40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zlatý Retriever - charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia psov)

Zlatý Retriever - charakteristika

Zlatí Retrieveri sú plemeno psa, ktoré je najlepšie známe ako spoločník pre deti, nevidiacich, canisterapeuta a pomocníka polície a pohotovostných služieb. Sú jemní, s dobrou povahou a vždy pripravení sa hrať.

Pri pohľade na dispozíciu tohto milovaného psa môže byť prekvapením, že bol chovaný na lov divých vtákov. Napokon ho teraz poznáme ako nesmierne priateľského rodinného spoločníka.

Pôvod plemena Zlatý Retriever

Počiatky plemena siahajú do devätnásteho storočia, kedy v roku 1864 Sir Dudley Marjoribanks kúpil žltého vlnitého retrievera od istého obuvníka. Tento pes bol jediný z vrhu narodený so žltou farbou. Lord začal s chovom, aby vyvinul vynikajúceho psa na lov divých vtákov.

Lord Marjoribanks skrížil Nous (tak sa volal krémovo sfarbený pes kúpený od obuvníka) so sučkou Belle, plemenom tvídového vodného španiela. Vďaka kríženiu s tvídovými vodnými španielmi majú súčasní Retrieveri tak radi vodu a aportovanie.

Počas nasledujúcich 20 rokov krížil Marjoribanks potomkov Belle a Nous s Tweed Water Spaniels, Bloodhouds a Irish Setters. Práve z týchto krížení sa vyvinul zlatý Retriever, ktorého dnes poznáme.

Vzhľad Zlatého Retrievera

Psy tohto plemena dosahujú v kohútiku:

56-61 cm (psy)

51 - 56 cm (sučky)

Štandardná hmotnosť sa pohybuje medzi:

29-45 kg (psy)

24 - 29 kg (sučky)

Retrieveri sa nachádzajú v dvoch šľachtiteľských líniách: anglickej (európskej) a americkej (pôvodom z USA).

Anglické psy sú žlté alebo krémové a ich srsť je rovná alebo vlnitá. Americká línia štvornožnej má zase širšiu škálu farieb srsti: od zlatej po hnedú alebo čokoládovú. Stavba tela Retrieverov je jemnejšia než stavba americkej línie.

Cena Zlatého Retrievra

Cena zdravého šteniatka tohto plemena sa pohybuje okolo 660 EUR. Rovnako ako v prípade pudlov a všetkých ostatných psov je dobré byť pozorný a starostlivo skontrolovať chovateľskú stanicu, z ktorej pes pochádza, ako aj to, či vybraný chovateľ vykonal zdravotné kontroly a očkovanie. Tiež odporúčame opýtať sa na zdravie rodičov a starých rodičov psa. Ak je chovateľ spoľahlivý, nemal by byť problém predstaviť výsledky testov starších generácií.

Zdravé šteniatko z osvedčenej chovateľskej stanice je pre vás i vašu rodinu, dlhoročnou radosťou, nehovoriac o nižšej pravdepodobnosti chorôb. Očakávaná dĺžka života štvornohého miláčika z osvedčeného chovu je v priemere od 12 do 16 rokov.

Starostlivosť o Retrievera

Strihanie zlatých retrieverov by nemalo spôsobovať veľa problémov, ale je veľmi dôležité pravidelne česať ich srsť. Podľa potrieb by sa to malo robiť asi dvakrát týždenne a každý deň počas obdobia pĺznutia, aby sa odstránila prebytočná podsada, prach a drobné nečistoty.

Kefa by mala mať rovné a hladko zakončené zuby, aby sa srsť nezamotávala a netrhala.

Nie častejšie než raz na 2-3 mesiace by sme mali psovi tiež dopriať kúpeľ. Samozrejme, niekedy to musíte robiť častejšie, najmä ak sa po prechádzke vráti naozaj špinavý. Je však lepšie s frekvenciou kúpania nepreháňať, pretože porušenie prirodzenej lipidovej vrstvy môže viesť k alergiám a kožným infekciám.

Psy tohto plemena veľmi pĺznu. Srsť bude všade, najmä na miestach, kde to vôbec nečakáte. Ak nie ste pripravený na každodenné upratovanie všetkých kútov a to počas niekoľkých rokov neprestajne, bude lepšie ak zvážite kúpu iného plemena.

Zlatý Retriever má tendenciu priberať. Preto by sa mala venovať špeciálnu pozornosť ich správnej výžive. Mnoho výrobcov ponúka špeciálne krmivá vyvinuté pre toto plemenopsov.

Zdravie Zlatého Retrievera

Zlaté Retrievery sú všeobecne zdravé psy, ale ich popularita mala aj zlé dopady. V dôsledku nesprávneho kríženia plemena, vznikli niektoré plemenné choroby ktorými dodnes stále retrievery trpia.

Medzi časté ochorenia patria:

Dysplázia bedrového kĺbu

Dysplázia lakťa

Epilepsia

Nadváha

Cukrovka

Zakalenie očnej šošovky

Progresívna atrofia sietnice

Retrievery sú pracovné plemená, preto potrebujú dostatok pohybu a fyzických cvičení. Ideálne sú pre nich dlhé prechádzky v lese alebo v prímestskej časti. Je dobré nezabudnúť nato, že milujú vodu. Nie je nutné aby bola čistá ani hlboká. Blato je pre nich tiež skvelou príležitosťou na vyváľanie sa v ňom od hlavy až po päty, takže je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa domov vráti v takom stave ako z domova odchádzal. Nedostatočná miera pohybu v kombinácii s neviazanou chuťou do jedla sú obrovským problémom tohto plemena, vedie k nadmernej hmotnosti, čo prispieva k predčasnej smrti domáceho miláčika.

Zlatý retriever vošiel do jazera medzi horami. Milujú vodu a skočia do nej, kedykoľvek môžu.

Povaha Zlatého Retrievera

Zlaté Retrievery sú typické nálepky. Majú veľmi radi maznanie, radi budú súčasťou Vášho dňa a slúžiť Vašej rodine. Neodporúčajú sa však ako strážne psy. Zlaté retrievery sú mimoriadne láskavé, a preto sa často spomína, že ak by sa do Vášho domu niekto vlámal Zlaťák mu ešte pomôže odniesť z domu nadobudnuté cennosti.

Výhody majú ich vlastnosti ako sú oddanosť, láskavosť a pripútanosť k svojmu chovateľovi.

Veľmi radi sa hrajú a aportujú - po hode palice alebo lopty vbehnú všade, najmä do vody.

Retríver pozerá s radosťou priamo do objektívu. Sedí na zelenej tráve.

Zaujímavosti

-Zlatý Retriever má medzi labami plávaciu membránu, čo z nich robí skvelých plavcov a vedia sa aj potápať.

- vo svetovom rebríčku najinteligentnejších psov na svete má 4. miesto

- sú veľkými lovcami a oceňujú sa pre svoje jemné uchopenie, vďaka ktorému nepoškodí korisť

- vedia vyhľadať drogy, horľavé látky, výbuchy plynov alebo výbušniny. Často tiež pracujú ako záchranné a stopovacie psy.

-dokážu upozorniť ľudí trpiacich epilepsiou pred blížiacim sa záchvatom

Zlatý Retriever bude úžasným a verným priateľom, ale nezabudnite dbať o správnu výchovu psa a poskytnúť mu veľa pohybu a zábavy. Nerád zostáva sám samotu zvláda veľmi ťažko, takže ak nie je zvyknutý na odchod chovateľov bez neho je veľmi pravdepodobné, že po ich návrate bude domácnosť hore nohami. Pohryzené topánky, rozsypané kvety a iné maličkosti sú často normou. Naučiť ho nato, že ostane niekedy sám je jedna vec, avšak kupovať si Zlatého Retrievera ak doma nie ste často je naozaj zlý nápad.

Zlatý retriever zíva. Goldens rád poskytuje veľa zábavy.

Mária Magiera

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok