40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Šteniatko a mačiatko doma - čo potrebujete vedieť?

Nový domáci miláčik v dome zvyčajne predstavuje veľkú radosť, ale aj novú celkom veľkú organizačnú výzvu. Ako sa teda dobre pripraviť na adopciu šteniatka alebo mačiatka, aby aklimatizačné obdobie bolo pre nás aj pre nich čo najmenej stresujúce?

Často je rozhodnutie zaobstarať si nové zvieratko procesom trvajúcim mnoho mesiacov, počas ktorých si vyberáme to pravé plemeno pre nás a hľadáme dobrý chov, odkiaľ by sme si mohli nového domáceho miláčika adoptovať. Niekedy je to ako hľadanie ihly v kope sena! Vždy by však mal byť výber dobre premyslený a na príchod nového člena domácnosti by ste mali pripraviť seba aj celú domácnosť. Aké doplnky sú potrebné na príchodu šteniatka či mačiatka, čím ho kŕmiť, aké hračky sú bezpečné a aké maškrty takémuto mláďatku podávať? To sú len niektoré z mnohých otázok, ktoré si budúci majitelia domácich miláčikov kladú, a na ktoré hľadajú odpoveď.

Aké doplnky zaobstarať pre šteniatko a mačiatko?

Ak sa blíži chvíľa, kedy k nám domov zavíta nový domáci miláčik, oplatí sa zaobstarať si pre neho všetky potrebné doplnky. Prvý pelech pre psov by nemal byť príliš drahou investíciou a treba rátať s tým, že sa rýchlo opotrebuje. Jeho umiestnenie v dome je dosť dôležité. Mal by byť umiestnený na pokojnom mieste, no z tohto miesta by malo byť vidno čo najviac priestranstva bytu, čo poskytne novému členovi domácnosti pocit bezpečia. Pelech pre psov je vždy najlepšie premiestniť na miesto, kde si šteniatko ľahne najradšej a kde sa mu najviac páči. Na prechádzky bude potrebná vôdzka! Na začiatok bude stačiť základný obojok s vôdzkou, pretože chceme iba docieliť aby sa zvieratko na ňom naučilo chodiť. Poslúži vám na to ten správny postroj/obojok! Neodporúčame tie z príliš úzkych remienkov, ktoré sa môžu zarezávať do krku, keď pes alebo mačka silnejšie ťahajú za vôdzku. Najlepšie sú vyrobené z kože alebo látky. Kovovým obojkom sa rozhodne treba vyhnúť, pretože sú ťažké a často im chýba poriadna úprava. Na obojok či postroj sa oplatí zaobstarať si hneď aj štítok s adresou a samotné zvieratko by malo byť začipované, pretože zvedaví drobci nám radi zmiznú z dohľadu aj pri malej chvíľke nepozornosti. Taktiež, budete potrebovať aspoň dve misky, jednu na vodu a jednu na jedlo. Najlepšie sú keramické a kovové. Najdôležitejšie však je, že sú stabilné, pretože batoľa objavujúce svet ich s radosťou vyklopí. Oplatí sa dokúpiť aj podložku pod misky, aby ste si uľahčili starostlivosť o hygienu v ich oblasti. Nevyhnutnou vecou je kefa alebo hrebeň, ktorý nám pomôže udržať srsť domáceho miláčika v dobrom stave, a ochráni náš domov pred všadeprítomnými stopami chlpov. Je dôležité, aby príslušenstvo na česanie bolo prispôsobené typu a dĺžke srsti domáceho maznáčika.

Mačiatko v dome. Ako sa pripraviť na túto radostnú udalosť?

Ako pripraviť náš domov pre mačiatko alebo šteniatko?

Na príchod nového člena domácnosti treba pripraviť náš domov odstránením možných hrozieb z jeho dosahu. Najnebezpečnejšie sú káble, ktoré žiaľ mláďatká s obľubou hryzú. Ak je to možné, schovajte ich za nábytok alebo ich umiestnite mimo dosahu týchto zubáčov. Druhým dôležitým aspektom sú rastliny, ktoré máme doma. Dbajme na to aby tie, ktoré máme neboli pre psov ani mačky jedovaté. Mladé a zvedavé zvieratá často jedia a prehĺtajú veci, ktoré nielenže nie sú jedlé, ale môžu byť pre ne dokonca nebezpečné. V prípade mačiek sú hlavnou hrozbou akékoľvek stuhy, nite či povrazy. V prípade šteniatok sú jednoznačne najobľúbenejšie ponožky, pančuchy, topánky a detské hračky. Prístup k týmto veciam by mal byť čo najviac obmedzený pre našich mladých a neskúsených domácich miláčikov.

