40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako liečiť zvýšenú funkciu štítnej žľazy u mačky?

Hypertyreóza postihuje nielen ľudí, ale aj mačky. Zistite, ako sa prejavuje choroba u štvornožcov a ako sa dá liečiť.

Štítna žľaza je malá, ale veľmi dôležitá žľaza zodpovedná za správnu hormonálnu rovnováhu. Hormóny majú veľmi široký a mnohostranný vplyv na fungovanie celého tela. Keď zlyhá štítna žľaza, väčšina orgánov pociťuje negatívne následky. Hypertyreóza je jedným z najčastejšie diagnostikovaných ochorení u mačiek. Zistite, aké sú jej príznaky a ako ich liečiť.

V tomto článku sa dozviete:

    · aké sú príznaky zvýšenej funkcie štítnej žľazy u mačky;

    · ako liečiť zvýšenú funkciu štítnej žľazy u mačky;

    · aká je prognóza mačiek s diagnostikovanou hypertyreózou.

Hypertyreóza je jednou s najčastejšou diagnózou mačiek.

Aké sú príznaky zvýšenej funkcie štítnej žľazy u mačky?

Endokrinné choroby vysielajú do rôznych organizmov veľmi odlišné príznaky. Počiatočná diagnóza hypertyreózy preto nie je ľahkou úlohou. Jej charakteristickou črtou je, že postihuje hlavne mačky staršieho a stredného veku (10–13 rokov). Samotná žľaza sa veľmi nezväčšuje a voľným okom je ťažké spozorovať akékoľvek zmeny. Je dobré venovať väčšiu pozornosť správaniu mačky, pretože práve ono môže vo veľkej miere vykazovať príznaky. Zvieratá trpiace hypertyreózou sú často napäté a nervózne a niekedy dokonca agresívne. Svoju negatívnu energiu môžu ventilovať nadmerným vylizovaním srsti, čo následne vedie k lokálnej plešatosti. Samotná srsť okrem spomínaných strát môže tiež vykazovať zmeny v tele. Môže byť matná, zanedbaná a pozliepaná. Hypertyreóza je často sprevádzaná zvýšením chuti do jedla, čo je však sprevádzané postupným úbytkom hmotnosti. Choré mačky môžu tiež viac močiť. Ak choroba postúpi do pokročilého štádia, zvieratá môžu byť letargickejšie, ospalejšie a mať nechuť do jedla. Ak je váš domáci miláčik klinicky testovaný, môžu vyjsť najavo ďalšie príznaky. Patrí medzi nich hlavne: rýchlejšie dýchanie, zvýšený srdcový pulz a vysoký krvný tlak. Po ohmataní štítnej žľazy veterinárom určite diagnostikuje jej zväčšenie.


Liečba zvýšenej funkcie štítnej žľazy u mačky

Po rozpoznaní počiatočných príznakov váš lekár pravdepodobne nariadi ďalšie testy. Súčasťou štandardnej procedúry je rozbor krvných hormónov a morfologické vyšetrenie, niekedy aj testy moču a ultrazvuk. Po diagnostikovaní ochorenia je potrebné okamžite začať liečbu. Na výber sú zvyčajne tri možnosti (nevyhnutne konzultované s lekárom). Patria im:

· farmakoterapia;

· chirurgický zákrok;

· liečenie jódom.

Prvou a najpopulárnejšou metódou je neustále podávanie liekov na zastavenie hormónov vylučovaných štítnou žľazou. Takéto liečenie je vysoko účinné, malo by sa však vziať do úvahy, či zviera bude schopné spolupracovať pri každodennom podávaním sirupu. Svedomitosť a pravidelnosť sú základom tohto typu terapie. Pri správnom použití väčšina príznakov zmizne pomerne rýchlo. Nevyhnutné sú aj pravidelné kontroly. Podľa ich výsledkov bude lekár schopný určiť vhodnú dávku lieku - upraviť ho alebo nechať aktuálnu dávku. Druhým riešením je chirurgické odstránenie štítnej žľazy. Tento postup je však spojený so zvýšeným rizikom, ktoré je ešte väčšie u starších mačiek s hypertenziou alebo zvýšenou srdcovou frekvenciou. Odstránenie žľazy vašu mačku účinne zbaví prebytočných hormónov, ktoré produkuje. Ak by po odstránení bolo množstvo hormónov príliš malé, je ľahké upraviť ich nedostatok. Tretím riešením je spomínaná liečba rádioaktívnymi iónovými časticami, ktoré ničia iba hyperaktívne bunky štítnej žľazy, bez toho, aby to malo vplyv na prácu tých, ktoré pracujú správne. Táto metóda je vysoko efektívna a má malú pravdepodobnosť komplikácií. Významnou nevýhodou však je skutočnosť, že takto liečená mačka musí byť po určitý čas izolovaná od svojho majiteľa, aby nebol vystavený škodlivému žiareniu.Existuje niekoľko typov liečby hypertyreózy u mačiek.

Aká je prognóza?

Prognóza mačiek trpiacich na hypertyreózu je zvyčajne veľmi dobrá, líšia sa však v závislosti od celkového zdravotného stavu domáceho miláčika a doterajšej funkcii jeho organizmu. Farmakologická liečba bez nežiaducich vedľajších účinkov, a tiež úspešný chirurgický zákrok dávajú veľmi veľké šance na udržanie dobrých výsledkov liečby. Malo by sa však pamätať na to, že v prípade endokrinných ochorení má zásadný význam neustále sledovanie a kontrola hladiny hormónov a stavu vnútorných orgánov.

Hypertyreóza mačky je jednou z najbežnejších chorôb. Malo by sa však pamätať na to, že pri dostatočne rýchlej reakcii a účinnej liečbe nespôsobí nezvratné a nebezpečné zmeny v tele domáceho miláčika.