40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Všetko o odberoch krvi psov - príprava vášho psa na odber krvi a rozbor výsledkov

Kalsický odber krvi “morfológia” je jedno z tých vyšetrení, ktoré by sme mali vykonávať preventívne aspoň raz za dva roky – ak je náš pes zdravý, alebo častejšie – ak trpí chronickým ochorením. Vďaka krvným testom budeme schopní odhaliť potenciálne ochorenia skôr, než sa prejavia závažnejšími príznakmi. Prečítajte si, ako pripraviť svojho psa na krvný test a prečo je taký dôležitý.

Veterinári odoberajú psovi krv.

Potrebuje byť pes pri krvnom teste nalačno?

Áno, tieto odbery sa vykonávajú nalačno. Preto by pes 9 - 12 hodín pred testom nemal nič jesť, aj keď ide o veľmi kvalitné krmivo pre psov! Je to spôsobené tým, že iba takáto krv je vhodná na ďalšiu diagnostiku a hodnotenie. Ak sa hladovka neudrží dostatočne dlho, dostaneme z laboratória spätnú väzbu, že krv bola lipemická a bude potrebné odobrať vzorku krvi znova.

Ako vyzerá krvný test psa?

Odber krvi zvyčajne trvá len chvíľu a aj keď je to pre psa a majiteľa stresujúca udalosť, nie je to zložitý proces.

Krv sa zvyčajne odoberá z prednej alebo zadnej končatiny - u psov s dlhou srsťou veterinár oholí miesto vpichu ihly - u krátkosrstých psov je rozhodnutie na veterinárovi, avšak chĺpky sa odporúča oholiť kvôli hygiene aj tak.

Najčastejšie je pes pripravený na odber umiestnený na špeciálnom stole. V prípade veľkých psov sú lekári schopní odobrať krv aj psovi ležiacemu na podlahe. Pomáha to aj k zníženiu stresu. Pred vložením ihly veterinár nasadí psovi turniket, následne miesto vpichu dezinfikuje a prepichne žilu ihlou spojenou s vrecúškom. Po odbere dá veterinár psovi obväz, aby sa zabránilo vzniku hematómu.

Čo sa môžeme dozvedieť zo základného krvného testu psa?

Základný krvný test psa zahŕňa kompletný krvný obraz a informácie o biochemických parametroch, ktoré hodnotia fungovanie obličiek, pečene a hladinu glukózy.

Samozrejme, ako v prípade ľudí, aj tu sa dá urobiť krvný test na potvrdenie diagnózy mnohých iných ochorení – napríklad ochorenia štítnej žľazy. Krvný test na štítnu žľazu u psa sa nelíši od odberu krvi na základné parametre krvi, ale v laboratóriu sa okrem základných parametrov zisťuje aj koncentrácia T4 a fT4. V závislosti od prvotnej diagnózy môže veterinárny lekár požiadať o ďalšie parametre krvných zložiek, čo je výborný zdroj zdravotných informácií.

Ako správne interpretovať výsledky krvi psa?

V prvom rade interpretáciu výsledkov krvi vášho psa ponechajte na veterinára. Normy, ktoré sú uvedené na výsledkoch laboratórnych testov, platia pre populáciu 95 % úplne zdravých psov. Odchýlky od normy v niektorých prípadoch, napríklad počas gravidity sučky alebo v prípade mladých psov, sú nielen možné, ale môžu byť dokonca pravidlom. Takže predtým, než sa začneme obávať, že vo výsledku uvidíme vysoké alebo nízke hodnoty - porozprávajme sa s veterinárom. Len skúsenosti a znalosti lekára umožnia komplexnú interpretáciu výsledkov a stanovenie presnej diagnózy.

Nižšie uvádzame normy pre jednotlivé parametre, ale odporúčame, aby ste tieto informácie považovali len za orientačné, nie ako diagnózu!

Výsledky morfologického testu určujú množstvo takých zložiek, ako sú napíklad:

WBC – biele krvinky, leukocyty – sú zodpovedné za imunitu organizmu. Norma je 6,0-16,5 tisíc/µl. Zvýšenie počtu bielych krviniek môže naznačovať zápalový alebo neoplastický proces v tele. Zníženie počtu bielych krviniek môže naznačovať infekčné ochorenie, vírusové ochorenie, dysfunkciu kostnej drene, ale aj rakovinu (napr. lymfóm u psa).

• Červené krvinky – červené krvinky, erytrocyty – transportujú kyslík. Norma je 5,5-8,5 milióna/µl. Zvýšenie počtu erytrocytov môže naznačovať dehydratáciu, rakovinu alebo hypoxiu. Zníženie počtu erytrocytov môže naznačovať krvácanie alebo anémiu, parazitárne ochorenie, ochorenie obličiek, ochorenie kostnej drene alebo ochorenie prenášané kliešťami (napr. babezióza).

• Hemoglobín Hb, HGB – pigment červených krviniek, zodpovedný za transport molekúl kyslíka. Normálna hodnota je 12-18 g/dl. Zvýšené množstvo v krvi môže naznačovať dehydratáciu. Znížené množstvo hemoglobínu v krvi môže naznačovať anémiu.

• Hematokrit Ht, Hct – pomer červených krviniek k celkovému objemu krvi. Norma je 37-55 %. Zvýšenie hematokritu môže naznačovať dehydratáciu, hyperémiu, stratu plazmy alebo nadprodukciu erytrocytov v kostnej dreni. Zníženie môže naznačovať krvácanie alebo ochorenia sleziny.

Krvné doštičky – PLT, trombocyty. Podieľajú sa na procese zrážania krvi. Norma je 200-500 tisíc/µl. Zvýšený počet krvných doštičiek v krvi môže naznačovať krvácanie, nedostatok železa a rakovinu. Znížený počet krvných doštičiek v krvi naznačuje prítomnosť krvných parazitov, vírusov, rakoviny alebo autoimunitného ochorenia.

Pozri aj: Alergie u psov a mačiek - aké sú príčiny a znepokojivé symptómy?

Natália Baková