40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Má pes zápchu? Radíme, čo robiť pri zápche u psa

Zápcha u psov je porucha tráviaceho systému, ktorá spôsobuje ťažkosti s vylučovaním stolice. Ide o nepríjemný neduh, ktorý psa unavuje a znepokojuje majiteľa, ktorý sa obáva o zdravie zvieratka. Prečítajte si článok a zistite, čo u psa spôsobuje zápchu, prečo môže byť zápcha nebezpečná a ako sa s ňou efektívne vysporiadať.

Zápcha psa - príznaky

Príznaky zápchy u psov sú veľmi výrazné. Vidíme, že náš maznáčik sa prestane vyprázdňovať alebo má veľké ťažkosti s vyprázdňovaním, teda niekoľkokrát zaujme charakteristickú polohu, no napriek námahe sa nedokáže vyprázdniť. Mal by nás však nedostatok stolice vždy znepokojovať? Predpokladá sa, že zdravý pes sa vyprázdňuje raz denne.

Ak sa teda náš maznáčik jeden deň nevykaká, nemali by sme si trhať chlpy, ale implementovať rady, o ktoré sa s vami podelíme v tomto článku. Zároveň, ak sa stolica neobjaví dlhšie ako dva dni, je čas zasiahnuť a navštíviť veterinára. Zápcha u psa je príznakom problémov v tráviacom systéme a nikdy ju nesmieme podceňovať.

Pes má zápchu - príčiny:

Existuje mnoho dôvodov, prečo sa pes dostane do zápchy.

Najbežnejšie z nich sú:

• zlá strava – zápcha v kostiach psa, nekvalitné krmivo

• nedostatok pohybu: fyzická aktivita je nevyhnutná pre pohodu psa

• cudzie teleso v tráviacom systéme

• pitie príliš malého množstva vody

• zdržiavanie sa defekácie: pes čaká príliš dlho na prechádzku

obezita

• stres: nedostatok dobrej komunikácie s majiteľom

• zmena stravy

Ako vidíte, dôvody zápchy sú veľmi prozaické. Zápcha u psa je tiež varovným signálom, ktorý nám hovorí, že nastal čas na zmeny, napríklad na zmenu stravy. Žiaľ, stále sa stáva, že majitelia dajú zvieraťu varené kosti, ktoré sú pre zdravie zvieratka veľmi nebezpečné a môžu poškodiť tráviaci systém psa natoľko, že skončí na operačnom stole.

Nedostatok dostatočného pohybu zase robí črevá lenivými a spomaľuje všetky procesy v tele, čo tiež prispieva k vzniku zápchy a často aj problémom s trávením. Príliš dlhé zdržiavanie sa stolice, zatiaľ čo pes čaká na prechádzku mnoho hodín, tiež podporuje zápchu.

Problémom sú aj predmety, tašky, hračky, ktoré pes dokáže prehltnúť a ktoré sa potom hromadia v tráviacom systéme. V prípade cudzieho telesa v tráviacom systéme často dochádza k zvracaniu. V takejto situácii by ste mali okamžite ísť k veterinárovi, ktorý urobí röntgen a prijme vhodné opatrenia. V prípade výskytu týchto dvoch príznakov: zápcha a vracanie, okamžite prestaneme jesť, piť a ideme k lekárovi.

Ako pomôcť psom so zápchou?

Nerovnomerná zápcha. V niektorých prípadoch budete musieť ísť k veterinárovi okamžite, v iných postačí domáca liečba a zmena návykov. Musíte vedieť, že zápcha psa a nezvyčajný vzhľad stolice (krv a hlien v stolici) môžu signalizovať vážne zdravotné problémy, ako sú zápaly čreva či hrubého čreva, či dokonca rakovina. Zápchu teda nemožno podceňovať.

Šteniatko si stiahne zadnú časť a zaujme polohu so zápchou.

Čo dať psovi na zápchu? Domáce prostriedky

Ak chcete poznať domáce lieky na zápchu u psa, prejdite si tento článok a vráťte sa na miesto, kde hovoríme o príčinách zápchy u psa, a potom urobte všetko naopak. Čo to v praxi znamená? To znamená napríklad zmenu granúl.

Dobre vyvážená strava je skvelá pri zápche u psov. Nikdy nekupujte potraviny v supermarketoch, pretože hrozí...zápcha a ďalšie výdavky na liečbu. Psy, ktoré jedia kvalitné konzervy, trpia zápchou oveľa menej často.

Diéta však nie je len jedlo.

Uistite sa, že váš maznáčik má vždy prístup k čerstvej vode. Nádobu na vodu čistite niekoľkokrát denne, aby ste zabránili rastu baktérií. V prípade psov je perfektné aj bezobilné krmivo, ktoré je šetrnejšie k žalúdku a skladá sa z ľahko stráviteľných zložiek. Odporúčame.

Starší psi často trpia zápchou. Zápchu u starších psov spôsobuje menej pohybu, ale aj pomalší metabolizmus či degeneratívne zmeny v panve. Seniorov môžeme podporiť aj diétou špeciálne určenou pre nich.

Na zápchu u psa - cvičenie a zábava

Ak má váš pes zápchu, berte ho na časté a dlhšie prechádzky. Dôležitý je aj pravidelný čas sviatku, ako aj pravidelné jedlá. Na okorenenie výletov si so sebou vezmite loptu alebo iné hádzacie hračky, napríklad čierne frisbee z odolnej gumy so zaoblenými hranami, ktoré vám spríjemnia prechádzku. Na povzbudenie lenivých čriev vášho psa k práci stačí pár hodov.

Zápcha u psa s nadváhou

Ďalšia porcia cvičenia a hračky sú skvelé pre psov s nadváhou. Ak je problém s nadbytočnými kilogramami vážny, poraďte sa s lekárom a odborníkom na výživu zvierat. Nočné chrápanie psa môže obmedziť aj pohyb a správna strava – len taký dôležitý a príjemný bonus!

Pes má zápchu – treba navštíviť lekára

Ak napriek zavedeným zmenám zápcha stále pretrváva a pauza vo vyprázdňovaní presiahne dva dni, ideme k veterinárovi. Keď je zápcha sprevádzaná ďalšími príznakmi, ako je vracanie, horúčka: nečakajte, len sa obujte, vezmite kľúče od auta a ihneď choďte k veterinárovi. Po diagnostikovaní psa veterinárny lekár nasadí liečbu, ktorá prinesie nášmu miláčikovi úľavu a nás zbaví starostí.


Dominika Tarnacká