40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Šteniatko v dome časť 2 - Pes v našom domove!

Najskôr základný prehľad

Veterinársku prehliadku zvieratka je najlepšie dohodnúť na ten istý deň, kedy si ho plánujeme po prvýkrát vziať domov. Lekár posúdi stav zvieraťa, vyšetrí možnú prítomnosť vonkajších parazitov a posúdi celkový zdravotný stav. V niektorých prípadoch sa stáva, že si psík vyžaduje ošetrenie. Najčastejšie ide o choroby uší. Ak to lekár uzná za vhodné, môžete psa pri takejto návšteve aj odčerviť, neodporúča sa však ešte očkovanie. Je to spôsobené tým, že zmena domova, odlúčenie od súrodencov a matky a cudzí ľudia v psom prostredí spôsobujú už dostatočný stres. Lekár určí termín očkovania na základe predchádzajúcej imunizácie psa a s prihliadnutím na jeho zdravotný stav. Týždeň pred plánovaným očkovaním bude pes odčervený.

Pri takejto „recenznej“ návšteve veterinára sa oplatí opýtať sa na všetko, čo súvisí so starostlivosťou o šteniatko. Ako často by mal jesť, aké krmivo pre psov bude pre neho najlepšie, aké porcie by mal dostávať, stanoviť si odčervovací a očkovací plán, atď. Doma by ste mali mať pre psíka pripravené misky, pelech a aj nejaké hračky.

Dobre si premyslite aj to, kde chcete, aby váš pes spával. Nie je nič zlé na tom, keď pes spí v posteli so svojím majiteľom! Pamätajte však, že si na takýto luxus veľmi rýchlo zvykne a môže sa stať, že v dospelosti nebude chcieť spávať nikde inde.

Pelech pre psov nesmie byť v prievane alebo na príliš horúcom mieste (napr. pod ohrievačom...). Misky musia byť ľahko dostupné a umiestnené na nekĺzavom a ľahko čistiteľnom povrchu.

Po druhé - správna potrava

Šteniatko veľmi rýchlo rastie a odteraz je len na vás, akú potravu bude príjmať. Aby sa správne vyvíjalo, musí mať prístup ku všetkým potrebným živinám. Okrem toho, psy veľkých a obrích plemien budú vyžadovať dodatočnú suplementáciu na posilnenie ich kostí. Pre šteniatka je k dispozícii špeciálne krmivo pre psov a krmivo pre dospelých psov je absolútne nedostatočné na pokrytie nutričných a metabolických potrieb malého šteniatka. Investícia do správnej výživy šteniatka sa vám v budúcnosti vráti v podobe skvelého zdravotného stavu vášho psíka.

Krmivo pre šteňatá sa nedá radikálne zmeniť. Ak bol zvyknutý na určité krmivo vo svojom predchádzajúcom domove, zmena tohto krmiva bude trvať asi 5 až 7 dní. Postupne pridávajte malé množstvá nového krmiva k predchádzajúcemu starému krmivu, pričom každý deň zvyšujte množstvo nového krmiva. Náhla zmena krmiva môže totiž psíkovi spôsobiť rôzne tráviace problémy.

Všeobecné pravidlá týkajúce sa odporúčaného počtu porcií pre šteniatka:
 • 4 - 6 týždňov: 4 jedlá denne
 • 3 - 6 mesiacov: 3 jedlá denne
 • 6 - 12 mesiacov: 2 jedlá denne
Vo výžive psov po 12. mesiaci sa odporúčajú aj dve jedlá denne. Denné dávky by sa mali upraviť pre aktívnych psov a vždy by sa mali prispôsobiť ich zdravotnému stavu.
Pokiaľ ide o prechod šteňaťa na krmivo pre dospelých psov, možno použiť všeobecné pravidlo, že malé a stredné psy je možné kŕmiť krmivom určeným pre dospelých psov vo veku 9 - 12 mesiacov. Závisí to samozrejme od individuálnych potrieb zvieraťa a váš veterinár vám rád pomôže rozhodnúť sa pre tú najlepšiu voľbu. Vo vzťahu k veľkým a obrím psom sa predpokladá, že by sa mali stravovať krmivom pre šteňatá až do veku dvoch rokov.
Pes musí mať VŽDY prístup k čerstvej pitnej vode!

Čistotné návyky šteniatok

Šteniatka nie sú bábätká = nedajú sa zabaliť do plienok. Preto je pre veľkú väčšinu opatrovateľov psíkov prioritou naučiť svojho domáceho miláčika vykonávať svoje potreby na vyhradené miesta.
Podľa názorov odborníkov na správanie psov musí byť spoločník psíka trpezlivý, organizovaný a musí sa naučiť posilňovať pozitívne reakcie psíka. Na začiatok je dobrý nápad na chvíľu odstrániť koberčeky z dosahu vášho psa, a tak predísť prípadným nehodám. Ak nie je možné koberce odstrániť, oplatí sa investovať napríklad do hygienických podložiek.
Ak váš psík ešte nie je plne zaočkovaný (ešte nemá splnené všetky očkovania alebo ich dostal v priebehu posledného týždňa) mali by ste sa zdržiavať na miestach, ktoré nenavštevujú iné psy. Nebude to ľahké. Ak nemáte vo svojom okolí miesto tohto druhu, skúste si vybrať miesta najmenej frekventované alebo tie s očkovanými a zdravými psami.
Ak sa pes vykaká vonku mimo domu, treba ho za to odmeniť. To v ňom posilňuje pozitívne pocity! Psy by však nikdy nemali byť trestané za vykonanie potreby v dome. Pes len ťažko chápe za čo je trestaný. Jediný efekt trestania psíka v budúcnosti budú jeho poruchy správania. Na tomto mieste celkom jasne zdôrazníme, že akékoľvek bitie psa nie je nič iné ako jeho týranie. Na toto správanie neexistuje žiadne ospravedlnenie!
Časti dňa, kedy by šteňa malo ísť na prechádzku a ktoré mu pomôžu naučiť ho vykonávať svoje potreby vonku.
 • 1. Hneď po prebudení.
 • 2. Tesne pred spaním.
 • 3. Ihneď po jedle alebo po vypití veľkého množstva vody.
 • 4. Keď sa vaše šteniatko zobudí po akomkoľvek dlhšom spánku.
 • 5. Počas a bezprostredne po cvičení (hranie, tréning).
Pri nácviku čistoty sa oplatí zaobstarať si aj vrecká na psí odpad. Majiteľ je povinný po svojom psíkovy vždy upratať!

Príznaky ochorenia - aké by mali byť alarmujúce?

U šteniatok je väčšia pravdepodobnosť vzniku chorôb ako u dospelých psov. Navyše, niektoré zdravotné ťažkosti môžu mať u šteniatok veľmi dramatický priebeh. Preto je dôležité rozpoznať symptómy, rýchlo zasiahnuť a začať liečbu.

Ak si nie ste istí, či váš pes naozaj potrebuje liečbu, nečakajte s návštevou veterinára! Je lepšie navštíviť veterinárnu kliniku a odchádzať s tým, že sa nič nedeje, ako priviesť psíka v akútnom stave.

Typické príznaky, ktoré keď spozorujete, mali by ste neodkladne navštíviť veterinára:

 • 1. Pomalé priberanie na hmotnosti
 • 2. Zvracanie
 • 3. Hnačka
 • 4. Strata chuti do jedla
 • 5. Boľavé alebo opuchnuté brucho
 • 6. Apatia
 • 7. Problémy s dýchaním
 • 8. Kašeľ alebo nádcha
 • 9. Bledé ďasná
 • 10. Opuch a/alebo začervenanie očných viečok alebo spojoviek, výtok z očí, začervenanie očí.
 • 11. Výtok z nosa
 • 12. Problémy s močením alebo defekáciou, krv v moči alebo stolici, žiadne močenie alebo defekácia.


Učenie poslušnosti

Verte či nie, rozhodne to nefunguje tak, že váš psík sa má správať ako švajčiarske hodinky, reagovať na každý povel a predvádzať cirkusové triky. Navyše, najlepšie by bolo, keby sa toto všetko naučil sám, no nie?
V skutočnosti na začiatku stačí kým psík po zavolaní pribehne (aj tri zavolania sú v mnohých situáciách stále v poriadku, predsa každý sa môže občas stratiť vo svojich myšlienkach), pozná základné povely, ktoré nám umožnia usmerniť ho v stresovej situácii.
Odporúča sa trénovať svojho psíka hravými metódami. Zo začiatku nie je zlá ani spolupráca s trénerom/behavioristom, ktorý trénuje profesionálnymi zábavnými metódami. Pred výberom správneho trénera sa oplatí opýtať sa ostatných majiteľov, priateľov, príbuzných a predovšetkým svojho veterinára, či nepoznajú niekoho, koho by mohli na trénerovanie odporučiť. Zo skúsenosti môžeme povedať, že takýto profesionál je na nezaplatenie a psíkom vnáša do života radosť, pokoj a harmóniu. Dokonca sa môžem pochváliť, že môjho útulkáča všetci chvália za poslušnosť a múdrosť. Aj za tým je odborné poradenstvo! Päť školení s profesionálom (áno, to je všetko) a systematické učenie od profesionála. Samozrejme, aj zahrnutie výučby pre ľudí je súčasťou poradenstva! So psíkom sa musíme naučiť komunikovať. Je to pre neho zábava. A veľa maškŕt! Výcvik so psom navyše posilňuje jeho puto s majiteľom.
Dôležité! Šteniatka musia byť pred návštevou psej škôlky zaočkované. To neznamená len vykonanie očkovania, ale zahŕňa aj obdobie, počas ktorého vakcína poskytuje imunitu proti chorobám.
Tu ešte raz pripomenieme - bitie psa za neplnenie príkazov, útek alebo akýkoľvek iný priestupok znamená jeho týranie a nemá nič spoločné s jeho výcvikom.


Socializácia psa

Idete na prechádzku a hneď vám susedkyn pes visí na nohe? Prechádzate okolo nahnevaného psa na vodítku a on vrčí a šteká a chcel by vás a vaše šteniatko najradšej zjesť?
Áno, aj toto sú prejavy nedostatkov socializácie psa. Majiteľa netreba iheď súdiť a viniť. Takéto poruchy môžu mať rôzne príčiny a je veľakrát je nemožné ich napraviť.
Na začiatku však vy môžete urobiť všetko pre to, aby váš pes nemal takéto poruchy. V prvom rade, ak chcete odobrať šteniatko od matky, malo by mať minimálne 8 týždňov. V priemere medzi druhým a štvrtým mesiacom života väčšina šteniatok začne akceptovať iné zvieratá, ľudí a miesta, ktoré spoznávajú. Socializačné kurzy pre šteniatka sú jednou z najlepších foriem, ako uviesť svojho psíka do nového sveta pod vedením odborníka.
U šteniatok neskúšajte prílišné nahromadenie emócii. Na začiatku neberte šteniatko na preplnené a hlučné miesta. Všetko treba zavádzať postupne. Sledujte reakcie vášho miláčika! Niekto môže byť odvážny dobyvateľ, inému naopak stačí pár priateľov a prechádzky po nových, no nie príliš preplnených miestach, aby bol šťastný.
Je dôležité učiť navyknúť psíka na návštevy veterinárnej kliniky. Skočte s ním raz za čas “na koláčik” k lekárovi. Môže ísť o nevinnú návštevu a zároveň, keď tam už budete môžete šteniatko napríklad nechať odvážiť. Na tento účel zvoľte hodiny menej vyťažené pacientmi. Lekár vám rád povie, kedy je najlepšie prísť na takúto neškodnú návštevu.
Pri socializácii sú dôležité aj ďalšie postrehy: psy nemajú vždy radi maznanie, nosenie na rukách, nútenie ľahnúť si do určitej polohy atď. Hladkanie, hranie sa s loptičkami, nové hračky pre psov, podávanie labiek (zaobstarajte si nejaké maškrty pre psov, bude to pre nich skvelá odmena) alebo pre amatérov tréning agility majú psíky často veľmi radi a akceptujú ich pozitívne. V dnešnej dobe je dokonca vedecky potvrdené, že maznanie psa, objímanie a obmedzovanie ho týmto pohybom spôsobuje psíkovi stres. Zvieratká stále vyzerajú šťastne, ale nie je tomu vždy tak!
Chcete svojmu psovi ukázať, ako veľmi vám na ňom záleží? Vezmite ho napríklad na prechádzku!
Máte ďalšie otázky týkajúce sa vášho psa? Napíšte nám

Adriana Vavrínková

Pozri aj: Ako efektívne naučiť psa vykonávať potrebu vonku?