40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Zmena krmiva u psov a mačiek. Ako zaviesť nové krmivo do jedálnička vášho miláčika?

Každý majiteľ psa alebo mačky sa aspoň raz v praxi stretne so zmenou krmiva alebo potravy na iný druh. Môže to súvisieť s tým, že máte doma šteniatko/mačiatko, s potravinovou intoleranciou, chorobami alebo potrebou zmeny stravy domáceho miláčika na lepšiu. Bez ohľadu na situáciu je dobré poznať pravidlá, ktoré umožnia najjednoduchší spôsob prechodu psa alebo mačky na inú potravu.

Nesprávne zavedenie nového krmiva do jedálnička domáceho miláčika môže spôsobiť lavínu negatívnych následkov v podobe gastrointestinálnych porúch, zvracania, bolesti brucha a kožných alergií.


Nesprávne kŕmenie psov môže viesť k hnačkám u psa po zmene jedla. Preto je také dôležité správne doň vstúpiť.


Zavedenie nového krmiva pre psa

Zmena krmiva u psa by sa mala zavádzať postupne a pomaly, s prihliadnutím na tzv. prechodné obdobie. Je to potrebné, aby si telo zvyklo na novú stravu, najmä tráviaci systém. Vďaka tomu je minimalizované riziko bolesti brucha, hnačiek, zvracania u psa alebo mačky. Prechodné obdobie by malo trvať od 5 do 10 dní. V závislosti od samotného domáceho miláčika a jeho tolerancie k novému krmivu môžeme proces mierne urýchliť alebo predĺžiť. Celý čas sledujte reakciu organizmu vášho miláčika.

Pri výmene suchého krmiva, ak ide iba o značku alebo príchuť sa odporúča postupovať takto:

Prvé 2-3 dni podávania nového krmiva pre psov podávame cca. 10 - 25% nového krmiva a 90 - 75% doterajšieho krmiva. Každý deň zvyšujeme podiel nového. Nasledujúce 2 - 3 dni podávame približne po polovici krmiva 50 - 50%. Pokiaľ nenastanú žiadne rušivé príznaky, môžeme pomaly prestať miešať krmivo a dať psovi 80 - 100% nového a iba minimálne množstvo doterajšieho.


Ako zaviesť u psa suché krmivo?

Prechod psa na suché krmivo si vyžaduje od majiteľa trochu viac trpezlivosti. Suché krmivo je zvyčajne menej aromatické, než mokré a navyše jeho konzistencia nemusí spočiatku vyhovovať vyberavým psom. Existuje však niekoľko trikov, ako pomôcť svojmu psovi prijať túto novú formu potravy:

  · Miešanie suchého krmiva s obľúbeným mokrým krmivom

  · Pridajte trochu vody do suchého krmiva, aby ste ho zmäkčili

  · Polievanie granúl s omáčkami pre psov - sú k dispozícii v obchodoch s chovateľskými potrebami

  · Dochutenie suchého krmiva trochou živočíšneho tuku, napr. husacou masťou

  · Pridaním trochy byliniek, napr. cistus alebo riasy - spirulina

  Ak pes príjme suché krmivo, nie je potrebné prechodné obdobie. Psíkovi môžete okamžite dať krmivo v suchej forme, ale len ako oživenie mokrej stravy, napríklad ako jednu z porcii.

  Pri zmene krmiva by ste mali vždy starostlivo sledovať svojho psa alebo mačku a reagovať hneď, ako sa objavia rušivé príznaky. Môžu to byť napríklad:

  · Apatia

  · Neochota hrať sa alebo chodiť na prechádzky

  · Vyhýbanie sa kontaktu

  · Hnačka

  · Vracanie


Zavádzanie nového krmiva pre psov by sa malo uskutočňovať pomaly a postupne, s prihliadnutím na prechodné obdobie.


Hnačka po zmene jedla?

Pamätajte, že úspešnosť zmeny krmiva u psa alebo úplne iný spôsob výživy vo veľkej miere závisí od predchádzajúceho typu kŕmenia - od jeho kvality a frekvencie kŕmenia.

Pes, ktorý dlhodobo konzumuje nekvalitné krmivo, potrebuje viac času na prispôsobenie sa kvalitnejšiemu jedlu. Najčastejšie sa s takými situáciami stretávajú psy kŕmené obilnými produktmi, kde bol tráviaci systém týchto psov silne zaťažený a vyžaduje regeneráciu. Hnačka u psa je po zmene z horšieho na lepšie jedlo príznakom očisty tráviaceho traktu. Vtedy môžete spomaliť proces zmeny krmiva. Ak však situácia trvá dlhšie, než jeden deň, mali by ste vziať svojho psa k veterinárovi.

Hnačka u mačky po zmene krmiva sa môže vyskytnúť, ak je tempo zmeny príliš veľké alebo, ako je to u psov, pri prechode zo zlého na dobré krmivo. Avšak hnačka u mačky pri mokrej strave je bežnejšia, než u psov po suchej. Je to spôsobené oveľa vyšším obsahom vlhkosti v tomto druhu potravy a väčšou tendenciou k dehydratácii mačiek. Viac o prechode mačiek na mokré krmivo napíšeme v samostatnom článku.

Psy a mačky sú prispôsobené a najlepšie znášajú vysoký obsah mäsa bez mnohých zbytočných „upchávacích“ prísad. Veľké množstvo bielkovín, tukov a malé množstvo sacharidov sú kľúčom k zdraviu a kondícii psa a mačky. Pri výbere krmiva ho musíme prispôsobiť konkrétnym potrebám, ale predovšetkým individuálnym potrebám, vrátane chuťových preferencií. Viditeľné účinky novej lepšej stravy budú viditeľné asi po 4 týždňoch, preto sa neodporúča meniť jedálniček vášho domáceho miláčika častejšie.


Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok