40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Šteňatá a dospelé psy – rozdiely vo výžive. Prečo kŕmiť psy krmivom zodpovedajúcemu veku?

Správna výživa psov by mala zodpovedať veku, zdraviu, životnému štýlu a dokonca aj plemenu. Najdôležitejším kritériom je však vek. Šteňatá majú rozdielne nároky na výživu oproti dospelým a starším psom. Zistite, aké sú rozdiely vo výžive štvornohých maznáčikov v závislosti od fázy života. Stojí za to upraviť stravu v správnom čase.


Výživa psov – čo sa oplatí vedieť?

Najväčším problémom pri kŕmení domácich zvierat je neznalosť, že krmivo musí byť prispôsobené predovšetkým veku zvieraťa. Prečo? Psy potrebujú rovnaké živiny v rôznych fázach života, ale v odlišných pomeroch. Týmto rozdielom sa budeme venovať neskôr.
Tým, že budete dospelého psa kŕmiť šteňacím krmivom, môžete negatívne ovplyvniť vývoj kĺbov a kostí. Zloženie krmiva a jeho štruktúra musia byť prispôsobené veku zvieraťa.

Na druhú stranu, bez ohľadu na vek, by zvieratá mali byť zvyknuté na fixný čas kŕmenia. Šteňatá po odstave do veku asi 10 týždňov by mali dostávať denne porciu rozdelenú až do 5 jedál. U dospievajúcich psov (do 5 mesiacov veku) znižujeme stravu na tri porcie denne, zatiaľ čo dospelé jedince sú kŕmené jedenkrát alebo dvakrát denne. Vďaka pevnému času kŕmenia bude tráviaci systém fungovať správne.

Pre zdravie tráviaceho systému by pes nemal mať stály prístup k jedlu. Naproti tomu k čerstvej vode by mal mať nepretržitý prístup, najmä počas letných, teplých dní.

Od šteňaťa k dospelosti – kedy zmeniť stravu?

Veľa majiteľov kŕmi svoje šteňatá krmivom pre dospelé psy, pretože nevedia, kedy zviera skutočne vstupuje do ďalšej fázy života. Záleží na veľkosti plemena. Psy malých plemien dospievajú oveľa rýchlejšie, ich hmotnosť v dospelosti nepresahuje 10 kg (Jorkšírsky teriér, Shih-Tzu). Tieto psy vstupujú do dospelosti vo veku 8 mesiacov. Psy stredných plemien, ich hmotnosť sa v dospelosti pohybuje medzi 11 až 25 kg (napr. Bígl, Border kólia), dospievajú okolo veku 12 mesiacov.

Ešte neskôr dospievajú psy veľkých plemien. Patrí medzi ne napríklad Aljašský malamut alebo Nemecký ovčiak. Veľké plemená, ktorých cieľová hmotnosť sa pohybuje medzi 26 a 45 kg, dospievajú okolo 15 mesiaca veku. Psy obrích plemien (napr. Bernardín, Cane Corso) dospievajú najneskôr. Tieto dospelé psy vážia viac ako 45 kg a do fázy dospelosti vstupujú medzi 18 a 24 mesiacmi veku. Ako vidíte, vekové rozmedzie spojené s dosiahnutím dospelosti u psov je veľmi veľké.

Ak máte doma kríženca a máte problémy s určením cieľovej veľkosti vášho domáceho maznáčika, požiadajte svojho veterinára, aby posúdil vašu súčasnú životnú fázu. Špecialista vám povie, v akej etape by ste mali prejsť na ďalšie krmivo.

Šteňatá v. dospelé psy – aký je rozdiel medzi ich stravou?

Od mlieka k pevnej strave

Je zrejmé, že v prvých týždňoch života by šteňa malo prijímať iba potravu vo forme materského mlieka. Medzi 3 a 8 týždňami veku (v závislosti od veľkosti plemena) začínajú prechádzať z materského mlieka na pevnú stravu. To sa nazýva procesom odstavenia. Ide o veľmi dôležitý okamih v živote psa, pretože jeho imunitný a tráviaci systém sa intenzívne vyvíja a mozog potrebuje správne živiny pre ďalší vývoj.

