40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Surové mäso pre psa - dobrá alebo zlá voľba?

V dobe ľahko dostupného špecializovaného krmiva sa zdá byť nepotrebné, ba dokonca zbytočné dávať domestikovanému zvieraťu tepelne nespracované mäso

Mali by ste si však uvedomiť, že mäso v tejto podobe nie je škodlivé. Aké surové mäso by sme mali zvoliť, aby sme psovi neublížili?

Mnoho majiteľov psov si nie je istých, či psy môžu jesť surové mäso. O tomto probléme vedú spory odborníci na výživu psov a ďalší špecialisti už mnoho rokov. Šteňa by nemalo požívať surové mäso, a to z dôvodu, že jeho telo ani zuby nie sú prispôsobené na konzumáciu kostí či masa. Neexistujú však žiadne kontraindikácie na výživu dospelého domáceho maznáčika s pridaním doplnkov. BARF, pretože takto je odborne nazývaný tento druh výživy, má veľa priaznivcov.

Pes je prispôsobený na konzumáciu surového mäsa. Biely švajčiarsky ovčiak s obľubou papká kúsok mäsa.

Surové mäso pre psa - strava BARF. Môže pes jesť surové mäso?

BARF alebo biologically appropriate raw food, ktorá spočíva v podávaní správne vyváženého surového mäsa psom a iným domácim zvieratám. Táto skratka znamená doslova biologicky prispôsobená surová strava. Bola vytvorená pred mnohými rokmi na základe pozorovaní pôvodného psieho správania z obdobia, keď boli tieto zvieratá považované za predátory. Zvieratá sa postupom času čoraz viac domestikovali, ale niektorých majiteľom to neodradilo, aby aj naďalej kŕmili neošetrenými výrobkami. V BARF sa surové psie mäso kombinuje so špeciálne vybranými doplnkami, tukmi a niekedy aj zeleninou v malom množstve. Takto vznikne správne vyvážené jedlo.

BARF strava má veľa priaznivcov, ale aj odporcov. Niektorí ľudia sa domnievajú, že jeho účinkom, najmä pri kŕmení psa iba surovým mäsom, vzniká agresia zvierat. To nie je pravda, pretože psy majú vrodený inštinkt predátora. Ich správanie sa odvíja od výchovy, nie výživy. Okrem toho je táto strava obľúbená aj medzi výrobcami krmív pre domáce zvieratá, čo je viditeľné pri nakupovaní. Je veľa obchodov ktoré ponúkajú surové mäso pre psov. Porcie sú zmrazené a obsahujú prísady, ktoré dovolia vášmu miláčikovi dlho sa tešiť z dobrého zdravia.

BARF strava má ešte jednu dôležitú výhodu. Jedlá pripravené alebo kúpené mrazené neobsahujú umelé farbivá a konzervačné látky, čo je veľmi dobré riešenie pre psov, ktoré sú obzvlášť náročné alebo majú alergie. Ak psovi pripravujeme jedlo sami, je dôležité brať na zreteľ mäso ktoré mu chceme podávať. Nie všetky sú bohužiaľ vhodné a pokazené alebo nevhodné môžu spôsobiť tráviace ťažkosti a ďalšie choroby.

Mäso v strave BARF musí byť starostlivo vyvážené z hľadiska potrieb daného jednotlivca. Existujú špeciálne kalkulačky, ktoré vám pomôžu vypočítať množstvo prísad pre zmes.

Surové mleté mäso alebo na kúsky? Čo zvoliť pre psa?

V mäse sa nachádzajú bielkoviny a tuky, ktoré sú pre psa veľmi cenné a nemožno im odoprieť takúto pochúťku. Je však lepšie kupovať mäso na kúsky, pretože mleté nemusí byť tak zdravé, ako si myslíte.

Prečítajte si o odporúčaných proporciách koľko bielkovín v krmive pre psa by sa malo nachádzať.

Obľúbeným druhom pre psov je hydina a hovädzie mäso s prídavkom vnútorností. Odporúča sa, aby sa psy vyhýbali surovému bravčovému mäsu.

BARF zahŕňa aj kŕmenie kosťami, ale nie vždy je to dobrý nápad. Surové kosti obsahujú hodnotnú dreň, ktorá je pre psa skutočnou lahôdkou. Ak sú uvarené, už neplnia svoju funkciu. Pri tepelnom spracovaní sú mäkké a nebezpečné, pretože sa ľahko lámu alebo sa rozpadajú. Pes by sa nimi mohol udusiť, rozrezať podnebie a také úlomky varených alebo pečených kostí môžu dokonca spôsobiť perforáciu žalúdka alebo čriev. Nikdy psovi nepodávame varené kosti a ani holé kosti. Môžu sa podať iba mäsové kosti, to znamená kosti obklopené svalmi. Takáto pochúťka umožňuje čistenie zubov, precvičovanie svalov čeľustí, a predovšetkým vyživuje a dodáva potrebné živiny.

Nie je veľmi dobrý nápad dávať svojmu psovi divinu. Tomuto mäsu je lepšie sa vyhnúť a to z dôvodu prenášania rôznych chorôb. Jednou z takýchto chorôb je Aujeszkyho choroba.

Tiež sa neodporúča miešať hotové psie krmivo so surovým mäsom a stravou BARF. Takýto postup by mohol viesť k žalúdočným problémom, nedostatkom alebo predávkovaniu niektorými zložkami, ako aj k vážnejším chorobám vrátane otravy.

Kŕmenie psa barfom je veľmi dobrá voľba pre jeho zdravie. Predtým, ako prejdeme na stravu BARF, naučme sa správne vyvážiť jedlá a nezabúdajme, že pes nemôže jesť iba mäso. Strava BARF je zostavená pre každého jednotlivca individuálne, pre jeho špecifické potreby, telesnú hmotnosť, vek a aktivitu. Neexistuje univerzálny recept BARF. Táto metóda výživy vyžaduje od chovateľa veľa vedomostí, dôslednosti a aj pravidelnú prípravu jedál, avšak zlepšenie kondície a vitality psa pri tejto strave stojí za tú prácu. Pamätajte, že váš pes potrebuje vitamíny a základné mikroživiny, ktoré mu dodajú energiu a chuť sa hrať a predovšetkým ho udržia v dobrej kondícii po mnoho rokov.

Šimon Wisch

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok