40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Je možné domestikovať divú mačku? Ako ju skrotiť?

Skrotiť mačku znamená získať si jej dôveru a postupne prekonávať strach z blízkosti človeka. Nadviazanie takto pozitívneho vzťahu si vyžaduje veľa času a trpezlivosti. Dodržiavaním niekoľkých dôležitých pravidiel môžete skrotiť aj toho najväčšieho divocha, ktorý strávil celý život vo voľnej prírode.

Čo je krotenie mačiek? Predtým, ako sa do krotenia pustíte, je dôležité si uvedomiť, že cieľom nie je len naučiť domáceho miláčika sedieť v lone alebo jesť z ruky. Skrotenie je budovanie väzby, vytváranie vzťahov založených na vzájomnom prospechu. Kľúčom k skroteniu divokej mačky je ukázať jej, že kontakt s ľuďmi môže byť príjemný a užitočný.

Mačka s veľkými zreničkami, ktorá je príznakom strachu a silného stresu.

Prvé dni mačky v novom domove

Mačky sú prirodzene nedôverčivé a citlivé zvieratá a akékoľvek zmeny im spôsobujú silný stres - bez ohľadu na to, či ide o úplne divokú mačku alebo o mačku, ktorá už predtým dostala do kontaktu s ľuďmi. V ďalšom rade je dobré zhromaždiť čo najviac informácií o mačke, aby bolo možné vyhovieť jej vkusu a obavám.

V prvých dňoch od mačky neočakávajte žiadnu interakciu. Potrebuje si zvyknúť na nové prostredie a nové situácie. Najlepšie je mačke poskytnúť tiché a odľahlé miesto (môže to byť miestnosť alebo veľká klietka), v ktorej bude mať misky s jedlom a vodou, záchod, hračku, najlepšie tiež predmet (napr. deku) nasiaknutú pre ňu známou vôňou. V miestnosti musí byť miesto, kde sa môže mačka skrývať, ale zároveň by k nej mal mať chovateľ ľahký prístup, aby nestratil kontrolu nad situáciou, napr. neprehliadol skutočnosť, že mačka nepije vodu). Počas tejto doby by sa starostlivosť o mačku mala obmedziť na základné činnosti (kŕmenie atď.).Vystrašená mačka v chovateľskej klietke.

Postupné krotenie mačky

V závislosti od individuálnych okolností, mačke môže trvať niekoľko dní niekedy aj niekoľko týždňov, než si zvykne na nový domov . Majiteľ musí byť trpezlivý a nesmie sa pokúšať priblížiť sa k mačke, kým nezačne voľne chodiť na svojom novom území a nebude pokojne jesť a spať. Až potom mu môžete dovoliť preskúmať zvyšok domu a začať ho krotiť.

Socializačný proces mačky je dobré rozdeliť na malé etapy. Prvým cieľom je presvedčiť mačku o tom, že ju neohrozíte. To sa dá dosiahnuť tým, že jej budete robiť spoločnosť, ale zároveň sa budete zaoberať inými vecami. Mačka si na prítomnosť chovateľa postupne zvykne a začne o neho prejavovať záujem.

Ďalším krokom je ukázať mačke, že byť v spoločnosti ľudí je spojené s rôznymi výhodami. Ak s mačkou trávite dostatok času, nie je ťažké posúdiť, čo vzbudzuje jej pozornosť a motivuje ju ku kontaktu s človekom. Môže to byť chutne voňavé jedlo alebo zrolovaná papierová guľa. Odporúča sa trpezlivo opakovať činnosť založenú na interakcii s mačkou, pretože tak si s ňou vytvoríte puto.

Neponáhľajte sa s fyzickým kontaktom s mačkou a v žiadnom prípade ju k tomu nenúťte. Prvý pokus o pohladenie domáceho maznáčika sa môže uskutočniť, keď je uvoľnený, napríklad ak je zaujatý jedlom. Ak mačka reaguje útekom alebo agresívne, musíte okamžite prestať a vrátiť sa k nej až počas ďalšej pokojnej chvíle. Výcvik mačky si môžete uľahčiť aj tým, že jej podáte maškrtu alebo jej dáte ovoňať dlaň. Po nejakom čase zviera zistí, že chovateľ nemá zlé úmysly a pohladenie je preň veľkým potešením. Od toho momentu už nebude trvať dlho a mačka bude chcieť pohladenie sama.

Mačka ukazuje zuby.

Aké sú zásadné pravidlá, ktoré treba dodržať pri krotení mačky?

Krotenie mačky je dlhý proces, ktorý si vyžaduje veľa trpezlivosti, pokoja, dôslednosti a empatie. Aby mačka viac spolupracovala odmeňte ju za akékoľvek dobré správanie (napr. malou pochúťkou). Mačka by za žiadnych okolností nemala byť trestaná (tiež na ňu nezvyšujte hlas), ak nekoná podľa očakávaní (napr. ak sa vyprázdni mimo záchod). Stres, ktorý prežije, môže zničiť všetko úsilie na skrotenie a vyústiť do vážnych problémov so správaním. Nesnažte sa zasahovať ak je mačka vystrašená alebo rozrušená. V takých situáciách je dobré nechať mačku na pokoji. Inak bude ošetrovateľ riskovať bolestivý kontakt so zubami alebo pazúrmi, pričom stratí dôveru, ktorú si už získal. Ak skrotenie vašej mačky nefunguje, stojí za to kontaktovať profesionála.

Prečo krotiť mačku?

Mačky sa domestikuje samozrejme preto, aby mohli žiť s ľuďmi v ich novom domove. Predtým než sa rozhodnete vziať si domov divé zviera, je dobré zvážiť správnosť takéhoto postupu. Mačiatko vo veku 2–4 mesiacov skrotíte ľahko v prípade že, je odlúčené od matky v správnom čase. Stovky zvierat, ktoré prirodzene prešli procesom socializácie s ľuďmi, čakajú v útulkoch na milujúceho chovateľa. Z toho dôvodu sa odporúča mačku vziať do starostlivosti iba v nevyhnutnom prípade ak to potrebuje - vyžaduje záchranu zdravia alebo života.

Dospelé, voľne žijúce zvieratá by sa nemali odoberať z ich prirodzeného prostredia. Musíte im len zadovážiť podporu (kŕmenie, veterinárna starostlivosť) tam, kde žijú.


Anna Dobroňová

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok