40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Čo hovorí mačka - ako čítať jej gestá a správanie?

Koľkokrát na vás „zlomyseľne bez varovania“ zaútočila mačka? Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo to urobila, a či sa pokúšala oznámiť vám svoje zámery? Ak by ste skúsili analyzovať, krok za krokom čo sa dialo, možno to váš miláčik neurobil úplne nečakane. Poznaním a zachytením mačacích signálov by bolo možné zabrániť nepríjemnej situácii a predísť konfliktu.

Poďme sa teda pozrieť na tajnú reč tela a zistiť, čo nám chcú naše mačky bez slov povedať.

Začnime tým, že na to, aby sme dobre poznali myšlienky nášho miláčika, by sme mali brať do úvahy celé jeho držanie tela, nielen jednotlivé časti tela. Časti tela môžu odhaliť iba časť správania, nie podstatu. Zručnosť v čítaní signálov bude časom taká veľká, že majiteľovi bude stačiť jeden pohľad, aby zistil, aká je nálada zvieraťa.

Čo hovoria mačacie oči?

Pre mačky je dlhodobý pohľad do očí výzvou a skúškou sily. Pomalé klipkanie je prejavom dôvery a náklonnosti.

Uvoľnená a odpočinutá mačka, ktorá sa na danom mieste a v spoločnosti dobre cíti, má zvyčajne prižmúrené oči a mierne ovisnuté viečka. Najviac nám však povedia zreničky mačky. Ich veľkosť závisí nielen od svetla, ale aj od nálady.

Rozšírené zreničky môžu byť znakom strachu, vydesenia alebo vzrušenia, ale v kombinácii so vztýčenými ušami už mačka naznačuje, že sa nebojí. Nahnevaná ale sebavedomá mačka môže mať zreničky zúžené na minimálny prúžok.

Aké signály ukazujú mačacie uši?

Aké signály ukazujú mačacie uši?

Mačacie uši sa pohybujú nezávisle od seba a ich pohyblivosť im poskytuje 20 až 30 svalov. Reagujú na každý zvuk a pohyb v prostredí mačky.

Uvoľnená a pokojná mačka, ktorá pradie má uši zvyčajne nasmerované dopredu a sú mierne naklonené. V okamihu sústredenia sa však pomocou svalov na čele mierne vyrovnajú. Zvyšujúca sa nervozita alebo strach mačky spôsobuje, že sa uši posúvajú dozadu a dole, kým nie sú plocho na hlave.


Čo naznačuje mačací chvost?

Pri stretnutí so známou mačkou alebo s jej majiteľom mačka spokojne zdvihne chvost a špičku nasmeruje dozadu.

Mačka, ktorá má v úmysle napadnúť obeť, alebo hračku, pomaly zametá chvostom zo strany na stranu, čo sa dá chápať ako výraz jej nerozhodnosti. Mávanie chvostom alebo jeho špičkou je varovaním, znamená, že mačka je frustrovaná a môže byť agresívna - v takom prípade je lepšie nechať mačku osamote. Vďaka veľkému množstvu srsti na chvoste dokáže na ňom naježiť srsť, aby odstrašila súpera.

Chvost ohnutý do tvaru obráteného písmena U, je podnetom k hre, objavuje sa aj počas naháňačiek.

Čo hovorí o nálade mačky srsť?

Čo hovoria fúzy o nálade mačky?

Zvedavá mačka skúmajúca oblasť má vyčnievajúce fúzy, ktoré smerujú dopredu. Vystrašená a neistá ich má usporiadané jeden na druhom, priam prilepené k pysku. V neutrálnej nálade sú hmatové chlpy uvoľnené, nie je na nich vidno napätie.

Čo hovorí o nálade mačky srsť?

Mačka v neutrálnej nálade by mala mať lesklú a hladkú srsť, ak je srsť naježená, môže to byť prejav toho, že sa zle cíti, rovnako po fyzickej ako aj psychickej stránke. Takáto naježená srsť sa objavuje aj v obrannom postoji mačky, jej cieľom je opticky zväčšiť svoju veľkosť, aby mačka vystrašila súpera a vyhla sa boju.

Avšak agresívna mačka, ktorá sa chystá zaútočiť, má hladkú srsť. Je tak sebavedomá, že sa nebojí rivalizácie a nemusí svojmu súperovi ukazovať svoju veľkosť.

Čo hovoria mačacie oči?

Ovládanie reči tela svojho zvieraťa je potrebné z mnohých dôvodov, ale najdôležitejšie je lepšie ho spoznať a lepšie spolu komunikovať. Náladu a zámery vašej mačky je možné zistiť na diaľku, tak aby ste sa neskôr nečudovali jej správaniu. Takéto vedomosti tiež uľahčujú spoločný život a minimalizujú konflikty. Zodpovedný majiteľ by mal poznať a rešpektovať zámery zvieraťa.

Zistite viac, čo znamenajú mačacie gestá.

Karolína Luščíková