40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako efektívne naučiť psa vykonávať potrebu vonku?

Naučiť psa vykonávať potrebu je jednou z prvých výziev, ktorým čelí majiteľ šteniatka. Aby správne behal, stojí za to naučiť sa základy fyziológie mladého psa a zistiť, ako môžete využiť prirodzené správanie psa.

Musí prejsť aspoň pár dní či týždňov, kým začneme od šteniatka vyžadovať, aby sa vyprázdňovalo len na správnom mieste. V prvom rade na to musí dozrieť náš pes - respektíve musí dozrieť jeho močové ústrojenstvo, ktoré sa u niekoľkotýždňového psíka ešte len vyvíja. A čo je rovnako dôležité, aby pes psychicky dozrel – potrebuje sa naučiť, čo znamená „správne“ miesto. Prečítajte si, ako sa dá tento proces uľahčiť.

Učenie psa vykonávať potrebu by malo byť založené na trpezlivosti a pozitívnom posilňovaní. Tresty nemožno použiť.

Kedy šteniatko močí?

Močový mechúr šteňaťa nie je príliš priestranný, a preto pes močí pomerne často. Niekedy sa môže zdať, že ciká stále – takmer vždy po spánku, po jedle, po hre. Vlastne vždy, keď si medzi aktivitami nájde voľnú chvíľku. Čistenie mokrých škvŕn na podlahe nie je pôžitok, a preto chcú majitelia mladých psíkov nájsť odpoveď na otázku: „ako naučiť šteniatko podnikať vonku?“ čo najskôr.

Na to, aby ste sa naučili čistote, nepotrebujete žiadnu špeciálnu prípravu. Najdôležitejšie je v prvých týždňoch brať psa von čo najčastejšie. Čím častejšie sa psíkovi podarí vykonať potrebu vonku, tým častejšie ho budeme môcť odmeniť. A čím častejšie za to dostane odmenu, tým skôr si uvedomí, že len tam sa oplatí robiť jeho potreby. Hneď od začiatku sa oplatí zmeniť aj miesto, kde psa venčíme – kontakt s rôznymi substrátmi pomôže psovi pochopiť, že svoju potrebu môže robiť kdekoľvek mimo domu – nielen na námestí hneď pri dome. Nezabúdajte však, že mladé šteňa nemá pred všetkými očkovaniami plnú imunitu, preto sa snažte vyhýbať miestam, kde sa veľa psov vyprázdňuje.

A čo je najdôležitejšie - nevyžadujte od šteniatka úplnú kontrolu nad fyziológiou. Na začiatku je všetka zodpovednosť na majiteľovi.

Učenie psa. Odmeny - nie tresty!

Keď svojho psa učíte vykonávať potrebu, nikdy nepomýšľajte na to, aby ste ho trestali za močenie na nesprávnom mieste! Každopádne, pes by nemal byť trestaný vôbec - oveľa lepšie výsledky výcviku dávajú odmeny. Preto, ak pes robí to, čo očakávame, mali by sme ho zakaždým odmeniť, napríklad maškrtou. A nebojme sa, že ho rozmaznávame – dobré správanie treba oceniť. A čím intenzívnejšie toto učenie bude, tým skôr náš malý kamarát pochopí, čo tým myslíme. Akékoľvek sankcie v tomto prípade môžu byť mimoriadne škodlivé. Pamätajme, že defekácia nie je vedomá činnosť – je to fyziologická potreba. Nehody sa môžu stať najmä na začiatku učenia. Čo robiť v tomto prípade? Vyčistite a zabudnite na to. Pamätajte, že psi sa nikdy nevykonávajú zlomyseľne. Škodoradosť je skôr črtou ľudí ako zvierat. Je absolútne zakázané napríklad dávať psovi tvár do mokrých miest! Garantujeme, že nepochopí, čo sa deje – nanajvýš stratí dôveru k majiteľovi.

Malé šteniatko môže niekedy cikať v dome, pretože jeho močový mechúr ešte nie je dostatočne silný, aby vydržal, kým nejde von na prechádzku.

Ako naučíte psa močiť na podložku?

Vychádzať na trávnik každých pár minút môže byť problematické, preto sa oplatí naučiť svojho psa močiť na podložku, aby sa naučil upratovať. Ako to spraviť? Je to podobné, ako keď ich učíte cikať na dvore – často dávajte šteniatko na podložku a odmeňujte zakaždým, keď to urobí. Po určitom čase si šteniatko uvedomí, že v prípade potreby sa oplatí ísť na podložku a možno bude možné dostať maškrtu? Pomôcť môžu aj podložky s vôňou trávy – podporí vás prirodzená vôňa a v budúcnosti sa bude ľahšie presúvať na trávnik. Takéto podložky pre šteňatá by sa mali rozložiť aj vtedy, keď odchádzame z domu na dlhšie ako zvyčajne - močový mechúr mladému psovi umožňuje stáť bez cikania v priemere o hodinu dlhšie ako v mesiacoch - takže 5-mesačné šteniatko by nemal byť ponechaný sám dlhšie ako 6 hodín. Bojíte sa, že keď sa váš pes naučí cikať na podložku, nebude chcieť neskôr robiť svoje veci vonku? Žiaden strach! Psy sa zdráhajú vykonávať potrebu na mieste, kde sa zdržiavajú – robia to len vtedy, keď nemajú inú možnosť.

Čo robiť, keď má šteniatko rado úplne nevhodné miesto na potreby?

Ak náš pes vytrvalo ciká na mieste, kde by cikať nemal (alebo skôr tam, kde nechceme, aby cikal), v prvom rade treba toto miesto dôkladne vyčistiť. Nielen kvôli nášmu nosu – ale predovšetkým kvôli nosu psa, ktorý sa skôr vykaká tam, kde bol. Ak to nefunguje, stojí za to umiestniť posteľ alebo misku v blízkosti tohto miesta - v podstate pes nevykonáva potrebu tam, kde je alebo spí. Po niekoľkých dňoch môžete misku alebo posteľ presunúť späť na správne miesto.

Aby ste svojho psa naučili upratovať, mali by ste ho čo najčastejšie brať na prechádzky a keď tam bude robiť svoju prácu - odmeňte ho.

Ako dlho trvá tréning čistoty?

Na túto otázku je ťažké jednoznačne odpovedať. Veľa závisí od predispozície psa, ale aj od dôslednosti majiteľov. Čím častejšie sa psovi podarí urobiť svoj biznis na správnom mieste, tým je väčšia šanca, že rýchlejšie pochopí, aké správanie od neho očakávame. Môže to trvať niekoľko týždňov, ale môže to byť aj 2 alebo 3 mesiace. Bez ohľadu na to, ako dlho to trvá, nikdy netrestajte, vždy odmeňte. Ak sa nám zdá, že učenie sa upratovania je príliš pomalé, stojí za to poradiť sa s behavioristom, ktorý preverí, či nie je iný dôvod na močenie na nesprávnom mieste, napríklad separačná úzkosť, stres alebo hormonálne poruchy.Natália Baková