40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Skrýva sa vám mačka a vyhýba sa kontaktu? Zistite, čo to môže znamenať!

Každý majiteľ mačiek si určite niekedy všimne, že doma niekto rád hrá schovávačky. Môže to byť prvok zábavy, ale niekedy to je aj rušivý signál. Čo teda znamená skrývanie mačiek?

Aby sme mohli bližšie diskutovať, stojí za to pozrieť sa na niektoré vzorce správania mačiek. Veľmi dôležitým prvkom je lovecký pud a jeho uspokojovanie pri hre. Aj keď mačka nemusí loviť, aby uspokojila svoje nutričné potreby, lov je stále potrebný. Dá sa to realizovať hraním simulovaného lovu. Existuje veľa hračiek pre mačky na to určených, napríklad hračkárske udice pre mačky.

Lovecká reťaz sa skladá z niekoľkých prvkov. Počas jedného z nich sa mačka často skrýva za nábytkom, krabicami a rôznymi dekoratívnymi prvkami.

Cyklus lovu - čo to je a ako uviesť mačku do cyklu lovu?

Cyklus lovu možno rozdeliť do niekoľkých fáz. Spočiatku mačka hľadá a pozoruje potenciálnu korisť. V domácnosti skvele fungujú hračky ako udica, plyšová myš na šnúrke atď. Hra má zmysel, ak sa predmet pohne, vzdiali sa od mačky alebo zmizne za rohom. To stimuluje zmysly mačky a vyprovokuje ju k útoku. Počas prípravy sa mačka môže postupne priblížiť k objektu, zastaviť sa a znova začať, schovať sa za nábytok, zaujať polohu, ktorá zaručuje pripravenosť na skok, atď. V pravú chvíľu sa mačka rozhodne zaútočiť a vtedy by ste jej nemali dať korisť hneď, ale nechať ju chvíľu „bojovať“. Koniec koncov, v prírodných podmienkach sa korisť okamžite nevzdáva a myšlienkou je obnoviť prirodzený cyklus lovu. Akonáhle je hračka chytená a znehybnená, mačka sa s ňou začne hrať, napríklad hryzením, kopaním alebo hádzaním. Toto je najprirodzenejšie správanie.

Tento málo diskutovaný cyklus lovu mačky vykonávajú rôzne v závislosti od ich temperamentu, potreby pohybu, úrovne aktivity a výberu hračiek. Jednej mačke sa môže páčiť udica s perím, inej mačke sa to nemusí páčiť. Počas hry sa vaša mačka môže opakovane skrývať za nábytkom, na mačacích škrabadlách alebo v kartónových krabiciach, ak sú k dispozícii. Toto je správne správanie a malo by byť zdrojom radosti pre opatrovateľa.

Kedy by ste sa teda mali začať obávať správania svojej mačky?

Skrytá mačka. Náhla zmena v správaní vašej mačky, vyhýbanie sa kontaktu alebo skrývanie môže naznačovať zhoršenie zdravia alebo pohody vašej mačky.

Mačka sa skrýva - vedeli ste, že to môže byť signál choroby a zlej pohody mačky?

Mačky zvyčajne nevykazujú žiadne známky toho, že by sa necítili dobre. Pokiaľ sa dá utrpenie zakamuflovať, budú sa správať normálne. Bystrý majiteľ, ktorý svojho miláčika pozoruje, si určite uvedomí, že niečo nie je v poriadku. Pre starostlivého a ostražitého majiteľa niekedy stačí aj jeden mačací pohľad, aby si všimol smútok alebo utrpenie. Kvôli neochote prejaviť slabosť alebo zhoršenie stavu a pohody sa mačky môžu skrývať na rôznych miestach a vyhýbať sa kontaktu s ľuďmi alebo inými zvieratami. Dlhodobé sedenie v izolácii, napríklad pod posteľou, v šatníku, na vysokých miestach, napríklad na policiach, alebo keď sa mačka schováva v rohoch, na tmavých miestach – môže naznačovať, že mačka je v zlom stave.

Okrem toho existujú ďalšie sprievodné príznaky, ktoré by nás mali znepokojovať:

  • apatia,
  • nedostatok chuti do jedla,
  • nedostatok ochoty komunikovať s ľuďmi,
  • vyhýbanie sa hladeniu a dotyku,
  • agresivita pri starostlivosti o srsť.

Zvieratá, ktoré zvyčajne s radosťou reagujú na zvuk otvárania konzervy s krmivom pre mačky, nemusia v takejto situácii reagovať vôbec. Stáva sa tiež, že mačky, ktoré trpia, začnú mrnčať, takže tento zvuk netreba vždy vnímať ako pozitívny signál. Ak spozorujete vyššie uvedené príznaky, okamžite vezmite svoju mačku k veterinárovi. Príčinou zmeny správania môže byť vážna choroba, takže oddialenie návštevy len zhorší stav a pohodu mačky.

Mačky sú zaujímavé stvorenia a učenie sa o ich zvykoch, správaní a preferenciách je výzvou a zábavou pre každého majiteľa. Žiadne dve mačky nie sú rovnaké. Majitelia mačiek, ktorí za ne preberajú zodpovednosť, by ich mali pozorne sledovať a snažiť sa im zabezpečiť ich životné potreby a odhaliť prípadné zmeny v správaní. To poskytne vašej mačke väčšiu šancu na zotavenie a pohodu, ak ochorie.

Texty na blogu nepredstavujú lekársku radu a nenahrádzajú návštevu veterinára.

Pozri aj: Depresia u mačiek – príčiny a príznaky? Ako ju liečiť?

Marta Mišiaková