40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Šťastný Silvester...škoda tých ohňostrojov!

Pre mnohých ochrancov zvierat je blížiaci sa Nový rok a s ním spojený Silvester a ohňostroje obdobím každoročných starostí.

Väčšina našich štvornohých priateľov totiž netoleruje hluk spojený s týmito oslavami. Navyše, žiaľ, stále sa nerešpektujú pravidlá týkajúce sa manipulácie s týmto druhom populárnej zábavy (ktorý, pripomínam, je povolené používať len na miestach na to určených a len počas Silvestra).

Samozrejme, ideálnou metódou by bolo schovať sa s domácim miláčikom na nejaké pokojné miesto! Bohužiaľ, také miesta pravdepodobne neexistujú.

Čo robiť, aby sa pes a mačka na Silvestra nebáli?

Po prvé - pripravte sa na to najhoršie!

To znamená poskytnúť svojmu psovi alebo mačke pohodlný prístrešok, kde sa bude cítiť relatívne pohodlne. Ak je to možné, zatvorte dvere do miestnosti, v ktorej sa nachádzate, a tým zatlmte zvuky ohňostroja čo najviac.

Zviera lepšie znáša ohňostroje, ak je s ním jeho majiteľ. A tu je dôležitá poznámka – samozrejme, že každý z nás chce svojho zvieracieho kamaráta utešiť, no objímanie, násilné držanie a predovšetkým prehnaná panika strach zvieraťa umocňuje. Preto stojí za to zostať pokojný a vyrovnaný a dokonca sa správať, akoby sa nič mimoriadne nedialo.

Z dlhodobejšieho hľadiska môžete zvážiť aj spoluprácu so psom na prekonaní jeho fóbie zo zvukov ohňostrojov – je to však náročná úloha. Ohňostroje sú (našťastie!) zriedkavé a základom práce na zvukových fóbiách je zvyknúť psa na daný zvuk. Ďalším problémom je rôznorodosť zvukov sprevádzajúcich ohňostroje, čo ešte viac sťažuje prácu so zvieratami – nedá sa predvídať všetko.

Mačka vystresovaná chaosom počas vianočných príprav. Sedí pod vianočným stromčekom vedľa tašky s darčekmi.

Čo môžete urobiť na ukľudnenie situácie?

Základné pravidlá:

  • zostaňte v pokoji, vaša úzkosť zvyšuje úzkosť zvieraťa
  • neobjímajte nasilu svojho psa alebo mačku
  • nenechávajte svojho miláčika samého, najmä na cudzom mieste
  • snažte sa, aby podmienky boli čo najpriateľskejšie

Čo ak to nestačí? Veru, vo väčšine prípadov to nestačí!

Ďalšou metódou je manuálna terapia. V súčasnosti veterinárna a behaviorálna medicína odporúča metódu Ttouch (Tellington touch), čo nie je nič iné ako ľahká masáž vhodných oblastí tela psa. Podrobný popis tejto metódy a masáže nájdete v odbornejších zdrojoch.

Ďalšou metódou, v „domácich podmienkach“ oveľa jednoduchšou, je zavinovanie. A tu sa asi opýtate, ako?!

Obväzovanie/zavinovanie psa má úplne iné vlastnosti a vyvoláva inú reakciu ako násilné objímanie alebo držanie.

Existuje niekoľko spôsobov zábalov pre psov. Najjednoduchší z nich zahŕňa použitie bežného trička. Pre pokročilejšie metódy môžete použiť elastický obväz (schéma nižšie).

Zabalenie psa do obväzu má upokojujúci účinok tým, že tlačí na príslušné nervy. Mali by ste to však robiť vedome a vedieť ako na to, pretože zlý zábal narobí viac škody ako úžitku.

Źródło: Pinterest

Ak však nemáte čas alebo vám v noci nedáva spať predstava obväzovania, môžete použiť hotové riešenia, teda vesty Anxiety Wrap.

Pozor! Ak tričko/obväz používate prvýkrát, nenúťte psa silou mocou! Sú psy, ktoré sa ale že vôbec netešia, ak sa im snažíte niečo obliecť. Preto aj zábaly dokážu vyvolať nepríjemnosti.

Pred tým, ako niečo na svojho psa/mačku nasadíte, zviera vždy s daným predmetom oboznámte. Nech si ho pokojne poprezerajú, ovoňajú a pohladia labkou. Zavinovanie je najlepšie zaviesť v neutrálnych alebo priateľských podmienkach (prechádzka, pri hre), aby zavinovanie pred stresovou situáciou samo o sebe nespôsobovalo stres.

