40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prvý pes vo vesmíre – spoznajte skutočný príbeh Lajky a iných psov vo vesmíre

Psom nie sú cudzie ani vesmírne lety. Jednou z prvých, ktorá sa vydala do vesmíru, bola ruská Lajka – malý psík, ktorý obetoval život vede. Prečítajte si aj o ďalších psoch, ktoré sa ocitli vo vesmíre.

Hneď vás varujeme – toto nie je príbeh pre citlivých ľudí. Chceme ho však priblížiť, pretože osud Laiky je prvkom svetovej histórie a obrovským prínosom pre rozvoj vedy. Avšak, ako milovníci psov by sme boli radšej, keby sa tak nestalo vôbec. Máme podozrenie, že aj vy.

Pes Lajka v lese.

Prvý pes vo vesmíre - Lajka

Lajka, bola malá fenka bez domova, zmes huskyho a špica. Vážila asi 6 kilogramov a nemala ani 2 roky. Naverbovaná (v skutočnosti chytená) z ulice pre vesmírny projekt Sputnik 2. Vybrali ju spomedzi desiatok iných psov, pretože bola pokojná, pasívna a poslušná. Prezývku Lajka dostala po štekaní pozdravu pri predstavovaní v rádiu – Lajka znamená v ruštine „štekač“.

Prvý let do vesmíru

Projekt Sputnik 2 zahŕňal vyslanie rakety so psom na palube na obežnú dráhu Zeme. Pre psa bola v rakete vybudovaná špeciálna komora a plánovalo sa, že pes po 7 dňoch zomrie bezbolestnou smrťou. Let bol naplánovaný na 7. novembra 1957, na 40. výročie boľševickej revolúcie.

Cieľom misie bolo skontrolovať, ako sa bude živý organizmus správať vo vesmíre, aby sa v budúcnosti pripravil na lety do vesmíru s ľudskou posádkou. V tele psa sa umiestňujú zdravotnícke pomôcky, ktoré monitorujú srdcovú frekvenciu, frekvenciu dýchania a krvný tlak.

Napokon raketa s Lajkou na palube odštartovala 3. novembra 1957 o 5:30.

Pes Lajka v lese pri ohni.

Aký bol Lajkin let?

Žiaľ, zviera bolo poslané na istú smrť – ani sa neplánovalo, že sa Lajka z tejto cesty vráti. Sovietska technika to v tom čase neumožňovala. Pes zomrel krátko po vzlietnutí - pretože teplota vo vnútri kapsuly pomerne rýchlo dosiahla 40 stupňov Celzia. Podarilo sa jej však dostať na obežnú dráhu – aj keď tu sa o nejakom úspechu hovorí len ťažko. Samotný Sputnik obiehal ďalších 6 mesiacov.

Sovietsky zväz ešte počas letu a mnoho rokov po ňom poskytol informáciu, že Lajka žila niekoľko dní. Počas letu New York Times uviedol, že môže byť zachránená, ale o deväť dní neskôr bolo oznámené, že Lajka zomrela.

Pes Lajka v kultúre

Sláva Laika sa stala trvalou značkou nielen v histórii a vede, ale aj v kultúre. Rýchlo sa stala symbolom zvierat vo vesmíre – objavuje sa v rozprávkach, filmoch, hudbe a dokonca aj v hrách. Obraz Lajky sa objavuje na mnohých ilustráciách a dokonca aj známkach. Je to najznámejší „vesmírny“ pes na svete. V apríli 2008 bola ocenená dvojmetrovým pamätníkom v Moskve.

Pes na pozadí hviezdnej oblohy.

Nielen Lajka bola vo vesmíre, viete, aké zviera poslali Francúzi?

Hoci práve príbeh Lajky sa stal najslávnejším v histórii, nebola jediným zvieraťom, ktoré pomáhalo skúmať vzdušný priestor.

Prvými zvieratami boli kohút, kačice a baran, ktorí v roku 1783 absolvovali prvý let balónom vo Versailles.

Ďalšími zvieratami boli opice Albert, ktoré NASA vypustila za zemskú atmosféru v rokoch 1948-1951. Boli tam 4 opice - každá bola pomenovaná rovnako, len očíslovaná. Ani jedna let neprežila. Po nich poslala NASA do vesmíru myš. Na základe týchto skúseností vyletela do vesmíru piata opica – Yorick. Vrátil sa na Zem, no bohužiaľ hodinu po pristátí zomrel.

Francúzi roky posielali do vesmíru potkany a Rusi spočiatku korytnačky, no čoskoro sa ukázalo, že výskum na psoch je spoľahlivejší.

Prvými ruskými psami vyslanými do vesmíru v roku 1951 boli Cygan a Dezik – na obežnú dráhu sa síce nedostali, ale úspešne sa vrátili na Zem. Po nich odletelo do vesmíru ešte 12 psov, z ktorých neprežili 4. Ďalej bola vyššie spomínaná Lajka.

Príbeh sa na Lajke neskončil. Následne Rusi 19. augusta 1960 vyslali do vesmíru Belka a Strelku. Obleteli obežnú dráhu a našťastie sa vrátili na Zem v poriadku. Plyšová Belka je teraz vystavená v Moskve a Strelka sa stala atrakciou putovnej vesmírnej výstavy.

Vetierok a Ugolok sa v roku 1966 zúčastnili na najdlhšom vesmírnom lete. Obaja psy boli vo vesmíre 23 dní!

To sú všetci? Rozhodne nie! Bohužiaľ nie sú dostupné žiadne informácie o mnohých psoch a nie všetky lety boli zverejnené.

Kto bol prvý na Mesiaci?

Aj keď sa psy na Mesiac nedostali, ľuďom vydláždili cestu do vesmíru. Neil Armstrong po návrate na Zem povedal: "Nie som si istý, či som bol prvým človekom vo vesmíre alebo posledným psom." A dúfame, že misia psov vo vesmíre je teraz u konca.

Pozri aj: Zlatý Retriever - charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

Natália Baková