40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Smrť psa – ako sa s ňou vyrovnať a čo robiť s telom zvieraťa?

Smrti psa sa bohužiaľ nedá vyhnúť. Táto strata musí v určitom okamihu nastať, čo si musíte uvedomiť pri rozhodovaní o adopcii domáceho maznáčika. Jeho odchod bude určite veľmi ťažká situácia. Stojí za to mať podporu blízkych a v prípade potreby vyhľadať pomoc psychológa.

Mnoho ľudí sa veľmi pripúta k svojim štvornohým spoločníkom. Preto by nikoho nemalo prekvapiť, že rozlúčka s nimi spôsobuje extrémne emócie, najmä ak sa to stalo náhle. Napriek smútku a túžbe, ktorú cítite, by ste sa mali postarať o pochovanie svojho psíka. Skontrolujte, čo sa dá urobiť s telom zvieraťa po smrti.

Pes senior.

Ako sa vyrovnať so stratou psa?

Smrť psa je veľmi ťažká situácia pre ľudí, ktorí si so svojím miláčikom vytvorili silné puto. Strata psa, ktorý je vnímaný ako plnohodnotný člen rodiny, bude obrovskou ranou, naplnenou silným pocitom straty. Je to úplne normálne a vychádza to z rovnakého mechanizmu ako v prípade straty blízkej osoby. Nemali by ste sa vyhýbať smútku za svojím psom. Pocity prežívané počas tohto obdobia (túžba, smútok, hnev, plač) dokazujú, aké dôležité bolo pre nás zviera a že nám bude veľmi chýbať. Počas tohto obdobia si zvyčajne vybavíte spoločné chvíle, pozriete si fotografie a videá alebo sa porozprávate so svojimi blízkymi o svojom zvieratku. Vzájomná podpora medzi členmi rodiny je v procese vyrovnávania sa so stratou neoceniteľná.

Niektorí ľudia veria, že na lepšie zvládnutie smútku po smrti psa stojí za to sa na rozlúčku psychicky pripraviť vopred. Možno to bude užitočné v prípade zvierat umierajúcich na starobu alebo chronické choroby, keď si viac uvedomujete nevyhnutné. To však nie je možné, ak o svojho štvornohého kamaráta prídete v dôsledku náhleho úrazu alebo rýchlo postupujúcej choroby. Nie každý človek sa dokáže sám vyrovnať so smrťou domáceho maznáčika. Ľudia, ktorí zažívajú traumu po smrti psa alebo v dôsledku toho bojujú s depresiou, by mali vyhľadať pomoc odborníka. Najlepšie je využiť služby psychológa. Ako pri každej strate, aj po smrti psa platí príslovie, že čas zahojí všetky rany.

Sivý pes objíma svojho majiteľa.

Príznaky blížiacej sa smrti u psa

Stav predchádzajúci smrti zvieraťa sa nazýva agónia. Počas nej postupne zanikajú vitálne funkcie organizmu. Fungovanie všetkých systémov a strata vedomia časom postupuje. Počas tejto doby by mali opatrovníci poskytnúť zvieraťu vhodné podmienky - pokojné, tiché a pohodlné miesto. Je to tiež chvíľa na rozlúčku s ním, čo niektorým ľuďom pomáha lepšie sa vyrovnať s ohromujúci emóciami po jeho smrti.

Ako spoznáte, že sa blíži smrť vášho domáceho maznáčika? Často sa verí, že psy cítia, že ich čas prichádza. Potom nájdu miesto, odkiaľ chcú odísť, a nie je možné ich z neho pohnúť. Čo sa týka symptómov, na blížiacu sa smrť zvieraťa okrem iného poukazujú: nedostatok sily, problémy s pohybom, nedostatok chuti do jedla, ťažkosti s udržaním rovnováhy, nekontrolované vyprázdňovanie, vracanie, problémy so zrakom, agresivita či autoagresia.

Niektorí psí ochrancovia, ktorí vidia, ako veľmi zviera trpí, sa rozhodnú zviera utratiť. Uspávanie psa ho ušetrí od utrpenia. Veterinár to povoľuje len v situáciách, keď si je istý, že zviera je nevyliečiteľne choré alebo utrpelo veľmi vážne zranenia následkom nehody. Pes sa uspáva podávaním barbiturátov, ktoré sú známe svojimi hypnotickými, sedatívnymi a antikonvulzívnymi účinkami. Spôsobujú vypínanie mozgovej kôry, apnoe a zástavu srdca.

Starší pes so sivými fúzmi.

Cintoríny domácich zvierat a iné formy ošetrovania tela

Hoci je bežnou praxou pochovať psa na dvore, v záhradke alebo v lese, zákon to zakazuje. Ak pri takomto konaní prichytia psieho opatrovníka alebo ho niekto nahlási, mal by sa pripraviť nielen na pokutu, ale aj na to, že zviera bude musieť vykopať. Potom budete musieť vykonať likvidáciu. Ak k tomu dôjde, obráťte sa na subjekt, ktorý sa touto činnosťou zaoberá v obci a telo zvieraťa tam doručte. Poplatok je zvyčajne niekoľko desiatok eur. Prípadne možno tieto povinnosti ponechať na veterinára. Niektoré kliniky majú pece na spopolnenie zvieracích pozostatkov, ale náklady na likvidáciu sú zvyčajne vyššie. Na Slovensku čoraz častejšie vznikajú cintoríny zvierat. Ak tam chcete umiestniť telo zvieraťa, obráťte sa na prevádzkovateľa, ktorý uvedie miesto pohrebu. Niekedy tieto spoločnosti riešia všetky záležitosti súvisiace s hrobom. Cintoríny domácich zvierat sú spoplatnené a náklady sú určené najmä ich veľkosťou.

Pozri aj: Má pes zápchu? Radíme, čo robiť pri zápche u psa

Oľga Dubská