40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zvukové prejavy mačiek ako ich rozumieť?

Zvuky mačky vyjadrujú potreby, emócie, zámery a postoj zvieraťa k príjemcovi správy. Okrem mňaukania a mrnčania môžu mačky agresívne vrčať a syčať alebo nadšene spievať. Niektoré sú dokonca schopné kričať z nudy, keď sa vyskytne problém s ich územím alebo počas ruje.

Repertoár zvukov u mačiek je veľmi široký. Tieto zvieratá sú najznámejšie svojím mňaukaním. Ďalšie bežné zvuky mačiek sú vrčanie a syčanie. Najmenej obľúbený mačací zvuk je kvílenie a nárek, najmä v noci. Nie každý vie, že tieto zvieratá môžu tiež klábosiť, mrmlať, cvrlikať, reptať alebo vydávať rôzne iné spevavé zvuky.

Mačka leží v obliečkach.

Zvuky mačiek - pradenie

Pradenie mačiek zvyčajne znamená pocit spokojnosti. Dôležitosť tohto prejavu u mačiek je však podľa Sharon Crowell-Davis, profesorky veterinárneho správania na gruzínskej univerzite, určite dôležitejšia. Pradenie môže byť formou prejavu bolesti, ktorá sa obzvlášť prejavuje u rodiacich mačiek. Tento zvuk zvyšuje hladinu endorfínov v tele, čo zlepšuje pohodu a zmierňuje bolesť. Navyše, keď je zvuková frekvencia 25–150 Hz, proces hojenia rán sa urýchľuje a zlepšuje sa hustota kostí. Pradenie môže byť prejavom žiadania o pomoc, vyžadovanie maznania alebo informovanie svojich spoludruhov o priateľských zámeroch. Sú vysielané aj v stresových situáciách alebo keď zviera niečo veľmi chce. Vibrácie emitované počas pradenia umožňujú mačacej matke komunikovať s nepočujúcimi a stále nevidiacimi mačiatkami. Malé mačky zvyčajne začnú priasť 2 dni po narodení. Zvieratá pomocou tohto zvuku informujú svoju matku o svojich potrebách, rozpoznávajú ju a lokalizujú.

Zvuky, ktoré mačka vydáva zvyknú byť od ospalého a jemného pradenia až po hrubé pulzujúce mručanie. Vedci doteraz nevypracovali jedinú konzistentnú teóriu, ktorá by vysvetľovala vznik tohto charakteristického pradenia. Podľa jednej z nich je pradenie tvorené vibráciou nepravých hlasiviek uložených za hlasivkami pravými a podľa druhej je spôsobené prerušovaným sťahovaním hrtanových a bránicových svalov.

Zvuky mačiek - čo znamenajú mňaukanie a nárek?

Zvuk mňaučania u mačky môže vyjadrovať množstvo rôznych stavov. Zviera ich vydáva vtedy, keď je šťastné, nervózne, žiada jedlo, zdraví svojho pána. Mačky, mňaukaním, chcú upútať pozornosť - zvuk je pokusom o vzbudenie záujmu a kontaktu s ľuďmi. Strašidelný zvuk môže byť príčinou zdravotných problémov, najmä tie, ktoré sú typické pre starobu: poruchy správania, vnímania a dezorientácia. Dosť často zviera mňauká bezdôvodne. Mňaukajúce mačiatka volajú svoju mamu a u dospelých to môže byť spôsob, ako odplašiť súpera.

Najmenej obľúbený zvuk mačky pre majiteľov je kvílenie. Má formu spevavých, plačlivých, dlhých zvukov s vysokou tonáciou. Sú to charakteristické zvuky mačky v období ruji, to znamená v období rozmnožovania. Najviac intenzívne sú tzv. nočné mačacie spevy. Takáto vokalizácia je často sprevádzaná značkovaním oblasti močom. Zviera môže kvíliť aj pri intenzívnej hre. Desivé zdĺhavé mňaukanie, ba dokonca vytie, je typické aj pre choré mačky, rovnako ako v dospievaní aj v starobe.

Britská krátkosrstá mačka pozerá z okna.

Ostatné zvuky mačiek

Aké ďalšie zvuky vydávajú mačky? Syčanie je tiež hlasovým prejavom mačacej komunikácie. Tento zvuk je vydávaný, keď chcú zvieratá prejaviť nespokojnosť a vystrašiť votrelca. Ak to neprinesie očakávaný výsledok a súper neustúpi, zviera zvyčajne pokračuje v útoku.

Oveľa menej známe zvuky mačiek sú:

• "klábosenie" - tento zvuk je sprevádzaný rýchlym pohybom dolnej čeľuste a vydáva sa, keď zviera pozoruje potenciálnu korisť;

• mrnčanie - zahŕňa mrnčanie, vrčanie, mňaukanie; tento zvuk napriek vrčaniu nie je negatívny, je to prejav vďačnosti za pozornosť a spokojnosť;

• cvrlikanie - pripomína pišťanie; je to spôsob vyjadrenia potreby niečoho, niekedy znamená pozdrav; môžete ho tiež počuť u mačky, ktorá sleduje vtáky na druhej strane okna - je to prejav vzrušenia a frustrácie súvisiacej s neschopnosťou chytiť svoju korisť;

• prskanie je výraz mačacieho obranného postoja.


Olga Dubská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok