40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Depresia u mačiek – príčiny a príznaky? Ako ju liečiť?

Depresia u mačiek má rôzne príčiny. Patrí medzi ne napríklad kastrácia, dlhodobé odlúčenie od opatrovateľa alebo nuda. Okrem toho existuje rastúca tendencia jej výskytu medzi zvieratami. Prečítajte si viac o depresii u mačiek.

Depresia u mačiek je zákerná choroba. Často je nemožné určiť príčinu jej výskytu a má veľa príznakov, ktoré si vyžadujú diagnózu porovnateľnú s inými ochoreniami. Depresia mačiek sa lieči liekmi, ale dôležitá je aj strava, aktivita a poskytnutie pohodlných podmienok pre zviera.

Mačka s prižmúrenými očami na ulici.

Depresia u mačiek – čo ju spôsobuje?

Depresia u mačiek môže byť spôsobená mnohými faktormi. Tie môžu zahŕňať:

● zmenu bydliska – niektoré mačky sa ľahko prispôsobia novým podmienkam, zatiaľ čo pre iné môže byť zmena prostredia problematická a významným zdrojom stresu. To isté sa môže stať v prípade veľkej renovácie, v dôsledku ktorej sa výrazne zmenilo súčasné prostredie mačky;

● osamelosť – mačky sú označované ako samotári, ktorí si radi idú vlastnou cestou. V skutočnosti sú však mačky spoločenské zvieratá. Radi trávia čas so svojím opatrovateľom a pripútajú sa k nemu. Náhla zmena v ich živote, ako je choroba alebo smrť člena domácnosti, s ktorou zviera trávilo veľa času každý deň, môže prispieť k depresii;

● odlúčenie od majiteľa – mačky naviazané na majiteľa neznášajú dobre dlhé hodiny samy doma. Ich psychický stav nepriaznivo ovplyvnia aj časté výjazdy opatrovateľov, najmä ak sú nepravidelné. Pre zviera môže byť ťažké zorientovať sa v situácii, keď jeho majiteľ, ktorý každý deň prichádzal domov, zrazu chýba a po čase sa opäť objaví.

Depresia u mačky v dôsledku liečby, nudy a nedostatku slnka

Depresia u mačiek sa môže objaviť aj po kastrácii alebo sterilizácii. V týchto prípadoch je pôvod mačacej depresie zložitý, pretože môže byť výsledkom stresu sprevádzajúceho procedúru a hormonálnej nerovnováhy s tým spojenej. Zníženie fungovania orgánov zodpovedných za vylučovanie pohlavných hormónov je často spojené so zvýšením chuti do jedla, ale aj znížením aktivity a nadšenia. To zase podporuje nudu a depresiu. Tieto ošetrenia zahŕňajú aj riziko tzv depresie kazajky. Ako už názov napovedá, tento stav je spôsobený zvieracou kazajkou, ktorá mačku chráni pred zasahovaním do rán po operácii. Samotný fakt nosenia (najmä ak je nesprávne nainštalovaný a zviera obmedzuje v pohybe, odiera ho a spôsobuje bolesť) môže mať negatívny vplyv na jeho náladu. Niektoré mačky sa budú snažiť bundy zbaviť za každú cenu, iné upadnú do stavu otupenia.

Nuda je nepochybne jednou z najčastejších príčin depresie mačiek. Mačka je lovná zver. Zabránenie naplneniu prirodzených inštinktov môže mať negatívny vplyv na ich pohodu.

Dokonca aj nedostatok slnečného svetla môže byť zodpovedné za depresiu mačiek. Rovnako ako u ľudí môže mať obmedzené množstvo prirodzeného svetla negatívny vplyv na psychiku. Dôkazom toho je väčší počet prípadov depresií u mačiek v jesennom a zimnom období, keď je vonku šero. Nedostatok slnečného žiarenia spomaľuje metabolizmus a narúša vylučovanie melatonínu, teda spánkového hormónu.

Smutná mačka so zavretými očami.

