40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo spôsobuje agresívne správanie mačky a ako si s ním poradiť?

Agresívna mačka je veľkým problémom pre majiteľov aj pre ostatné zvieratá, ktoré sa zdržiavajú v jej blízkosti. Na zvládnutie negatívneho správania je dobré využiť pomoc špecialistu. Najlepším riešením je pomoc behavioristy, ktorý rozpozná príčinu zlého správania a poskytne spôsoby na ich odstránenie.


Mačka býva agresívna z mnohých dôvodov. Nevhodné správanie môže byť ovplyvnené zlým zdravotným stavom, skorým odlúčením od rodiny alebo dokonca plemenom. Agresivita u mačiek má tiež množstvo charakteristických prejavov - zakrivený chrbát, sklopené uši, syčanie, pozorné číhanie atď.


Agresivitu mačky môže spôsobovať bolesť, napríklad pri nezistenom ochorení. Je to tiež znak mentálnej malátnosti mačky.

Prečo je mačka agresívna?

Agresívne správanie mačky sa môže vyvinúť v rôznych situáciách. Často to vyplýva zo silného stresu a strachu. Jeho príčinou môže byť kontakt s človekom, zlý zdravotný stav, bolesť alebo strach z iného zvieraťa. Jedným z najbežnejších spúšťačov agresívneho správania je potreba chrániť územie, brániť samicu alebo jedlo. Ďalším typom je obranná agresia. Objavuje sa, keď sa zvieraťu deje krivda. Najčastejšie je to vidieť pri návšteve veterinára. Agresiu môže vyvolať aj frustrácia a môže k nej dôjsť, keď zviera nedokáže splniť to čo má v pláne alebo inú potrebu.


Ako zvládnuť agresívne správanie mačky?

Teritoriálnu agresiu možno zmierniť pomocou správneho spoznania mačky s novým priateľom. Odporúča sa socializácia s izoláciou. Pomaly prebiehajúci proces je zárukou správneho každodenného spolunažívania. Agresivitu mačky vyplývajúcu zo strachu o seba je najlepšie prečkať - stiahnuť sa a dať zvieraťu čas na upokojenie a spoznanie situácie. Nikdy netrestáme mačku za agresívne správanie. Tresty zvýšia stres a iba zhoršia zlé správanie. Rozhodne lepšie je odmeniť mačku za dobré správanie. Môžete použiť prípravky imitujúce prírodné mačacie tvárové feromóny, vďaka ktorým bude mačka vnímať prostredie ako priateľské a bezpečné. Ak si sami nevieme poradiť s agresiou domáceho miláčika, mali by sme vyhľadať pomoc behavioristy.

Nežiaduce správanie vášho domáceho miláčika ovplyvní nielen členov domácnosti ale aj ďalšie zvieratá, ktoré s ním žijú. Mačací terorista ich raní, rozrušuje a stresuje. Veľmi silné emócie môžu viesť k sebapoškodzovaniu - vylizovaniu a vyhryzovaniu srsti. Vystresované mačky majú často problém s vylučovacou sústavou, vrátane obličkových kameňov a cystitídy.


Párenie mačiek by sa malo robiť pomaly a postupne, pri dodržaní zásad izolácie so socializáciou. Inak sa agresivita medzi mačkami určite objaví, napríklad na teritoriálnom základe.

Agresivita mačiek počas hry

Je úplne prirodzené, že mačiatka pri hraní používajú pazúry a zuby. Časom by ich však mačacia mama mala naučiť presmerovať takéto správanie na hračky. Problém s agresiou sa u mačky pri hraní zvyčajne vyskytuje v dôsledku skorého oddelenia mačiatka od mamy. A to kvôli tomu, že nemalo možnosť naučiť sa hranice zábavy a agresie prirodzeným spôsobom. Pamätajte, že minimálny vek, kedy si môžete vziať mačiatko od jeho matky, je 12 týždňov. Je však lepšie s tým počkať o niečo dlhšie.

V priebehu sekundárnej socializácie je absolútne nevyhnutné odnaučiť vášho miláčika hrať sa s našimi rukami alebo skákať na chodidlá. Toto správanie sa môže zdať roztomilé, ak je domáce zviera malé. Keď však vyrastie, môže to byť problematické a nebezpečné. Je dobré rozptýliť zviera používaním hračiek na udici.Ako sa správa agresívna mačka?

Agresívna mačka vykazuje pasívne aj aktívne správanie. Prvé neustále číhajú, zazerajú, sú pripravené na skok, zakrádajú sa za obeťou alebo naopak - približujú sa k jej bokom. Pokiaľ ide o aktívne prejavy agresie, môžeme spomenúť útoky pazúrmi a škrabanie. V prípade veľmi silných emócií mačka hryzie, naježí sa, syčí, prská, vrčí, fučí a vydáva zo seba hrozivé chrčanie. Zúrivá mačka vyceruje ostré zuby, má klenutý chrbát, uši sklopené dozadu a široko otvorené oči. Zatiaľ čo aktívne správanie je zaznamenané okamžite, pasívne správanie môže zostať dlho bez povšimnutia


Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok