40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Strach zo psov (kynofóbia). Odkiaľ pochádza a dá sa ho zbaviť?

Aký je rozdiel medzi rešpektom zo psov a kynofóbiou? Kedy sa úzkosť stáva chorobnou? Potrebujete to vyliečiť a ako na to? Prečítajte si, čo je to panický strach zo psov a odkiaľ pochádza.

Strach z cudzích psov je celkom bežný a v podstate aj opodstatnený – preto je ich prirodzená úloha byť strážcami či obrancami. Pes je silné zviera, ktoré môže v ohrození vážne zaútočiť a pohrýzť. Tieto znalosti stačia na to, aby ste bez varovania neprekročili prah cudzej záhrady, ak je za plotom pes. Kedy sa teda strach stane chorobným a dostane názov kynofóbia?

Žena sedí na lavičke vedľa psa

Čo je to kynofóbia?

Predtým, ako vysvetlíme, čo je kynofóbia, stojí za to poznať definíciu samotnej fóbie. Je to termín odvodený z gréčtiny a znamená iracionálny strach alebo hrôza. Tento strach sa vyskytuje nad rámec rozumu a nevyplýva zo skutočnej hrozby. Existuje niekoľko stoviek fóbií – od takých populárnych, ako je strach z pavúkov či tmy, až po také originálne, ako je strach zo slnečného žiarenia (eozofóbia) alebo strach z bábik (pediofóbia). V skutočnosti sa môžete báť takmer všetkého.

Kynofóbia zahŕňa strach zo psov a je vlastne jednou z najbežnejších fóbií. Ide o úzkostnú poruchu, ktorá môže byť mierna alebo ťažká, prejavujúca sa nielen kontaktom so psami, ale ovplyvňuje aj spôsob, akým ich fóbický človek vníma – najčastejšie ako strašne nebezpečné, nepredvídateľné, agresívne tvory.

Odkiaľ pochádza kynofóbia?

Rovnako ako u väčšiny fóbií sa predpokladá, že strach sa objavuje v ranom detstve. Môže to súvisieť s vedomými zážitkami, napríklad pohryznutím psom alebo sledovaním filmu s nebezpečným psom, ale aj s nevedomými zážitkami počas detstva, napríklad vystrašením hlasným štekotom.

Kynofóbia sa môže objaviť už v ranom detstve, čo vyvoláva dojem, že sme sa psov báli „večne“ alebo v akomkoľvek veku v dôsledku traumatických zážitkov.

Kynofóbia alebo strach zo psov?

Ako rozlíšiť kynofóbiu od úplne bežného strachu z cudzích psov? Po prvé, ľudia s fóbiou pociťujú paniku, keď neexistuje žiadna skutočná hrozba. Keď vidia psa za plotom, na reťazi a s náhubkom, alebo aj v televízii. Záchvat paniky môže nastať aj pri pohľade na psa z diaľky. Už pri pohľade na objekt fóbie sa u ľudí trpiacich touto fóbiou prejavujú príznaky ako: trasenie, vracanie, chvenie rúk, nevoľnosť, potenie, zrýchlený tep, dýchavičnosť, ťažkosti s rozprávaním, červenanie, plač alebo túžba utiecť.

Je ťažké zastaviť záchvat paniky - veľmi nepomáha vysvetľovanie, že sa nie je čoho báť, že pes nie je hrozbou, ba čo viac - človek, ktorý si uvedomuje svoju fóbiu, môže vedome chcieť ovládať svoju správanie.

Pes beží po cestičke v lese

Ako sa vysporiadať so strachom zo psov?

Fóbia môže mať rôznu závažnosť – v prípade ľahších sa s ňou postihnutý môže pokúsiť vysporiadať sám. Dobrým cvičením je postupné vystavovanie sa podnetom – sledovanie videí jemných, priateľských psov, potom byť v spoločnosti psov rodiny alebo priateľov a končiac stretnutím s cudzími psami, napríklad na výstave. Dobrým riešením je tiež skúsiť stretnúť sa so psami pracujúcimi v psej terapii a pohrať sa s nimi s loptičkami, odmeniť ich maškrtou pre psov a stráviť s nimi príjemný čas. Toto posledné riešenie sa odporúča najmä na terapiu malých detí.

Čo by ste nemali robiť? V prvom rade nesmiete bez varovania konfrontovať ustrašeného človeka s objektom strachu. Tu môže šoková terapia situáciu len zhoršiť. Mali by ste sa tiež vyhýbať spoločnosti psov, ktoré prejavujú agresívne správanie.

Ak sa dieťa bojí psov, v žiadnom prípade by ho nemalo nabádať, aby ho kontaktovalo. Najlepšie je nechať dieťa pokojne psa pozorovať a riadiť sa potrebami dieťaťa. V tomto prípade je najdôležitejšie neublížiť.

Kynofóbia - liečba

Odborná liečba fóbií je možná a prebieha väčšinou dvoma spôsobmi pod dohľadom psychológa alebo psychiatra. Na jednej strane je pacient na strachový podnet postupne znecitlivený a na druhej strane je farmakologicky podporovaný liekmi. Prognóza sa líši v závislosti od rozsahu fóbie a účasti pacienta.

Za zmienku tiež stojí, že fóbie sa môžu periodicky objavovať a miznúť, bez ohľadu na liečbu – v určitej fáze života sa môžeme niečoho báť a po niekoľkých rokoch či mesiacoch na fóbiu navždy zabudneme.

Oplatí sa kynofóbiu liečiť? O tom musí rozhodnúť predovšetkým dotyčný, pretože úspech terapie do veľkej miery závisí od jeho ochoty a angažovanosti. Život bez fóbie je určite pohodlnejší, no ťažká je aj samotná liečba.

Kto slávny trpí kynofóbiou?

Jedným zo známych ľudí, ktorí zápasia s kynofóbiou, je nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorú v roku 1995 napadol a pohrýzol pes.

Pozri aj: Snívate v noci o psovi? Skontrolujte význam v knihe snov!