40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Alergie u psov a mačiek - aké sú príčiny a znepokojivé symptómy?

Rovnako ako ľudia, aj psy majú rôzne druhy alergií. Samotný termín „alergia“ by mal byť chápaný ako abnormálna reakcia imunitného systému organizmu na kontakt s vonkajším faktorom, t.j. s antigénom. Reakcia môže nastať ako odpoveď na zložku jedla, vtedy hovoríme o potravinovej alergii. Mala by sa odlíšiť od potravinovej intolerancie, počas ktorej sa vyskytuje aj abnormálna reakcia na jedlo, ktorá však nie je spôsobená imunitne. Alergiu môžu spôsobovať aj rôzne faktory životného prostredia, ako sú vdýchnuté alergény, napríklad peľ tráv, roztoče z domáceho prachu alebo rôzne predmety, napríklad kov, plast, chemikálie. V takýchto prípadoch hovoríme o inhalačnej a kontaktnej alergii.

Príčiny výskytu alergií u zvierat sú veľmi zložité. Najdôležitejšie však je, aby majiteľ alebo opatrovník domáceho zvieraťa dokázal rozpoznať všetky znepokojivé príznaky. Čo by teda malo upútať našu pozornosť?

Alergie u psov alebo mačiek by mal diagnostikovať a potvrdiť veterinár. Ovčiarsky pes počas návštevy veterinára sa pozerá na lekára. Návšteva veterinára nemusí byť stresujúcim zážitkom, ak zvieratkám vytvoríme dobré asociácie.

Potravinová alergia u psov a mačiek

Predpokladá sa, že príčinou sú určité zložky potravín. Organizmus na ich prítomnosť nesprávne reaguje s imunitným systémom. Zmeny môžu nastať krátko po konzumácii alergénnej potraviny, ako aj po jej dlhodobom podávaní. Príznaky spojené s potravinovou alergiou u psov nie sú špecifické. Môžu postihnúť kožu, samotný tráviaci systém a príležitostne zahŕňať symptómy oboch systémov súčasne. Ak si všimnete, že sa pes vytrvalo škriabe, koža sa začervená, ukazujú sa na nej výstupky ako pľuzgiere, pupienky, chrasty, mali by ste okamžite navštíviť veterinára. To isté platí aj v prípade tráviacich symptómov - výskyt hnačky, zvracania, chudnutia, nedostatku chuti do jedla alebo nechuti hrať sa, nervóznych reakcií pri dotyku brucha, to by malo ošetrovateľa vždy znepokojiť a byť dôvodom na návštevu veterinára. Stojí za to si zapamätať alebo pripraviť informácie o tom, čo pes dostáva k jedlu, a to ako z hľadiska denného kŕmenia, tak aj z pamlskov, pretože tieto informácie bude lekár potrebovať a určite sa na nich opýta. Je potrebné zdôrazniť, že vyššie uvedené symptómy môžu byť spôsobené úplne inými chorobami ako alergiou. Preto sa neoplatí odkladať kontrolu u veterinára, ale reagovať čo najskôr. Vďaka klinickému vyšetreniu a ďalším testom bude ošetrujúci schopný stanoviť diagnózu a zahájiť liečbu zvieraťa. Po stanovení diagnózy krmivo pre psov alergikov alebo krmivo prealergické na mačky je už natrvalo v jedálničku.pozostaje już stale w menu.

Kontaktná alergia u psov a mačiek

Tento typ sa vyskytuje v reakcii na priamy kontakt s dráždivým činidlom. Môžu to byť chemické alebo biologické látky. Často sa stýkame s reakciami na šampóny, čističe podláh, čistiace prostriedky, gumu, plast, kovy.

V tomto prípade sú príznaky zvyčajne obmedzené na miesto kontaktu s látkou. Ak je váš pes napríklad alergický na kovový obojok, s najväčšou pravdepodobnosťou sa príznaky objavia na krku, pes sa škriabe a oblasť je začervenaná a vyšklbaná. Môžu mať formu rôznych kožných výstupkov. Ani v tomto prípade nie je dobré odkladať návštevu veterinára. Je potrebné si spomenúť, či sa v domácnosti v poslednej dobe používajú aj iné čistiace prostriedky, pracie prostriedky alebo misky z nových materiálov. Možno to poslúži ako dôležitá informácia v procese diagnostiky.

Inhalačná alergia u psov a mačiek

Je založená na abnormálnej reakcii tela na alergény z prostredia, s ktorými zviera prichádza do styku prostredníctvom dýchacích ciest. Príkladmi takýchto alergénov sú roztoče domáceho prachu alebo peľ rastlín. Opatrovateľa by mali znepokojiť symptómy ako: kašeľ, kýchanie a nádcha. Tieto príznaky sa bohužiaľ vyskytujú aj pri mnohých ďalších ochoreniach dýchacích ciest. Aj v tomto prípade je nutná konzultácia s veterinárom.

Alergia na psa sa môže prejaviť napríklad pri ovoňaní sedmokrások na lúke. Pri nadmernom smrkaní môže pes kýchať.

Postup pri liečbe alergií

V závislosti od určenej diagnózy, prítomnosti sprievodných chorôb a individuálneho stavu pacienta lekár zvolí vhodný postup na pomoc zvieraťu. Návštevu by ste nemali odkladať, pretože u niektorých typov alergií môže dôjsť k anafylaktickej reakcii, ktorá je bezprostrednou hrozbou pre život zvieraťa. Stanovenie lekára, čo je príčinou abnormality a ak je to potrebné, eliminácia faktora, ktorý u vášho psa vyvoláva alergickú reakciu, mu pomôže zostať dlhšie zdravý.

Články na blogu nie sú lekárskou radou a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Marta Mišáková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok