40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo nám pes kradne jedlo zo stola?

Internet je plný videí, kde psíky kradnú svojim majiteľom jedlo z taniera hravým a veľmi kreatívnym spôsobom. Aj keď je zábavné sledovať takéto videá, už menej zábavné je, keď sa nám tento cirkus odohráva doma. Niekedy stačí pár sekúnd nepozornosti a zrazu vidíme hrdo cupitať nášho chlpáčika, ktorý radostne ukradol zo stola kúsok mäska. Prečo má pes nutkanie kradnúť naše jedlo? A ako sa zbaviť tohto zlozvyku?

Pes chce zjesť sušienku s posýpkou a smotanou. Pre psa je to nebezpečné krmivo.

V prvom rade za to môže inštinkt!

Pes je lovec a od prírody je geneticky určený na lov. Je pravda, že v love nie je taký zbehlý ako jeho predkovia spred niekoľko tisíc rokov, no vrodené inštinkty sa v ňom zachovali. Koniec koncov, ľudská strava je dôležitou súčasťou domestikácie psov. Pravdepodobne to prinútilo predkov psa priblížiť sa a vyhľadať ľudský kontakt. Psy hľadali zvyšky jedál v blízkosti ľudských domácností.

Krádež ľudského jedla zo stolu môže byť tiež pokusom psíka získať si vašu. Pes má pri krádeži istotu, že zareagujeme a všimneme si ho.

Ďalším dôležitým bodom nášho záujmu by malo byť zdravie psa. Psy kŕmené zle, nevyváženým a monotematickým spôsobom môžu silne cítiť nedostatky takejto stravy a bezradne v duchu prahnúť po nových príchutiach. Krmivo pre psov, ktoré je základom jeho stravy, by malo byť plnohodnotné s vysokým obsahom živočíšnych bielkovín.

Suché krmivo pre psov. Pečené v rúre, s množstvom mäsa.

Kradne vám psík aj niečo iné okrem jedla?

Ak si všimnete, že pes vám okrem kradnutia jedla kradne aj iné veci (napr. detské hračky, topánky, perá, handričky,...) môže ísť o túžbu po pozornosti! Preto sa vždy zamyslite nad tým, či svojmu psíkovi poskytujete dostatočnú pozornosť.

Dôležitou otázkou pri psom kradnutí jedla je vek psa. Ak sa toto správanie objavuje pri šteniatkach alebo mladých psíkoch je to najčastejšie dôsledok nezáujmu z našej strany a tým pádom výsledok zvedavosti nášho chlpáčika, čo si môže dovoliť a čo nie. Šteniatka radi skúšajú naše limity! Pamätajte, že obdobie rastu psíka je najlepší čas na vytvorenie tých správnych návykov. Ak ignorujete výmysly svojho psa pri kradnutí jedla v mladom veku, bude veľmi ťažké tieto návyky odstrániť v jeho dospelosti.

Na druhej strane, môže sa stať, že staršie psy môžu zabudnúť na návyky, ktoré sa naučili v období šteniatka alebo majú problémy s kontrolou chuti do jedla. V tomto prípade je potrebné navštíviť veterinára, ktorý vylúči tráviace problémy, odporučí konkrétne riešenia a prípadne nastaví liečbu.

Problémy s kradnutím potravy majú často aj psy, ktoré majú za sebou ťažkú minulosť. Jedná sa napríklad o skúsenosti s hladovaním alebo potrebou samostatne loviť. Skrátka skúsenosti so situáciami na hranici života. Takéto psy často jedia hltavo, bránia si misku pred "votrelcami" a jedia príliš veľa. V takýchto situáciách je potrebné poradiť sa s behavioristom, pretože prílišné hltanie jedla je pre psa veľmi škodlivé. Nehovoriac o tom, aké frustrujúce sú pre neho spomienky na ťažku minulosť spojenú s jedlom. Aj v takýchto situáciách je najlepšie vyhľadať pomoc odborníka.

Psík drží v tlame plyšové zvieratko a chce sa hrať.

Ako naučiť psa poslúchať?

Ak sa bavíme o poslušnosti v rámci stolovania, v prvom rade by ste psa nikdy nemali kŕmiť pri stole, pretože tým mu dáte jasný signál, že ak bude dostatočne dlho pri stole prosíkať, niečo určite dostane. A toto predsa nie je návyk, ktorý v ňom chcete vybudovať! Čím dlhšie to potrvá tým ťažšie si bude psík odvykať.

Je tiež dôležité naučiť svojho psa povel „pusti“ a využiť ho vždy keď sa pokúša niečo ukradnúť zo stola. Nad tvrdohlavosťou psa zvíťazíme len neutíchajúcou trpezlivosťou a pokojom. Najprv môžete začať učiť psíka povel „pusti“ pri hrách za odmenu v podobe maškŕt pre psov. Ak psík poslúchne, dostane maškrtu! Taktiež môžeme poslušnosť skúšať na poveloch „miesto“, kedy na stôl položíme voľne prístupný kúsok nášho jedla a ak psík pekne zareaguje na zvolený povel a jedlo sa zo stola nepohne, odmeníme ho opäť chutnou maškrtou. V zoo obchode nájdete maškrty pre psov od výmyslu sveta! Stačí si len správne vybrať.

Ak majú psy zlé spomienky na minulosť, najlepším riešením je ukázať im, že sa už nemusia báť prázdnej misky. Hlavne pri týchto psíkoch je dôležité dodať pocit bezpečia a určiť pravidelné časy kŕmenia, ako aj občasné spestrenie stravy.

Prechádzky a spoločné trávenie času by mali slúžiť na učenie a zdokonaľovanie sa v poslúchaní povelov a budovanie dôvery. Pomôžu nám tréningové maškrty pre psov, ktoré sú na to ako stvorené!Tréningové maškrty s mäsom z jeleňa. Toto je najlepší spôsob, ako naučiť svojho psa poslúchať povely!Malé, ľahko konzumovateľné tréningové maškrty pre psov.

Ľudská strava nie je vhodná pre zvieratá. Okorenené, solené, vyprážané, obaľované či sladké jedlá, to všetko so sebou nesie rôzne zdravotné riziká. Psy nie sú prispôsobené na jedenie a trávenie vysoko spracovanej potravy, akú v súčasnosti jeme my. Nezabúdajme ani na to, že pre psov a mačky sú absolútne zakázané potraviny, ktorých konzumácia môže viesť k ich otrave a smrti. Vždy je lepšie neriskovať a vychovať si z malého chlpáčika poslušníka a dobráka.

Marie Magiera

Pozri aj: Surové mäso pre psa - dobrá alebo zlá voľba?