40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo mačka pradie?

Mačacie pradenie je úžasný spôsob komunikácie. Vyskytuje sa u druhov z čeľade mačkovité, ale zaujímavosťou je, že dokonca aj u mungovitých a tiež hyen.

Okrem mňaukania, syčania a vrčania je pradenie dôležitým signálom pre všetkých - ostatné mačky, iné zvieratá a ľudí. Jeho pozadie je však zložité a v závislosti od kontextu môže znamenať niečo iné.

Pradenie mačky

Rytmické, upokojujúce vibrácie, ktoré mačky vydávajú so zatvorenými ústami, to je pravé pradenie. Priemerná frekvencia pradenia je 26 Hz (20 až 45 Hz). Pradenie pri nádychu je kratšie a hlasnejšie než pri výdychu.

Pradenie je prvý spôsob, akým mačka komunikuje. V prvých dňoch života takto mačiatka udržujú kontakt so svojou matkou. Počas kŕmenia môžu mačiatka priasť a jesť a sať mlieko súčasne. Navyše, mačiatka, ktoré sú samé v pelechu, môžu takýmto spôsobom udržiavať kontakt. Pradenie je tiché, aby neprilákalo dravce.


Ako mačka pradie?

K dnešnému dňu neexistuje žiadne jasné stanovisko vedcov o pradení mačiek. Existuje niekoľko teórií, ako vznikajú tieto vibrácie. Jedna teória tvrdí, že za tento jedinečný zvuk je zodpovedná hyoidná kosť. Ďalšou sú kožné záhyby. Isté je, že mačky môžu priasť ako pri nádychu, tak aj pri výdychu a sú sprevádzané vibráciami hrtana. Je zaujímavé, že sa pri tom nevyskytuje žiadne svalové napätie, napriek tomu je možné cítiť vibrácie v celom tele mačky. V súčasnosti sa zdá najpravdepodobnejšie, že mačka tým, že pradie odráža od seba záhyby hlasiviek.

Prečo mačka pradie?

Mačacie pradenie je jedným zo zvukov, ktoré mačky používajú na komunikáciu so všetkými ostatnými zvieratami a ľuďmi. Môže to znamenať spokojnosť, pozvanie ku kontaktu, postoj k niečomu dobrému. Mačka tiež pradie, aby oznámila svoju polohu, v zmysle „pozor, som tu“, čo možno často pozorovať pri sedení na deke, v ktorej je zabalená mačka.

Nezabudnite, že pradenie tiež zvyšuje sebavedomie, pocit bezpečia vašej mačky a zlepšuje pohodu - tým, že eliminuje nepohodlie alebo zmenšuje bolesti. Intenzívne pradenie sa vyskytuje u mačiek v nemocniciach, na veterinárnych klinikách - u ťažko chorých alebo zmrzačených mačiek.

Prečo mačky pradú:

  • • počas blízkych, priateľských kontaktov s inými jednotlivcami • pred dobre vnímanou aktivitou (pred podávaním jedla, chvíľu pred hladením, pri lezení na kolená) • počas samoliečby a zlepšovania svojho pocitu • pri trení o priateľov • počas dvorenia a samice počas ruje • ak potrebuje pokoj

Pradenie mačky lieči

Vplyv mačiek na ľudské zdravie je vedecky dokázaný už mnoho rokov. Nie nadarmo sa mačky zúčastňujú terapie ľudí v núdzi - felinoterapia. Vplyv na to má aj samotné mrnčanie mačiek, ktoré má upokojujúci účinok a mobilizuje produkciu serotonínu, teda hormónu šťastia. Intenzita mrnčania urýchľuje regeneráciu tkaniva a kostí, znižuje krvný tlak a navodzuje blaženú náladu. Počúvaním mrnčania v posteli deti rýchlejšie zaspávajú. Už len objímanie zvierat má priaznivý vplyv na ľudský organizmus.

Čo znamená mačacie pradenie?

Mačacie pradenie je druh mačacej reči, vďaka ktorej mačka vyjadruje svoje emócie a psychofyzický stav. Pradenie môže byť spojené s inými pohybmi, ktoré tak spolu tvoria reč mačacieho tela.

Situácia, keď mačka súčasne pradie a hryzie, by mala byť signálom na lepšie prizretie sa mačacej rutine a správaniu. Môže to znamenať frustráciu mačky alebo bolesť. Ak je mačka odstavená príliš skoro, môže to byť príznak hospitalizmu.

Mačka pradie a vrtí chvostom? Buď opatrný! Pre mačku to môže znamenať prekročenie hraníc. Príliš veľa vonkajších podnetov - potešujúcich mačku, ale ich veľké množstvo - môže spôsobiť útok. Takáto situácia často nastáva pri dlhodobom hladení, česaní alebo iných skrášľovacích procedúrach. Keď mačka pradie, ale už začína vrtieť chvostom, radšej jej dajte signál, že je koniec tejto činnosti a pustite mačku do vlastného priestoru.

Môžu nastať aj neobvyklé situácie - keď mačka neustále pradie alebo nepradie vôbec. Stáva sa, že mačiatka dlho a intenzívne pradú a volajú matku a súrodencov. U dospelých mačiek však nepretržité pradenie môže byť príznakom bolesti a odporúča sa ďalšie vyšetrenie.

Mačky, ktoré nepradú, majú často zlé skúsenosti s ľuďmi. Trpezlivosť a veľa lásky môžu spôsobiť, že mačka nás obdaruje svojím pradením. Ak však vaša mačka nejaký čas nepradie, požiadajte veterinára o kontrolu horných dýchacích ciest vašej mačky, pretože to môže byť príznakom ochorenia.

Mačka má v závislosti od základov spravidla iba niekoľko typov pradenia. Aj tu sú však rozdiely sotva vnímateľné ľudským uchom. Ak si teda všimneme a počujeme, že mačka čudne pradie, neodkladajte návštevu odborníka! Jemná zmena tónu, intenzita mňaukania a frekvencia - také signály, ktoré sa pre človeka zdajú nepodstatné, sú pre mačku hlasným volaním o pomoc.

Hnetenie mačkou

Keď mačka pradie, skočí vám na kolená a začne rytmicky hniesť na mieste? Vyzerá to ako pomalé otváranie a zatláčanie predných labiek. Mačka sa vtedy často cíti ako v tranze, môže slintať a po chvíli sa začne príliš vzrušovať. Základ tohto správania by ste mali nájsť v detstve a dospievaní mačiatok. Hnetením prsníka s mliekom, mačiatka stimulujú vylučovanie mlieka - táto aktivita je spojená s bezpečím, teplom a láskou. V prípade mačiatok oddelených od matky príliš skoro (pred 4. mesiacom) je to symptóm hospitalizmu a môže pretrvávať, niekedy dokonca až do života mačky. Existujú prípady, keď behaviorálna terapia vašej mačke nepomôže. V prípade správne odstavených a socializovaných mačiek však hnetenie môže naznačovať nedostatok emocionálneho zvládania, nedostatok denného režimu a frustráciu. Mačka sa týmto spôsobom snaží vyrovnať s negatívnymi emóciami. Zavedenie adekvátnej stimulácie mačky a uspokojenie potrieb jej druhu prináša mačke úľavu.Karolína Luščíková