Príznaky depresie u mačky

Depresia u mačiek sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi. Jej najtypickejšími prejavmi sú apatia, strata chuti do jedla a trávenie viac času spánkom ako predtým. Okrem toho môžete pozorovať, že mačka pije oveľa menej tekutín. Nie je ochotná sa hrať, a keď sa ju opatrovník snaží niečím zaujať, reaguje hnevom alebo uteká. U niektorých mačiek môžu depresiu sprevádzať obsedantno-kompulzívne poruchy, ktoré sa prejavia autoagresiou, ničením nábytku a hlasným mňaukaním. V dôsledku mačacej depresie dochádza k zníženiu imunity a tým aj k zvýšenej náchylnosti na choroby, najmä tie, ktoré súvisia s močovým ústrojenstvom.

Mačacia depresia zahŕňa aj príznaky ako:

  • znížený záujem o prírodu,
  • nedostatok hygieny,
  • neochota nadväzovať vzťahy s inými zvieratami doma a dokonca vstupovať s nimi do konfliktov,
  • predtým chýbajúca nedostatočná odozva na hovory a vyhýbanie sa kontaktu s ľuďmi,
  • skrývanie sa v úkrytoch,
  • neochota pozdraviť opatrovateľa,
  • intenzívnejšie olizovanie ako predtým – mačky si najčastejšie olizujú brucho,
  • uspokojovanie fyziologických potrieb mimo debničky na to určenej,
  • agresívne správanie, napríklad hryzenie, škrabanie, skákanie na členov domácnosti alebo iné zvieratá v dome.

Depresia u mačiek – ako ju liečiť?

Keď na svojej mačke spozorujete vyššie spomínané príznaky, prípadne iné príznaky, ktoré nezodpovedajú jej aktuálnemu správaniu, mali by ste zájsť za odborníkom. Je veľmi dôležité nepodávať domácemu miláčikovi žiadne lieky sami. Príznaky sprevádzajúce depresiu môžu naznačovať aj iné ochorenia. Lekár urobí dôkladnú diagnózu a až po vylúčení iných možných zodpovedných stavov určí postup liečby.

Zvyčajne predtým, ako sa prijme rozhodnutie o podávaní liekov na depresiu u mačky, odborník odporučí ďalšie akcie. Dôležitá je strava. Mali by ste sa uistiť, že strava vašej mačky obsahuje viac L-tryptofánu. Je to proteínová aminokyselina, ktorá ovplyvňuje produkciu serotonínu. Ide o hormón a dôležitý neurotransmiter, ktorého nízka hladina spôsobuje zlú náladu a podráždenosť. Preto môže nedostatok serotonínu spôsobiť depresiu u mačiek. Preto je potrebné vždy zabezpečiť kvalitné krmivo pre mačky, ktoré túto požiadavku bude spĺňať,

Dôležitým prvkom liečby depresie u mačky je starostlivosť o jej voľný čas. Oplatí sa klásť dôraz na zábavu. Okrem spoločných aktivít bude dobré poskytnúť mačke nezávislú zábavu. Riešením sú interaktívne hračky pre mačky. Stimulujú kognitívne funkcie, môžu byť akousi náhradou za realizáciu inštinktívneho správania a provokovať k pohybu, čo je výbornou protiváhou psychického stresu.

Zviera musí mať tiež pohodlné podmienky na odpočinok. Mačka by mala byť vybavená pelechmi, škrabadlami, tunelmi atď. Ak zviera nesmie ísť von, bolo by dobré poskytnúť mu balkón. Predtým ho treba zabezpečiť špeciálnou sieťkou. Na balkóne bude mačka môcť pozorovať iné zvieratá.

Pokiaľ ide o lieky, váš veterinár môže odporučiť použitie syntetickej formy feromónov. Vďaka nim zviera vníma prostredie ako priateľskejšie a bezpečnejšie. Podobne budú pôsobiť aj prípravky, ktoré voňajú po mačacích feromónoch a striekajú sa do vnútra bytu. Existujú náznaky, že úzkosť, ktorá sprevádza depresiu, sa dá zmierniť podávaním melatonínu. Prípravky s obsahom alfa-kazozepínu môžu zlepšiť náladu vašej mačky. Ide o prírodný bioaktívny peptid získaný z mlieka, ktorý pôsobí upokojujúco a znižuje stres.

Pozri aj: Čo spôsobuje agresívne správanie mačky a ako si s ním poradiť?

Olga Dubská