40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Ako správne motivovať psa k výcviku?

Ako správne motivovať psa k výcviku?

Výcvik a akékoľvek učenie psích trikov a povelov by pre psa mala byť hra, zábava a možnosť, ako stráviť čas so svojím človekom. Ako dosiahnuť radostného prejavu psa, ktorý bude s nadšením očakávať, aký ďalší povel vyslovíme a splní ho bez akéhokoľvek váhania okamžite len preto, aby nám urobil radosť? Predsa správnou motiváciou!

Je dôležité naučiť psa, že sa nové veci neučí preto, že musí, ale preto, že chce. Aj keď pes stojí pred rozhodnutím, či bude naďalej s vami cvičiť poslušnosť, alebo si pôjde hrať tamto so psami na lúku, vy musíte vždy zabezpečiť, aby ste boli zábavnejší a pre psa v podstate i "výhodnejší".

Základom motivácia by mali byť odmeny. Zistite, čo na vášho psa najviac funguje, môžu to byť maškrty, hračky, alebo napríklad kontakt s vami.

Odmeny rozdeľte na obyčajné a "top". Obyčajnými odmenami môžete psa odmeňovať priebežne, cviky, ktoré už dobre pozná, jednoduché precvičovanie povelov doma ... Tie "top" maškrty by zasa mali mať nejakú vyššiu hodnotu. Pes ich dostane vtedy, ak sa extrémne snaží, je veľmi dobre sústredený, cvičí v náročnejšom prostredí, či sa mu niečo podarilo mimoriadne dobre. Medzi obyčajné maškrty zaraďujem napríklad psie piškóty alebo granule a našimi "top" maškrtami sú napríklad maškrty Snack & Roll, sušené ryby, párok alebo šunka.

Tréning by mal byť pre psa niečo zaujímavé. Niečo, na čo je dôvod sa tešiť a prečo ho vyhľadávať. Snažiť sa musíte predovšetkým vy! Na moje psy dokonale funguje, keď počas tréningu úplne zmením svoj prístup a tón hlasu. Snažím si tréning so psami užívať na 110 % a svoje nadšenie im dávam jasne najavo. A oni ho zdieľajú! Pištím, radujem sa, skáčem do vzduchu, pobehujem sem a tam ...

Schovávajte psíkovi maškrtu, aby psík šalel, ako veľmi ju chce získať. Z obyčajnej granule sa tak môže stať veľmi zaujímavá odmena!

Pred samotným tréningom by mal byť pes vyvenčený. Vyhnete sa tak napríklad tomu, aby vám na lúke odbiehal, namiesto toho, aby sa sústredil na vás. Pokiaľ chcete psíka učiť niečo nové, môže pomôcť ho pred samotným tréningom málinko unaviť.

Jedno z mojich najdôležitejších pravidiel pre tréning so psom znie: Nikdy sa psom necvičte, ak máte zlú náladu. Váš psík vníma vás a vaše pocity oveľa viac, než si dokážete predstaviť a tak by tréning pri vašej zlej nálade nemusel dopadnúť vôbec dobre. Pes si všetky tieto "zlé" tréningy pamätá a mení sa tak jeho celkový postoj a chápania tréningu.

Nebojte sa experimentovať a hľadajte nové cesty, ako so psom trénovať. Každý pes je jedinečný a funguje na neho niečo iné. Nezabudnite tiež tréning čas od času obmeniť, aby sa z neho nestal stereotyp.

© Se psy podle Veroniky

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok