40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zvracanie u mačky - ako liečiť a predchádzať mu?

Mačky sú čistotný druh. Veľa času trávia olizovaním srsti a čistením. Stáva sa však, že jednotlivé chĺpky sa zachytia na povrchu jazyka, a potom ich zviera prehltne. Môže to viesť k zvracaniu. Okrem nahromadenej srsti môžu byť príčinou zvracania obsahu žalúdka aj iné zdravotné stavy. Zistite čo medzi nich patrí a ako ich prekonať.

Rozmýšľate prečo vaša mačka zvracia? Prečítajte si článok a nájdite odpovede na všetky vaše otázky. Dozviete sa, čo spôsobuje zvracanie, čo sú to trichobezoáre u mačiek a ako predchádzať zvracaniu.

Je dôležité zistiť aký faktor spúšťa u mačky zvracanie.

Zvracanie mačiek - čo to spôsobuje?

Pred analýzou príčin zvracania je dôležité zvážiť, ako odlíšiť zvracanie od tzv. grckania. V prípade zvracania sa zvracia žalúdočný obsah v kombinácii s torziou a prácou brušnej dutiny. V takom prípade je jedlo už strávené alebo trávené. Grckanie zase znamená zvracanie potravy z vyšších častí tráviaceho traktu - je teda nestrávená, iba rozdrobená.

Zvracanie mačky môže byť spôsobené mnohými faktormi. Najbežnejšie sú:

· vyššie spomínaná nahromadená srsť ležiaca v žalúdku;

· parazity v tráviacom trakte;

· podráždenie spôsobené požitím cudzieho telesa (napr. kúska priadze alebo steblo trávy);

· gastritída;

· gastrointestinálne ochorenia, bakteriálne aj vírusové;

· zlyhanie obličiek;

· poškodenie vnútorných orgánov (napr. pankreasu, pečene a žlčníka);

· obštrukcia čriev;

· defekty pažeráka.

Ako vidíte, existuje veľa príčin zvracania u mačky. Spravidla však môžete vykonať prvotnú analýzu hneď po zvrátení obsahu. Budú viditeľné chumáče srsti aj cudzie telesá a niekedy dokonca jednotlivé exempláre parazitov. Nestrávené jedlo zvyčajne naznačuje poruchy pažeráka alebo problémy s horným zažívacím traktom. Vylučovanie strávenej potravy naznačuje, že končí v žalúdku, ale môže ísť o gastritídu. Zvyčajne je to spôsobené zmenou krmiva pre domáce zviera alebo iného prvku výživy. Ak nie ste schopní určiť príčinu zvracania sami, je dobré navštíviť veterinára. Odborné vyšetrenie a diagnostika určite vysvetlia príčinu pretrvávajúceho zvracania.

Časté zvracanie mačiek - prečo pretrváva?

Časté a namáhavé zvracanie u mačky je najčastejšie spôsobujú trichobezoáre, to znamená nahromadenie prehltnutých chumáčov srsti. U krátkosrstých mačiek vylučovanie srsti zvyčajne nie je veľkým problémom. Počas umývania je srsť prehltnutá a potom bez problémov prechádza tráviacim a vylučovacím systémom. U stvornožcov s dlhšou srsťou zbavenie sa ich z gastrointestinálneho traktu nie je také ľahké a vedie k stagnácii v žalúdku. Chumáče srsti spôsobujú mačke nepríjemné pocity, ktorá sa v takejto situácii inštinktívne snaží vyvolať dávivý reflex a zbaviť sa prebytočných chumáčov. V tomto prípade sa u mačiek môžu okrem zvracania vyskytnúť aj ďalšie negatívne príznaky.

Patria sem hlavne:

· chudnutie

· apatia,

· dusenie

· zápcha

· suchý kašeľ.

Ak ich je príliš veľa a zviera sa ich nedokáže samo zbaviť, môže dôjsť k niekoľkým vážnejším ochoreniam. Patria sem predovšetkým podráždenie sliznice, zápal a podráždenie čriev. V najhoršom prípade môžu trichobezoáre dokonca upchať tráviaci trakt, čo predstavuje priame ohrozenie života domáceho miláčika.