40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Šteniatko v dome časť 1 - Výber toho správneho psa!

Šteniatka sú pravdepodobne jedny z najpríjemnejších stvorení na svete. Starostlivosť o šteniatko však nie je len o prechádzkach v parku a radostných chvíľach. Predtým, ako sa rozhodnete pre adopciu šteniatka, odpovedzme si spoločne na niekoľko dôležitých otázok. Navyše, overte si aké povinnosti má majiteľ/opatrovateľ psíka a aké sú ich najdôležitejšie úlohy.

Vo chvíli, keď sa pes doma objaví nový domáci miláčik, určite musíte počítať s tromi vecami: veľkou radosťou z nového člena rodiny, upratovaním drobných neželaných „nehôd“ na podlahe a celkovou zmenou životného štýlu. Napriek tomu, že prvé týždne budú najťažšie, oplatí sa do tohto času investovať, pretože práve z neho bude psík čerpať po zvyšok svojho života.

Prvé pravidlo, ktoré je potrebné si zaryť do mysle je, že psík nie je vec. Nemôžete niekomu kúpiť šteniatko ako vianočný darček, keď naň nie je pripravený alebo si ho adoptovať pri pracovnej dobe 12 hodín denne mimo domova. Rozhodnutie zaobstarať si každého domáceho miláčika si treba poriadne premyslieť a brať ho zodpovedne.

Najdôležitejšie odporúčania pred zaobstaraním si domáceho maznáčika:


1. Porozmýšľajte, či si vo svojom dennom rozvrhu nájdete čas aspoň na tri prechádzky, čas na hru, čas na starostlivosť o psíka a aj na upratovanie po ňom (umývanie misiek, upratovanie všadeprítomnej srsti). V prvých mesiacoch bude potrebné nájsť si čas aj na socializáciu psíka. Oplatí sa investovať aj do hodín v psej škôlke.

2. Zvážte, či je váš domov prispôsobený šteniatku. Zbytočné ničenie vecí zvieratkom spôsobuje veľa krát stres a hnev. Nanešťastie, pes nechápe, že vaše drahé kožené kreslo nie je nijaká maškrta pre psov, a že nadýchané koberce nie sú voľný zelený trávnik. Ak sa bojíte škody na majetku, odstráňte všetky cenné predmety z okolia dosahu psíka skôr, ako príde.

3. Nájdite si dobrého veterinára a ten správny zoo obchod, ktorý bude ponúkať kvalitné krmivo pre psov. Pamätajte, že za dobrým veterinárom, rovnako ako aj za lekárom, stojí za to cestovať aj na druhý koniec mesta.

Ako sa doma pripraviť na príchod šteniatka?

Kúpa psíka alebo adoptovanie z útulku?

Výber správneho psa

V prvom rade nepodporujte "pseudochov"! Atraktívne ceny, za ktoré ponúkajú psíka zvyčajne predstavujú zlé podmienky chovu. Ak vám niekto daruje šteniatko vášho vysnívaného plemena cez plot, neukáže vám jeho matku ani to, kde sa psík doteraz zdržiaval, tak žiaľ podporíte takto práve nevyhovujúce podmienky na plnohodnotný život ďalšieho psíka. Pseudopsíčkarov je v dnešnej dobe viac ako húb po daždi! Osud sučiek, ktoré už nie sú schopné ďalšieho rozmnožovania bohužiaľ nevyzerá ako pokojná staroba. Šteniatka z takýchto chovateľských staníc môžu pochádzať od príbuzných rodičov, čo bude mať v budúcnosti za následok kĺbové, srdcové a iné prblémy a mutácie. Liečba vrodených ochorení prináša so sebou nielen vysoké náklady, ale aj utrpenie zvierat, ktoré trvá celý život.

Rozmýšľate nad psíkom z útulku? Skvelá voľba! Pre psa to bude "vyhrá v lotérii" a vy jednoducho s čistým svedomím získate verného spoločníka!

A ak sa rozhodnete zaobstarať si čistokrvného psa, dobre si premyslite jeho plemeno. Tibetská doga nie je vhodná do garsónky a amatér krátkych a málo intenzívnych prechádzok nemusí zvládnuť napríklad požiadavky huskyho.

Adriana Vavrínková

Pozri aj: Ako správne vychovať psa, aby bol dobrým spoločníkom?