40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Stratený pes - čo robiť? Ako napísať inzerát?

Stratený pes je strašný stres! Keď si predstavíte, že váš maznáčik blúdi po neznámom prostredí a hľadá cestu domov – je ťažké ovládať svoje emócie. Čo robiť, keď sa pes stratí? V tomto článku sa zoznámite s radami a návodmi ako postupovať pri strate vášho milovaného zvieratka.

Prečo pes uteká?

Psy utekajú z rôznych dôvodov. Najčastejším dôvodom je strach alebo lovecký pud. Pes sa môže odtrhnúť od vodítka, pretože ho niečo náhle a silne vystraší. Ďalšie utekajúce zviera môže navyše v psovi stimulovať inštinkt lovca, čo ho prinúti prenasledovať ho.

Útek a strata psa sa môže stať aj veľmi dobre vychovaným psom, ktoré sú silne naviazané na majiteľa. Reakciu a správanie psa výrazne ovplyvňuje:

  • rasa psa
  • temperament psa
  • či sú alebo nie sú uspokojené potreby psa

Je tiež dôležité skontrolovať stav plotov v záhrade a nezabudnite zatvoriť bránu, keď je pes vonku.

Pomedzi polia behá psík.

Ako napísať inzerát o nezvestnom psovi?

Keď sa pes stratí, je dôležité konať rýchlo! Prejdite sa po oblasti, kde ste psíka videli naposledy a skúšajte nahlas volať na svojho psa. Ak to nepomôže, treba siahnuť na pomoc iných ľudí a zapojiť ich do hľadania. Najdôležitejšie je nejakým spôsobom informovať o nezvestnom psíkovi svoje okolie. Pripravte si na tento účel inzerát! V inzeráte by nemala chýbať:

  • farebná fotografia psa
  • krátky popis: dátum a miesto zmiznutia, plemeno, farba srsti, vek, pohlavie a veľkosť psa. Každý detail je dôležitý: farba obojku alebo postroja, číslo čipu, špeciálne vlastnosti
  • vaše kontaktné údaje: meno, priezvisko, telefónne číslo, e-mail
  • je fajn zverejniť aj informáciu o odmene za pomoc pri hľadaní psíka

Nezabudnite začať svoj inzerát tučným nadpisom, ako napríklad:

„Pozor stratil sa pes!...odmena istá“ alebo „Stratil sa Deny! Pomôžte mu nájsť cestu domov!"

Inzerát zaveste na miesto, kde sa pes stratil, ako aj v blízkosti vášho domu (ak sa pes náhodou stratil v inom okrese). Využite každý možný priestor! Oznámenie o nezvestnom psovi sa má dostať k čo najväčšiemu počtu ľudí. Nezabúdajte na zdieľanie inzerátu aj na sociálnych sieťach.

Volanie do útulku

Zmobilizujte všetky útulky, ktorým doviezli psíkov z vášho mesta a okolia v poslednom čase. Po telefonáte pre istotu osobne navštívte všetky zariadenia. Vezmite si so sebou aj vytlačený inzerát a nechajte ho v útulku. Požiadajte personál, aby vás kontaktoval hneď, ak by sa pes náhodou našiel.

Stratu psa navyše môžete nahlásiť na polícii. Povedzte svojim susedom, že váš pes sa stratil a požiadajte ich, aby venovali pozornosť svojmu okoliu a zvieratám, ktoré stretávajú.

Využite silu internetu!

Využite silu internetu! Uverejnite inzerát o stratenom psovi:

  • na sociálnych sieťach
  • v skupinách vášho mesta, alebo psičkárov
  • vyhľadajte na fanpage vášho mesta upozornenia o nájdení psa. Tam tiež uverejnite svoju žiadosť o pomoc pri hľadaní domáceho maznáčika. Nezabudnite v inzeráte uviesť rovnaké údaje ako pri papierovej forme.

Máte obavy, že váš pes bol ukradnutý alebo sa ho niekto zmocnil a teraz sa ho snaží predať? Bohužiaľ, aj takéto situácie sa stávajú. Preto hľadajte aj na predajných portáloch, čí tam náhodou neuvidíte fotku aj svojho psíka.

Pes so šatkou.

Ako zabrániť tomu, aby sa váš pes stratil

Tréning všímavosti

Ako zabrániť tomu, aby sa váš pes stratil? Možno vás naše rady prekvapia, pretože o nich málokto píše, no trénovať všímavosť je veľmi dôležité. Počas prechádzky venujte veľkú pozornosť svojmu psovi a reči jeho tela. Veľmi často nám pre nedostatok všímavosti unikajú jemné varovné signály: svalové napätie psa, nepokojné ňuchanie, zrýchlená, nervózna chôdza. Varovným signálom môže byť aj poškodené alebo staré vodítko domáceho maznáčika, ale aj šuchot lístia, po ktorom práve behá srnka. Zaobstarajte si nové potreby pre psíka vrátane nového vodítka, obojku alebo postroja pre psov.

Stratení v myšlienkach možno veľakrát nepočujeme blížiace sa auto alebo motorku, ktorá psa vystraší a spôsobí, že pes sa z vodítka ľahko odtrhne. Ak si nedáme pozor, môžeme prehliadnuť dieru v plote domu, nezabezpečíme plot alebo neprítomne necháme otvorenú bránku, cez ktorú nám pes vybehne na ulicu. Dávajme si pozor aj na tieto detaily!

Cvičenie psa privolávacie povely

Výcvik psa je ďalším krokom, ktorý minimalizuje riziko, že len tak zmizne. Počas cvikov sa vám pes učí dôverovať a vy zároveň cvičíte povel privolania. Počas tréningu vám pomôžu rôzne maškrty pre psov. Každý je rád odmenený za snahu, výsledky a svoju prácu. Takéto maškrty sú skvelou odmenou, ktorá nielen uľahčuje tréning ale aj zaručuje radosť z hry!

Psia menovka a osvedčená výbava

Je dôležité používať kvalitné vodítko, obojok alebo postroj pre psov. Ak je vodítko opotrebované alebo prehryznuté, je ľahké ho roztrhnúť. Ak je obojok príliš voľný, pes ľahko vystrčí hlavu a utečie k inému psovi na druhej strane ulice. Veľmi nápomocným riešením sú aj adresné štítky, ktoré pomôžu identifikovať majiteľa psa, keď sa zviera stratí. Super ochranou je GPS vysielač, ktorý indikuje miesto pobytu psa.

Strata psa je traumatický zážitok. Môže sa udiať každému, dokonca aj tomu najjemnejšiemu a najposlušnejšiemu domácemu miláčikovi. Dôležité je okamžite začať konať hlavou, nie emóciami.

Pozri aj: Ako správne vychovať psa, aby bol dobrým spoločníkom?

Dominika Tarnacka