40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako správne vychovať psa, aby bol dobrým spoločníkom?

Keď sa prvýkrát objaví doma pes je to veľká udalosť, ktorá v rodine vyvoláva veľa radostných emócií. Od prvého okamihu je však dobré naučiť domáceho miláčika - najmä šteňa - tomu, čo je dovolené a čo nemá robiť.

Výchova vyvíja u štvornožca ustálené reflexy, vďaka ktorým sa bude vo svojom prostredí cítiť bezpečne. Vďaka tomu život s ním nebude spôsobovať majiteľom problémy. Aby ste vychovali dokonalého psa, mali by ste sa riadiť systémom odmien a vyhýbať sa trestom, ktoré môžu mať opačný efekt a spôsobiť vášmu miláčikovi zbytočné utrpenie.

Výchova psa by mala byť založená predovšetkým na pozitívnom posilnení. Averzné metódy a pokarhanie psa sa neodporúčajú.


Ako dobre vychovať psa?

Každý z majiteľov má od svojho štvornohého priateľa iné očakávania a chce ho naučiť ďalšie zručnosti. Bez ohľadu na to, či pes má byť spoločníkom na dlhé výlety alebo hlavne robiť svojmu majiteľovi spoločnosť pri domácich činnostiach, je potrebné ho vychovávať podobným spôsobom. Základným princípom je motivovať zviera k požadovaným činnostiam tým, že ho odmeníme napríklad pochúťkou alebo chvíľkou hry. Malo by sa tiež pamätať na to, že je zbytočné karhať zviera za to, čo urobil pred chvíľou, pretože si trest nebude spájať so svojím nesprávnym konaním, ale začne strácať dôveru u svojho majiteľa. Oveľa lepšie je investovať energiu na učenie alternatívneho a správneho správania.

Keď sa v dome objaví pes - najmä šteniatko oddelené od matky a súrodencov - treba pamätať na to, že je v novej, stresovej situácii a v procese výchovy, ani na chvíľu neprehliadajte jeho základné potreby bezpečia, tepla a kontaktu. Ak sa v počiatočnom období spriatelíme so psom, staneme sa členom jeho „stáda“ a navždy s ním vytvoríme puto. V prípade mladých psov musíme tiež spojiť výchovu s procesom socializácie (oboznámenie domáceho miláčika s ľuďmi a inými zvieratami) a zvykom (zvyknutie si na rôzne podnety).


Ako vychovávať malého psíka?

Najdôležitejšie schopnosti, ktoré šteňa musí ovládať, sú:

· starostlivosť o svoje fyziologické potreby počas prechádzky,

· reakcia na základné povely (nechaj, sadni, k nohe),

· zostať doma sám.


Rozvíjanie prvej zručnosti si vyžaduje trpezlivosť a neustále pozorovanie psa. Mali by ste chodiť často a pravidelne na prechádzky (spočiatku každé 2 - 3 hodiny), najmä po jedle alebo vtedy, keď je váš miláčik nepokojný. Za pokroky v učení je šteňa odmenené slovnou a pochúťka.

Výcvik reagovania na povely musí byť vykonávaný s podobnou dôslednosťou, vďaka čomu sa pes dozvie, čo smie robiť a čo by za žiadnych okolností nemal robiť (napr. hrýzť zariadenie domu). Je dobré oslovovať domáceho miláčika jeho menom. Už od prvých okamihov starostlivosti o šteňa je dobré ho naučiť sadať si, zostať na danom mieste, chodiť na voľnej vôdzke, pokojne čakať na naplnenie misky.

Učenie psíka aby zostával doma sám sa musí uskutočňovať malými krokmi, najprv je treba ho nechať osamote len na chvíľu a postupne - stále dlhšie. Mali by ste sa uistiť, že vaše šteňa je v domácom prostredí úplne v bezpečí (napr. schovať elektrické káble) a nechať mu hračky, s ktorými sa bude môcť hrať ak jeho pán nebude doma.


Prvé dni psa v novom byte s novými ľuďmi sú spojené s veľkým stresom, potom by ste si pri výchove psa mali zachovať dvojnásobnú dávku trpezlivosti.


Ako vychovávať psa z útulku?

Pri výchove dospelého psa používajte rovnaké metódy ako pri šteniatku. Tento proces môže byť o niečo ťažší kvôli zlým, často traumatizujúcim zážitkom, ktoré zviera zažilo. Takýto pes zároveň ovláda veľa požadovaného správania.

V prípade problémov s výchovou psa, najmä ročného alebo staršieho zvieraťa, ktorého minulosť nie je známa, je potrebné vyhľadať pomoc behavioristy. Existujú aj kurzy, ktoré pomáhajú systematicky vychovávať štvornožcov a odučiť ich od zlých návykov.


Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok