40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Škótsky ovčiak (kólia) - charakteristika, starostlivosť, zdravie - Encyklopédia psov

Populárny pes, známy ako plemeno Lassie, je v skutočnosti dlhosrstý škótsky ovčiak. Kniha Erica Knighta „Lassie sa vracia!“ publikovaná v roku 1940, rozpráva príbeh oddaného psa, ktorý nadovšetko miluje svojho ľudského priateľa. Koľko pravdy je na vlastnostiach rasy, ako ju poznáme z románu? Jedna vec je istá - pri zvažovaní dlhosrstého škótskeho ovčiaka sa pripravte na hodiny maznania, ako aj na namáhavé česanie srsti.

Škótsky ovčiak má mierne šikmé oči a široký úsmev, čím si vyslúžil meno večne usmiateho psa.


Škótsky ovčiak Kólia

Plemeno pochádza zo Škótska, odkiaľ sú o ňom prvé záznamy zo stredoveku. Jedná sa teda o veľmi staré plemeno a jeho vývoj pravdepodobne ovplyvnili miestne škótske psy s týmito psami, ktorých priniesli kolonisti z Talianska. Pri moderných prácach na plemennej línii boli zmiešané gény ruského chrta a border kólie, čo dáva plemenu súčasnú podobu.

V roku 1840 bol založený prvý klub pre milovníkov kólií - „Collie Club“.


Postava kólie

Škótsky ovčiak má silnú postavu, atletickú a svalnatú. Priemerná postava nesmie byť neohrabaná. Výška v kohútiku je asi 55 - 60 cm, sučky sú o niečo nižšie. Dĺžka tela je o niečo dlhšia, takže postava zapadá do obdĺžnika. Hlava kólie má ideálny tvar, ale zrezaný klin, mandľové a šikmé oči sú pre plemeno charakteristické, dodávajú usmievavý a milý výraz. Uši sú malé, umiestnené na cca. 2/3 výšky. Škótska kólia má veľmi rozsiahly a hlboký hrudník, ktorý je typický pre pastierske plemená. Silný chrbát a dobre zauhlené končatiny.


Starostlivosť o škótskeho ovčiaka

V Kennel Clube FCI sú registrované dva modely škótskych ovčiakov - Scottish Longhair a Shorthair Collie. Psy sa nelíšia ničím iným ako dĺžkou a kvalitou srsti. To isté u Farebnosť je rovnaká - prijateľné sú trikolóra, sfarbená do bieleho alebo mramorového (tzv.blue merle). Vo všetkých z nich je žiaduci biely golier, ponožky a šípka na hlave.


Škótsky dlhosrstý ovčiak

Odroda dlhosrstých má dlhý, rovný a tvrdý vrchný vlas. Podsada je na druhej strane mimoriadne bohatá, jemná a ľahká ako páperie. Táto štruktúra je príčinou toho, že na citlivých miestach - za ušami, v lakťoch a v slabinách – sa srsť zvykne uzliť. Okrem toho je po prechádzkach potrebné vytiahnuť zamotané listy alebo vetvičky, ktoré sú vtedy štandardom. Odporúča sa česať psa každý deň alebo každý druhý deň hrebeňom a každý týždeň alebo dva by sa malo vykonať dôkladne, dosiahnuť na každé miesto a dávať pozor, aby nedošlo k poškodeniu podsady. Na to sú ako stvorené kovové hrebene s malými rozstupmi a drôtená kefa na rozčesanie srsti. Je úplne neprípustné oholiť škótskeho ovčiaka! Jeho srsť je jeho vizitkou a hrá dôležitú biologickú úlohu - chráni pokožku pred parazitmi a ranami, v chladných mesiacoch ohrieva a v horúcich chladí, je tiež ochranou pred dažďom. Pri výbere škótskeho ovčiaka sa pripravte na to, že vám na nábytku vo vašej domácnosti zostanú dlhé vlasy. Napriek pravidelnej úprave psy tohto plemena radi pĺznu.

Charakteristickou pre odrodu je prítomnosť veľkého límca okolo krku a na nohách.Škótsky krátkosrstý ovčiak

Krátkosrstá kólia má hladkú, krátku srsť s hrubou podsadou a tuhým vrchným vlasom. Táto odroda je na starostlivosť oveľa jednoduchšia ako dlhosrstá kólia. Pravidelné kúpele a z času na čas zbieranie odumretých vlasov napr. gumová rukavica.

Škótsky krátkosrstý ovčiak.


Zdravie kólie

Škótske ovčiaky sú náchylné na určité genetické choroby. Ich vysoká intenzita nastala počas nesprávne vedených šľachtiteľských aktivít, uvedených vyššie. V súčasnej dobe sú tieto ochorenia stále menej časté, ale od chovateľov sa požaduje, aby vykonali genetické vyšetrenia, ako aj röntgenové snímky kĺbov na dyspláziu kĺbov.

Jednou z dedičných chorôb je anomália kólie oka (CEA), ktorá ovplyvňuje zrak a môže viesť k oslepnutiu. Nasledujúce, súvisiace tiež so zrakovým orgánom, sú mikroftalmia a anaftalmia, teda veľmi malé oči alebo ich úplná absencia - tieto defekty sa vyvíjajú v prenatálnom období psa. Kombinácia jedincov blue merle však môže mať za následok narodenie slepých vrhov, a preto je v mnohých krajinách takéto párenie zakázané.

Kólie, najmä odroda s dlhými vlasmi, sú citlivé na anestéziu a niektoré lieky. Každý psovod by mal vykonať genetický test psa aby sa o tomto stave dozvedel. To je mimoriadne dôležité, pretože každá operácia, dokonca aj kastrácia, podlieha anestézii a antibiotikám.


Miniatúrny škótsky ovčiak

Kólia je stredne veľký pes. Neexistuje žiadna miniatúra tohto plemena a každá miniaturizácia je nebezpečná! Sledujúc módu na najmenších psov si množiarne vyberajú takýchto jedincov bez ohľadu na ich zdravie. Takéto aktivity by ste nemali podporovať a pred rozhodnutím o kúpe psa by ste mali vždy zájsť do chovateľskej stanice a osobne si to skontrolovať. Kólie podľa normy by mali mať v kohútiku 51 až 61 cm a iba takéto jedince sú čistokrvné. Miniaturizácia psov deformuje ich kosti a kĺby, čo vedie k mnohým chorobám, nepohodliu a chronickej bolesti psa.

Hnedá kólia s veľkým zhryzom a pôsobivou srsťou.


Povaha škótskeho ovčiaka

Plemeno Lassie je mimoriadne pracovité, miluje nové úlohy a cíti sa spokojne, že môže pomáhať svojim majiteľom. Sú to veselé a živé psy. História kólie ovplyvnila ich osobnosť a formovala ich povahu. Ako ovčiarske psy sú veľmi šťastné, ľahko sa učia a sú poslušné. Vyžadujú veľkú dávku pohybu, bežné prechádzky nebudú spĺňať ich fyzické a psychické požiadavky. Škótsky ovčiak je ideálny pre psie športy.

Vychádzajú dobre s deťmi - všetkých vekových skupín - a so psami. Ich radostný prístup ku každej situácii a každý hosť ich diskvalifikuje z úlohy strážcu majetku. Ovčiarske psy nie sú určené na to, aby vystrašili cudzích ľudí, najskôr môžu byť opatrní, ale po niekoľkých minútach sa dožadujú pohladenia. Majú veľmi blízko k rodine, plne sa venujú svojim opatrovníkom a rovnako ako hrdina románu „Lessie, sa vracia!“ - urobia pre nich čokoľvek. Bez váhania by bránil svojho pána v priamej konfrontácii so svojim útočníkom.

Kólie nie sú vhodné pre rodiny, ktoré sú zriedka doma, ani nie sú vhodné na držanie vo vonkajších klietkach. Škótsky ovčiak potrebuje veľa ľudského kontaktu, blízkosti a lásky. Bez toho upadá do depresie a mizne mu iskra v očiach. Ich pripútanosť k opatrovateľovi a vrodená empatia to robí, že Kólia veľmi dobre reaguje na náladu ľudí. Nervozita, agresivita, hnev prechádza na psa a spôsobuje okamžitú reakciu. Toto plemeno potrebuje pokojného a harmonického strážcu.

Náhla popularita plemena Lassie mala svoje výhody aj nevýhody. Ceny za kólie sa výrazne zvýšili, rovnako ako dopyt po nich. Využili to množiarne, ktoré začali krížiť jednotlivcov bez ohľadu na správnosť a čistotu plemenných línií. To v jednom momente viedlo k šíreniu nervóznych a ustráchaných škótskych ovčiakov. Systematická kontrola množiarni tento proces zastavila a práca skutočných chovateľov pomaly obnovuje línie starých kólií - harmonických, sebavedomých a so stabilnou psychikou.


Plemeno Lassie má veľmi bujnú podsadu. Povolené sú farby merle, sobolia a tricolor.


Cena škótskeho ovčiaka, chov

Cena šteňaťa sa pohybuje od 660 EUR do 1090 EUR. Taký veľký nesúlad je spôsobený rozmanitosťou farieb a najžiadanejšie sú blue merle kólie s rôznofarebnými očami. Cenu ovplyvňuje aj pohlavie šteňaťa, veľkosť a povesť chovu a predispozícia psa.

Starostlivo si vyberte plemeno, starostlivo skontrolujte históriu plemena a navštevujte šteniatka, ich rodičov a staršie generácie. Chovateľ je povinný budúcim opatrovateľom ukázať výsledky testov šteniatka.Zaujímavé fakty o kóliách:

  • • Kráľovná Viktória bola obrovskou fanúšičkou plemena Lassie, jej fenu pochovali na zámku Windsor • Škótsky ovčiak je predchodcom psích ovčiakov Kelpie a Cattel • Existujú dve plemenné línie škótskych ovčiakov - americká a anglická. Tu opísaný vzor psa je v súlade s britskou líniou a iba ten bol schválený Kennel Clubom FCI. Americké škótske ovčiaky sú väčšie a môžu mať viac farebných variácií
Karolína Luščíková