40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Uhryznutie mačkou - príčiny, následky a spôsoby reakcie

Uhryznutie mačky zvyčajne nespôsobí veľkú ranu. Často je to takmer neviditeľný bod na pokožke. Ak sa však zviera zaryje zuby hlboko, môže dôjsť k infekcii. Takéto uhryznutie by ste nemali podceňovať, ani keď ho zapríčinil váš domáci miláčik.

Nesocializované mačky niekedy chytajú zubami rôzne predmety, čo je dôsledkom nedostatočného učenia určovania hraníc - najčastejšie sa to týka mačiek, ktoré sú príliš rýchlo odobraté mačke. Zviera vtedy zvyčajné neublíži. Inak to môže byť, keď je váš miláčik rozrušený alebo vystrašený. V takejto situácii by mal byť človek pri kontakte s mačkou opatrný, pretože v rámci obrany môže svojho majiteľa pohrýzť až do krvi. A uhryznutie mačky, aj keď zvyčajne nezanecháva viditeľné rany, môže byť veľmi nebezpečné.

Mačacie zuby bývajú použité ako posledná možnosť obrany. Reakcia na upokojujúce signály od mačiek a dodržiavanie reči ich tela pomôže predchádzať nepríjemným situáciám.Prečo je uhryznutie domácou mačkou nebezpečné?

To, že uhryznutie cudzou mačkou si vyžaduje zásah lekára, sa zdá byť samozrejmé - zviera môže byť choré. Takéto obavy zo svojich domácich miláčikov však ich majitelia zvyčajne nemajú, pretože poznajú zdravotný stav svojho zvieraťa. Je to mylné myslenie. V mačacích pyskoch sú baktérie (napr. Pasteurella multocida), ktoré môžu spôsobiť choroby nebezpečné pre človeka. Rany po mačacích zuboch nebývajú rozsiahle, ale pri silnom uhryznutí - hlboké. Dlhé kly môžu siahať hlboko do tkanív (najmä preto, že k uhryznutiu dochádza na rukách, kde sú tesne pod kožou šľachy, kĺby alebo kosti), ktoré zavádzajú mikróby z mačacích pyskov a z ľudskej kože.

Čo robiť v prípade uhryznutia mačkou?

Keď vás mačka pohryzie, snažte sa zachovať pokoj. Krik alebo násilné vytrhnutie ruky spôsobí, že už aj tak nervózne zviera sa bude viac stresovať - a zahryzne silnejšie. Najlepšie je uvoľniť ruku a uvoľniť čeľusť vašej mačky, potom sa vzdialiť do bezpečnej vzdialenosti. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, bez ohľadu na hĺbku rany, je dezinfekcia. Zranenie po uhryznutí mačkou je potrebné umyť fyziologickým roztokom alebo dezinfekčným roztokom (napr. Octenisept). Musíte počítať s dočasným krvácaním, pretože tak sa telo zbaví patogénnych mikroorganizmov. Následne je potrebné ranu pokryť sterilným obväzom. V prípade plytkého uhryznutia tento postup zvyčajne vystačí. Naopak ak je rana hlboká, vyhľadajte svojho praktického lekára kvôli antibiotikám.

Počas nasledujúcich dní musíte byť v strehu. Ak budete mať horúčku alebo bolesti či opuch na mieste uhryznutia mačkou, navštívte znova svojho lekára. Môže to dokonca znamenať, že rana si vyžaduje chirurgické očistenie.

Je potrebné zabrániť, aby sa vyvinula systémová infekcia, to znamená, aby sa baktérie dostali do krvného obehu. U ľudí trpiacich určitými chorobami alebo oslabenou imunitou môže táto situácia viesť dokonca k smrteľne nebezpečnému septickému šoku.

Prípad, ktorý si vyžaduje špeciálne zaobchádzanie, je uhryznutie neznámou mačkou. Zranená osoba - v závislosti od rozhodnutia lekára - môže dostať sériu profylaktických injekcií proti besnote.

Hra s mačkou s vlastnými rukami alebo nohami vždy končia uhryznutím. Takéto správanie spôsobí, že mačka zaútočí na človeka, zatiaľ čo hľadá pozornosť a myslia si, že je to hra.Ako sa chrániť pred uhryznutím mačkou?

Ľudia, ktorí majú každodenný kontakt s mačkami, musia rátať s prípadným uhryznutím, ale je dobré pokúsiť sa takýmto situáciám vyhnúť dodržaním niekoľkých základných pravidiel:

· