať počas prvých dní mačiatka v novom domove?

Keď si prinesiete mačiatko domov, ukážte mu, kde sú misky a na čo slúži záchod. S týmito predmetmi potom nemožno hýbať, aby sa k nim mačiatko ľahko dostalo. Mačka bude sama objavovať ďalšie detaily vo svojom okolí vlastným tempom.

Spočiatku je tiež dobré obmedziť kontakt zvieraťa s deťmi (mačiatko môže na ich spontánne správanie reagovať agresiou). Mačiatko zároveň nemôže zostať úplne samé - musí mať pocit, že jeho nový pán je nablízku.

Keď sa mačiatko ocitne na novom mieste, zvyčajne sa bojí. Môže sa skryť za gauč a zostať v ňom niekoľko hodín, alebo vychádzať odtiaľ počas niekoľkých dní, iba keď nikto nie je nablízku. Nesmie sa vyberať násilím. Je dobré mu tam položiť pelech a položiť do neho deku alebo hračku, ktorú doteraz používalo. Známe vône mu dodajú pocit bezpečia. Doprajte svojmu mačiatku toľko času, koľko potrebuje, a dajte mu čo najväčší pokoj (nerobte hluk, neobťažujte ho neustálym nahliadaním do jeho úkrytu a pod.). Keď sa bude cítiť v bezpečí, začne sám hľadať kontakt s novými majiteľmi.


Keď sa mačiatko ocitne na novom mieste, zvyčajne sa bojí. Môže sa skryť za gauč a zostať tam niekoľko hodín, alebo odísť na niekoľko dní, keď nikto nie je nablízku. Nesmie sa vychovávať násilím.


Socializácia mačky s inými domácimi miláčikmi

Ak mačiatko príde do domu, kde sú iné zvieratá (najmä mačky), nekonfrontujte ho s nimi hneď. Socializácia, ktorá povedie k dobrým vzťahom medzi domácimi miláčikmi, by sa mala začať, keď si mačka zvykne na nové prostredie a dôveruje svojim majiteľom. Potom môžete iniciovať prvé obmedzené kontakty medzi zvieratami - dať im možnosť spoznať svoje vône (napr. výmenou prikrývok v pelechoch), cítiť vzájomnú prítomnosť cez zatvorené dvere. Ďalším krokom je nadviazanie očného kontaktu, ale za podmienok, keď zvieratá nebudú mať k sebe priamy prístup. Iba keď si zvyknú na svoju prítomnosť, môžete im dovoliť, aby sa na chvíľu k sebe priblížili. Do ďalších fáz môžete pokračovať, až keď mačky na predchádzajúce nereagovali agresiou.Kedy vyhľadať pomoc od veterinára?

Okamžite by ste mali ísť k veterinárovi, ak nie je známa jeho minulosť. Mačiatka z chovateľskej stanice alebo útulku sú zvyčajne vo veterinárnej starostlivosti - môžete počkať s návštevou lekára, kým sa domáce zviera nebude na novom mieste cítiť bezpečne. Mačka nájdená na ulici však môže trpieť chorobami, ktoré si vyžadujú okamžitú starostlivosť. Mačiatko musíte vziať k lekárovi aj vtedy, ak do druhého dňa nezačne jesť, piť alebo používať záchod, alebo keď po niekoľkých týždňoch nedôjde k žiadnemu pokroku v jeho skrotení.Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok