40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Prečo je potrebné hrať sa s mačkou? Ako sa hrať s domácim miláčikom?

Mnoho opatrovateľov má problém nájsť si denne čas na hranie sa so svojimi mačkami. To je vážna chyba, ktorá by sa nemala robiť pri preberaní zodpovednosti za živého tvora! Mačky potrebujú hru rovnako ako krmivo alebo spánok. Nedostatok hry môže spôsobiť mnohé negatívne dôsledky.

Mačky sú rodenými lovcami. Ich prirodzená každodenná aktivita preto zahŕňa lov. Domáci miláčikovia sa nemusia obávať získavania potravy, ale to neznamená, že nemajú lovecký inštinkt. Uspokojiť treba aj gaučové mačky, ktoré nikdy nevychádzajú z domu. Ako na to?

Hra je pre mačky veľmi dôležitá, umožňuje im dosiahnuť duševnú pohodu a emocionálnu stabilitu. Môžete predstaviť rôzne hry - s udicou, loptičkami, myšami, vlastnoručne vyrobenými hračkami alebo interaktívnymi hračkami.

Dôsledky nehrania sa s vašou mačkou

Mačky lovia celý život. Preto každý chlpatý miláčik žijúci doma bez ohľadu na vek potrebuje nejakú zábavu. Mačka, ktorá nemá možnosť uplatniť svoj lovecký pud, je nešťastná. Stáva sa apatickou, až depresívnou, alebo naopak hyperaktívnou a agresívnou. V druhom prípade sa zvyčajne snaží uspokojiť svoje potreby spôsobom, ktorý je pre opatrovateľa neprijateľný, napríklad napádaním nôh okoloidúcich alebo ničením nábytku. Nečinnosť spôsobuje nielen problémy so správaním, ale zvyčajne má aj vážne zdravotné následky. Mačka je ohrozená nadváhou a trpí množstvom chorôb. Nedostatok pravidelnej stimulácie v prípade mačiatok je obzvlášť katastrofálny. Počas prvých dni života sa totiž nevyvíjajú správne, motoricky ani emocionálne.

Hra mačiek by mala mať vždy niekoľko prvkov – najprv je pozorovanie hračky (koristi), potom prenasledovanie, chytanie a jedenie. Pri používaní hračiek by ste mali napodobňovať pohyby a správanie potenciálnej koristi mačky, na konci hry jej dovoliť chytiť ju a potom ju odmeniť maškrtou pre mačky.

Obľúbené hry pre mačky

Hra s mačkami by mala napodobňovať lov. Mačky preferujú rôzne techniky lovu. Pre niekoho je najdôležitejším prvkom prenasledovanie utekajúceho predmetu, iné ochotnejšie číhajú na obeť z úkrytu. Bez ohľadu na štýl lovu sa skladá z niekoľkých konštantných prvkov, ktoré v hre nemôžu chýbať. Najskôr mačka korisť pozoruje, potom ju chytí a nakoniec zje!

S mačkou sa dá hrať rôznymi spôsobmi, no vždy treba použiť hračku, ktorá napodobňuje správanie potenciálnej obete – pohne sa, občas sa zastaví a opäť zmení miesto. Môže ísť napríklad o niekoľko farebných pierok na udici, guľku papiera na gumičke alebo myš na diaľkové ovládanie. Tento predmet by sa nemal pohybovať monotónne, pretože vášho domáceho maznáčika rýchlo unudí. Ak vaša mačka rada loví z úkrytu, môžete na hranie použiť kartónovú škatuľu, kde môže mačka číhať.

Ďalšou fázou hry by mal byť útek „obete“, keď ju mačka napadne. Trochu pohybu robí zvieratko radosť a prospieva jeho kondícii. Prenasledovanie však nemôže trvať príliš dlho. Aj to sa musí skončiť úspechom.

Mali by ste nechať mačku chytiť korisť a potom ju odmeniť krmivom pre mačky (preto je najlepšie hrať pred stanovenými časmi jedenia) alebo aspoň maškrtou pre mačky. Lov by nemal trvať dlhšie ako 15 minút. Je však dobré ho opakovať aspoň 2-3 krát denne, pričom nezabúdajte, že mačky majú rady rutinu. Budú sa radi hrať v riadnom čase a za špecifických okolností.

Hra s mačkou by mala pozostávať z niekoľkých krátkych sedení. Každé sedenie trvá približne 10 minút a končí sa chytením hračky.Takýchto sedení môže byť niekoľko za sebou, v závislosti od stavu mačky. Keď necháte mačku samu s hračkou, nezabudnite, že nie je nezničiteľná a jej stav treba často kontrolovať.

Aké chyby by ste nemali robiť pri hre s mačkami?

Nemôžete sa hrať s domácim miláčikom príliš dlho - dlhotrvajúci "lov" vedie k únave a nechuti zvieraťa. Nesmiete preskočiť žiadnu z „loveckých“ etáp a najmä by ste mačku nemali pripraviť o uspokojenie z ulovenia a zjedenia koristi. Vážnou chybou je aj to, ak zviera pri hre chytí zubami za ruky alebo nohy svojho majiteľa – ak je naučené takejto zábave, môže človeku ublížiť. V tom čase, keď je mačka ponechaná dlho sama (napr. počas práce opatrovateľov), môžete mačke nechať na zabavenie jej osvedčené hračky - myšky, loptičky. Po príchode by ste ich však mali schovať alebo obmeniť, aby sa s nimi mačka dlho nenudila.

Nakoniec, nemá zmysel kupovať mačke veľa hračiek a nechávať ju s nimi samú. Takáto zábava je pre ňu atraktívna len na chvíľu.

Nič nemôže nahradiť interakciu domáceho maznáčika s jeho majiteľom, čo vnáša do „lovu“ prvok nepredvídateľnosti. Navyše iba pravidelným venovaním času a pozornosti svojej mačke si s ňou môžete vybudovať hlboké puto a krásny vzťah!

Pozri aj: Ako vyrobiť hračku pre mačku? Pozrite si hračky pre mačky diy

Šimon Wisch