40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Strihanie psích pazúrikov. Základné informácie o starostlivosti o pazúriky vášho psa.

Strihanie pazúrikov je jedným zo základných prvkov starostlivosti o psa, na ktorý musí majiteľ pamätať. Prečítajte si, ako si strihať pazúriky, ako na to bezpečne a čoho by sme sa mali báť?

Prvé strihanie pazúrikov majiteľa psovi je zvyčajne spojené s mnohými otázkami a stresom. Ako to urobiť bezpečne? Bude to psa bolieť? Kde pazúriky strihať a čím? Alebo možno je lepšie zveriť strihanie špecialistovi? Pokúsime sa objasniť všetky pochybnosti!

Dobre ostrihané psie pazúry sa nedotýkajú zeme.

Psie pazúry – základné informácie

Psí pazúr sa svojou štruktúrou líši od ľudského nechtu. Skladá sa z rohovej platne obklopujúcej placentu a matricu a na spodnej strane pazúra je podošva. Rohovková platnička, placenta a chodidlo sú zbavené citlivosti – rovnako ako naše nechty. Matrica je však inervovaná a obsahuje krvné cievy. Obyčajne sa bojíme strihať pazúriky nášho psa zo strachu z prerezania nechtovej matrice - pretože to môže spôsobiť bolesť a silné krvácanie. Nižšie si vysvetlíme, či vlastne môžeme svojmu psovi neúmyselne ublížiť tým, že mu príliš vystrihneme pazúr.

Ako často by ste mali svojmu psovi strihať nechty?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože to závisí od genetickej kondície psa – t.j. ako rýchlo mu rastú pazúry a od jeho životného štýlu – psy, ktoré veľa času behajú na tvrdom povrchu, si pazúry prirodzene opotrebúvajú a nechávajú si ich strihať. Nie je vôbec potrebné. Potom si už len treba dávať pozor na tzv paspár – ktorý sa nedotýka zeme. Psy, ktoré trávia väčšinu času doma alebo na mäkkých povrchoch, napríklad na trávniku, vyžadujú jemné strihanie pazúrov každých 10 dní.

Ako zistíte, či váš pes potrebuje ostrihať nechty? Len počúvajte, ako chodí po paneloch alebo dlaždiciach – ak počujete klopkanie, znamená to, že pazúry sú príliš dlhé.

Tiež stojí za to vedieť, že matrica (t. j. jemná časť pazúrika) rastie úmerne s dĺžkou pazúrika. Ak necháme pazúriky príliš dlhé, budeme ich musieť skrátiť na viac krát, aby sme nepoškodili matricu – preto je veľmi dôležitá systematickosť.

Štruktúra psieho pazúra.

Prečo by ste mali svojmu psovi strihať nechty?

Strihanie pazúrikov nie je len vecou estetiky a starostlivosti o podlahu, ktorá sa môže poškriabať. Ide predovšetkým o starostlivosť o zdravie psa. Prerastené pazúry spôsobujú, že pes začne krčiť labkami, pretože mu pazúry bránia v správnej chôdzi, čo môže následne viesť k degenerácii kĺbov, poškodeniu kostí prstov alebo kulhavosti. Navyše, pazúry, ktoré sa zarývajú do labiek, môžu viesť k zápalu a jednoducho spôsobiť bolesť. Príliš dlhé pazúry tiež predstavujú riziko ich zlomenia – čo môže byť pre psa aj bolestivé.

Ako strihať pazúry vášho psa?

Jednoducho povedané, pazúry by mali byť zastrihnuté v bode tesne pred matricou. Teda čo najkratšie. Ako vieme, kde začína matrica? U psov so svetlými pazúrmi to zvyčajne nie je problém - krvou zásobená matrica je tmavá a viditeľná. U psov s tmavými pazúrikmi môžete skúsiť pazúrik pozerať proti svetlu – potom bude placenta o niečo priehľadnejšia a matrica neprepustí vôbec žiadne svetlo. Najlepšie je strihať pazúry pod uhlom 45 stupňov, pričom nožnice držte zospodu. Je bezpečné strihať pazúry na malé časti - každé 2 alebo 3 milimetre. Potom sa na odrezanej časti pazúra objavia jasné obrysy tkaniva, ktoré pripomínajú krúžky stromu. Ak v strede vidíme svetlý kruh, znamená to, že matica je už blízko a nie je potrebné ďalej orezávať.

Pri strihaní sa oplatí robiť pevné, rýchle rezy, aby ste predišli rozstrapkaniu pazúrika, ktorý môže byť pri takomto rezaní náchylný na roztrhnutie.

Ako strihať pazúry vášho psa?

Na strihanie pazúrikov je najlepšie použiť špeciálne nožnice na nechty – podobne ako kliešte. Ich veľkosť by mala zodpovedať veľkosti psa a jeho pazúrov. Mnohé nožnice majú zámok, ktorý zabraňuje príliš krátkemu strihaniu, takže ich používanie umožňuje bezpečnú starostlivosť a nevyžaduje veľa skúseností.

Keďže psie pazúry sú veľmi tvrdé a ich strihanie si často vyžaduje veľkú silu, oplatí sa ich pred úpravou namočiť. Podobne ako pri ľudských nechtoch, pazúry po vystavení vode mierne zmäknú. Preto je ideálne zastrihnúť psovi pazúriky po dlhšej prechádzke v daždivom dni.

Psie pazúriky je možné pilovať aj pomocou špeciálnej brúsky alebo pilníka – toto riešenie funguje dobre, keď je potrebné skrátiť len malé pazúriky.

Pazúry psa sú príliš dlhé. Spôsobujú nepohodlie a ako dlhodobý stav môžu viesť ku krívaniu, degenerácii kĺbov či dokonca zlomeninám prstov.

Bolí strihanie pazúrikov vášho psa? Čo robiť, ak sme odstrihli príliš veľkú časť pazúrika?

Ak sa matrica pazúrikov pri strihaní nepoškodí, pes ani nepocíti, že sa mu pazúriky strihajú. Keď je však matrica poškodená, z pazúrika môže vytekať krv a to psovi blíži – rovnako ako keby sme ho mierne porezali. Čo robiť v takom prípade? V prvom rade nepanikárte! Krvácanie sa väčšinou rýchlo zastaví po priložení sterilnej gázy. Môžete použiť aj manganistan draselný, fialový prášok s dezinfekčným účinkom – oplatí sa mať ho v lekárničke vášho psa. Bolesť je dočasná a poškodené tkanivo rýchlo odrastie, takže zastrihávanie pazúrikov nie je naozaj riskantné a rozhodne sa oplatí, pretože ich prerastanie môže viesť k oveľa bolestivejším následkom.

Koľko stojí strihanie nechtov?

Ak sa napriek všetkému bojíme strihať pazúriky psovi sami, musíme to zveriť odborníkovi - väčšinou veterinárovi. Zvyčajne to nie sú veľké náklady a za zastrihnutie pazúrikov zaplatíme v priemere 3 - 5 €. V nákladoch by však mal byť započítaný stres psa, ktorý sa na klinike väčšinou nerád prejaví – v takom prípade stojí za to si spočítať, či sa oplatí naučiť sa tento postup sami, aby ste ušetrili svojho psa zbytočným výletom.

Pozri aj: Základy fyzioterapie psa - ako na relaxačnú a upokojujúcu masáž pre psa?

Natália Baková