Nutričná podpora

V posledných rokoch sa kasomorfíny stali veľmi populárnymi v humánnej aj veterinárnej medicíne. Znie to nebezpečne? Nič nemôže byť ďalej od pravdy! Kasomorfíny sú bielkoviny získané z mlieka. Ukázalo sa, že sú účinné pri znižovaní úzkosti, majú upokojujúci účinok a zlepšujú sociálne správanie, čo sa ukázalo byť obzvlášť dôležité u mačiek. Dôležité je, že kazomorfíny nie sú návykové a nemajú žiadne vedľajšie účinky. Okrem toho majú pozitívny vplyv na pohyb tráviaceho traktu.

Druhou prírodnou zložkou je melatonín. Melanín nespôsobuje ospalosť, takže upokojiť zviera a pomôcť mu zostať v pokoji je spôsobené jeho účinkom na "biologické hodiny". Melatonín tiež nespôsobuje závislosť u psov. V prípade psov a mačiek nie je potrebné podávať čistý melatonín. Svoj jedálniček môžete obohatiť o L-tryptofán, ktorý je prirodzeným prekurzorom serotonínu (hormónu šťastia) a melatonínu.

Znamená to, že psom a mačkám by sa odteraz mali podávať tabletky?

Nie úplne nevyhnutne. Vitamíny pre psov môžu byť veľmi prospešné. V súčasnosti existujú potraviny obsahujúce L-tryptofán a kazomorfíny. Toto je RC Calm, dostupný pre psov a mačky. RC potraviny sú zvyčajne dobre znášané psami a mačkami. Okrem toho je verzia "cat" ako väčšina RC krmív pre mačky označená indexom S/O, t.j. zloženie krmiva pomáha predchádzať tvorbe močových kameňov. Toto je dôležitá informácia pre ošetrovateľov mačiek s problémami dolných močových ciest.

Psom s potravinovou intoleranciou alebo citlivým tráviacim traktom treba Calm krmivo, ako každé nové krmivo, zavádzať postupne. Je však obohatený o zložky, ktoré podporujú činnosť tráviaceho traktu. Samotné kazomorfíny regulujú aj funkciu čriev, takže riziko potravinovej revolúcie pri používaní RC Calm food je znížené na minimum.

Čo sa týka chuti jedla, je to nedočkavo zjedené. Toto je dôležitá informácia najmä pre majiteľov mačiek, ktoré nemusia nevyhnutne spolupracovať pri podávaní tabliet.

Chrt leží na pohovke.

Čo ak to stále nefunguje?

Aj takéto prípady sa stávajú. Samozrejme, keď behaviorálna a nutričná terapia zlyhá, musíte sa uchýliť k liekom.

Osobne vždy odporúčam premýšľať dvakrát, najmä pri užívaní liekov, ktoré pôsobia ako "otupováky". Pamätajte, že často ide o lieky, ktoré zvieraťu spôsobujú príznaky zápchy, neschopnosť rýchlo reagovať a výrazne obmedzujú pohyb zvieraťa. Bohužiaľ to neznamená, že vždy znižujú stres. Preto je účinok často odlišný od zamýšľaného.

Omráčený pes s obmedzenou schopnosťou posúdiť situáciu musí čeliť podnetu strachu – v tomto prípade výstrelom ohňostrojov – ale nemôže primerane reagovať ani sa skrývať. Takáto činnosť môže teda fóbiu zintenzívniť namiesto toho, aby jej pomáhala.

V prípade potreby užívania liekov odporúčam poradiť sa s veterinárom, ktorý s vami prediskutuje výber vhodného lieku, zanalyzuje zdravotný stav zvieraťa a prehodnotí vaše hodnotenie správania zvierat. Iba na tomto základe by sa mali zvoliť vhodné lieky. Často sa tiež stáva, že sa predpisujú silnejšie lieky, ale také, ktoré upokojujú aj nervový systém. Na rozdiel od zaužívaného názoru, že ide o „príliš silnú akciu“, pripomínam, že naším cieľom je poskytnúť zvieraťu pohodlie, nie ho ešte viac vystrašiť.

Tento rok teda odporúčam zaobstarať vašim miláčikom antistresové zábaly, vhodné krmivo a predovšetkým sa vzdať zábavnej pyrotechniky. Bude to zdravšie pre vášho domáceho maznáčika, pre voľne žijúce zvieratá a koniec koncov aj pre životné prostredie.

Texty na blogu nepredstavujú lekársku radu a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Stratený pes - čo robiť? Ako napísať inzerát?

Adriana Vavrínková