Vo fáze prechodu na pevnú stravu sú majitelia psov podporovaní značkou Royal Canin, ktorá vyvinula rad STARTER. Zloženie krmiva je vyvinuté tak, aby bolo možné kŕmiť matku aj šteňa. Všetky dôležité živiny, ktoré mladý pes potrebuje, absorbuje z mlieka, zároveň sa už učia jesť suché granuly s rovnakým zložením. Samozrejme granuly pre šteňatá môžu byť spočiatku zmäkčené vodou a podávané vo forme kaše, postupne nahradzované suchými granulami. Ako dojčiace sučky, tak šteňatá vo fáze odstavu potrebujú veľkú dávku energie, ktorá prúdi ako z bielkovín, tak z tukov. Rad STARTER je obohatený o správnu dávku vitamínov C a E, ktoré podporujú imunitu zvieraťa, a tiež obsahuje prebiotiká podporujúce tráviaci systém.

Prechod na pevnú stravu je spojený s veľmi intenzívnou fázou života šteňaťa. V rastovej fáze nejde iba o fyzické zmeny, ale predovšetkým o duševné zrenie, rovnako ako učenie sa o okolitom svete, socializáciu s prostredím a učenie sa pravidlám. Intenzívny rast šteňaťa vyžaduje kŕmenie potravou s vysokou energetickou hodnotou. A čo viac, energia dodávaná kŕmením by mala pochádzať z vysoko kvalitných surovín a zároveň by mala byť potravina ľahko stráviteľná. Tieto podmienky spĺňa množstvo krmív Royal Canin Puppy. Rovnako ako rad STARTER bolo jeho zloženie vyvinuté s ohľadom na veľkosť plemena. Špecialisti Royal Canin na krmivo pre šteňatá zahrnuli do stravy vysoko stráviteľné L.I.P. proteíny, fruktooligosacharidy a rybí tuk. Tieto zložky podporujú správne fungovanie tráviaceho systému, ktorý stále nie je plne utvorený. Imunitný systém zase podporuje obsah vitamínov C a E, luteínu a taurínu.

Do akého veku by mal pes dostávať šteňacie kŕmenie? U malých plemien je rad PUPPY určený do 10 mesiacov veku, u stredných plemien do 12 mesiacov veku a u veľkých plemien do 15 mesiacov veku. U obrích plemien psov je mierna odlišnosť. Ako už viete, obrie plemená psov nedosahujú dospelosť až do veku 18 až 24 mesiacov, ale aj počas šteňacej fázy ich telo vyžaduje miernu úpravu podielu živín. Preto Royal Canin ponúka majiteľom psov týchto plemien prechod z radu PUPPY na JUNIOR vo veku 8 mesiacov. Obsah bielkovín je znížený v prospech olejov a tukov.


Dospelý pes

Dospelosť v živote psa znamená dosiahnutie určitej stability. Zviera už dokončilo svoj fyzický vývoj, dosiahlo sexuálnu a duševnú zrelosť. Vždy však potrebuje náležitú starostlivosť, a to tak z hľadiska zdravia, ako aj fyzickej kondície, rovnako ako neustálu duševnú stimuláciu.

Preto je vždy nutné poskytnúť mu vysoko kvalitné a vyvážené krmivo. Dospelé zviera už nebude potrebovať potravu s tak vysokým obsahom bielkovín ako šteňa. V rade Royal Canin ADULT bolo percento bielkovín znížené takým spôsobom, že pes dostáva správnu dávku energie v kŕmení a zároveň nie je vystavený nadváhe. V tejto fáze jeho života je dôležité starať sa o zdravý stav kože a srsti, ktorý je podporovaný omega-3 mastnými kyselinami, EPA a DHA.


A čo staršie psy?

Nezabudnite tiež na špeciálne potreby staršieho psa. Hoci obsah hlavných živín zostáva na podobnej úrovni ako u dospelých psov, rad pre starnúcich psov je obohatený o komplex antioxidantov, ktorý pomáha bojovať proti známkam starnutia, rovnako ako L-karnitín podporujúci správny metabolizmus.