40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo môže byť príčinou krívania u mačky?

Mačky sa môžu zmáhať s rôznymi ochoreniami, ale spočiatku je ťažké ich rozpoznať. Maskovanie bolesti je v povahe týchto domácich miláčikov. Skutočnosť, že mačka pokrivkáva, je prvým viditeľným príznakom problémov, niekedy triviálnych, niekedy veľmi vážnych. Preto to netreba podceňovať.

Keď vaša mačka pokrivkáva, zvyčajne to znamená, že chráni končatinu, pretože cíti bolesť pri jej zaťažovaní. Niekedy je krívanie sotva viditeľné. Pri ťažkých ochoreniach môže zviera neustále kráčať so zdvihnutou končatinou. Skutočnosť, že mačka pokrivkáva na prednú alebo zadnú labu, naznačuje zápal, ktorý je prirodzenou reakciou tela na poškodenie tkaniva. Čím dlhšie pretrváva, tým väčšie škody môže spôsobiť. Na druhej strane, čím skôr sa začne s liečbou, tým väčšia je šanca na úplné uzdravenie. Preto, ak si všimnete, že váš miláčik pokrivkáva, je potrebné okamžite ísť k veterinárovi.Ak svoju mačku necháte voľne, hrozí jej nebezpečenstvo. Odchádzajúce mačky žijú v priemere o niekoľko rokov kratšie a trpia závažnejšími chorobami - vrátane zlomenín, pri ktorých mačka kulhá.

Mačka kríva - príčiny chorôb

Zoznam chorôb, ktoré môžu spôsobiť, že mačka kríva je veľmi dlhý. Dôvody sú pre majiteľa niekedy zrejmé. Mačka môže začať krívať po zranení, ako je napr. porezanie labky o tŕň alebo natiahnutie labky po nešťastnom páde. Aj v takejto situácii však stojí za to presne určiť zdroj problému. Vankúšik môže bolieť kvôli rane, ktorú je dobré dezinfikovať, alebo preto, že stále v nej je cudzie teleso a musí sa bezpodmienečne odstrániť. Tu sú faktory, ktoré môžu zapríčiniť, že vaša mačka začne krívať:

● poškodený pazúr,

● zranený vankúšik,

● cudzie teleso uviaznuté vo vankúšiku,

● zranenie labky (pomliaždenie, podvrtnutie, vyvrtnutie, natiahnutie alebo natrhnutie svalov, šliach, zlomenina) po mechanickom poranení,

● degeneratívne zmeny (u starších mačiek),

● problémy s chrbticou (po úraze alebo súvisiace s vekom),

● neurologické ochorenia spôsobujúce parézu končatín,

● nádory (stlačenie nervov alebo poškodenie kostí),

● systémové ochorenia (napr. obehové poruchy spôsobujúce ischémiu končatín).

Teoreticky zvieratá vychádzajúce mimo domu sú viac vystavené rôznym druhom zranení. V ich prípade môže byť určenie problému krívania väčším problémom. V praxi sa však môžu zraniť aj domáce mačky, najmä v neprítomnosti ich majiteľov alebo v prípade, že im nie je venovaná dostatočná pozornosť. Napríklad zviera si môže privrieť labku tak, že na ňu pri hre zhodí ťažký predmet. Mačka z rôznych dôvodov pokrivkáva, najbežnejšie sú mačky, ktoré chodia von bez dozoru. K rezom však môže dôjsť aj doma, napríklad pri skoku z veľkej výšky, pri šliapaní na sklenený fragment alebo pri šliapaní na ňu.

Čo robiť, keď mačka kríva?

Ak je známa príčina ťažkostí vášho domáceho miláčika, výrazne to uľahčí použitie vhodných opatrení a odporúčaní od veterinára. Majte na pamäti, že akýkoľvek príznak krívania u mačky je vážny, pretože mačky prejavujú bolesť, keď je veľmi silná. Každá takáto situácia si vyžaduje návštevu veterinára.

V prípade vážnejších nehôd by ste mali okamžite vyhľadať lekára, ktorého predtým telefonicky informujete o potrebe rýchlej návštevy. Labka môže byť zlomená, takže je najlepšie prepravovať domáce zviera v polohe, ktorá mu bráni v pohybe. Samozrejme ak dôjde ku krvácaniu, musí sa pred transportom zastaviť.

Ak mačka kríva, je malátna, tratí chuť k jedlu alebo chuť hrať sa a dôvody jej malátnosti nie sú známe, mali by ste okamžite navštíviť veterinára. Dôvody trápenia vášho domáceho miláčika môžu byť veľmi vážne.

Ako vyzerá liečba krívajúcej mačky?

Liečba krívajúcej mačky závisí od príčiny ťažkostí. Veterinár preto musí v prvom rade stanoviť príslušnú diagnózu. Robí sa to pomocou fyzického vyšetrenia a - ak je to potrebné - zobrazovacích testov (röntgen, ultrazvuk). Ak existuje podozrenie na systémové ochorenia, lekár môže nariadiť ďalšiu diagnostiku, napríklad krvný obraz.

V závislosti od príčiny ochorenia sa vykonáva adekvátna kauzálna liečba. Veterinár zároveň používa symptomatickú liečbu bolesti a zápalu. Za týmto účelom sa mačke podávajú lieky, zvyčajne injekčne alebo ústne.


Šimon Wisch