V prípade šteniatok sa musíme pripraviť na hodiny upratovania. Najdôležitejšia je v tomto prípade trpezlivosť. Odporúčame zaobstarať si pelech pre psov, ktorý je dostupný v zoo obchode a oplatí sa mať aj zásobu sajúcich podložiek a papierových utierok. Ďalším aspektom hygieny je kúpanie šteniatok. Ak je pes dobre upravený a nemá problémy so srsťou, nemal by sa kúpať príliš často a dlho ani v prvých mesiacoch života. Keď však berieme šteniatko zo zlých podmienok a jeho stav si vyžaduje poriadny kúpeľ, treba použiť šampóny určené pre šteniatka. Tie totiž majú jemnejšie zloženie ako prípravky určené pre dospelých psov.

Udržiavanie mačiek v čistote sa môže zdať jednoduchšie ako u šteniatok. Mačiatka inštinktívne začnú používať podstielku za predpokladu, že spĺňa ich požiadavky. Teoreticky by mala pelech obsahovať podstielku, v ktorej si môže mačka uľaviť od svojich fyziologických potrieb. Strany tohto pelechu by mali byť čo najvyššie, aby sa podstielka nerozsypala do strán. Najlepšie fungujú uzavreté pelechy, v ktorých má mačka zabezpečenú intimitu a podstielka nemá veľkú šancu vysypať sa ani v prípade intenzívne kopajúcich mačiek. V prípade mačiatok sa však oplatí najskôr odstrániť dvierka, aby sa ľahšie naučili používať takýto príbytok. Pre mačiatka sú najbezpečnejšie podstielky z prírodného dreveného materiálu. Umiestnenie pelechu je veľmi dôležité! Mal by byť na pokojnom mieste, kde mačka nebude vystavená "zbytočným pohľadom" členov domácnosti. Na prvý pohľad pre nás absurdné problémy s umiestnením či materiálom smetného boxu môžu vyústiť do dosť problematického vyprázdňovania nášho miláčika na iných miestach domu. Je tiež dôležité mať o jednu podstielku naviac! Zvýši to komfort našich miláčikov a pomôže nám vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam.

V prípade mačiek sa oplatí zaobstarať si prepravku, v ktorej budeme môcť mačku bezpečne prepravovať napr. na návštevy veterinárnej ordinácie. Ďalším nevyhnutným prvkom výbavy je škrabadlo. Jeho prítomnosť zvýši šancu ochrániť náš nábytok pred poškodením. V súčasnosti sú na trhu škrabadlá, ktoré vytvárajú skutočne krásne preliezky pre mačky! Dôležité je, aby boli stabilné a aby si mačky pri páde takejto veže neublížili.

Weimarský stavač má modré oči.

Aké krmivo pre šteniatka a mačiatka je to najlepšie?

Keď si vezmeme zvieratko z certifikovanej chovateľskej stanice, má väčšinou 8-12 týždňov a už to nie je len tkaý hocijaký malý šašo. Odstavenie od matky, často diaľkový transport a zmena bydliska sú však aj pre takého mladíka veľmi stresujúce. Oplatí sa zistiť, aké krmivo váš miláčik doteraz dostával a pokračovať v jeho podávaní počas prvých 2-3 týždňov, aby ste mu ušetrili stres z prípadnej výmeny krmiva. Výnimkou sú situácie, keď zviera berieme z miesta, kde bola jeho výživa na veľmi nízkej úrovni. Vtedy treba ihneď nasadiť nové kvalitné krmivo. Po aklimatizačnom období môžete postupne meniť krmivo na také, ktoré spĺňa vaše očakávania. Treba však pamätať na to, že by malo ísť o krmivo určené pre šteniatka alebo mačiatka. V prípade psov by malo byť aj prispôsobené cieľovej veľkosti psa, najmä v prípade veľkých a obrích plemien kvôli ich intenzívnemu rastu. Ak kupujeme kvalitné krmivo, nie sú potrebné žiadne ďalšie doplnky stravy.

Aké maškrty sú vhodné pre šteniatka a mačiatka?

Majitelia často vyhľadávajú maškrty pre mačiatka a šteniatka. Sú veľmi užitočné najmä pri výcviku šteniatok. Na trhu je však málo pochúťok prispôsobených potrebám mladých domácich miláčikov a ich kvalita sa niekedy líši od našich požiadaviek. Alternatívou je použitie suchého krmiva, ktoré sa môže používať na dennej báze. Môžete si odpočítať 10 % príjmu z dennej dávky a minúť ich na odmeny pri učení.

Na záver treba dodať, že jednou z najdôležitejších vecí, ktoré musíme mať vo výbave je zdravotná knižka domáceho maznáčika. Vďaka nej budeme vedieť, aké očkovania doteraz náš domáci miláčik podstúpil a kedy je opäť čas navštíviť veterinára. Ak váš maznáčik takúto knižku nemá, ihneď kontaktujte svojho veterinára, aby naplánoval ďalšie fázy prevencie chorôb a boja proti parazitom.

Texty na blogu nie sú lekárskymi radami a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Dorota Joskovjáková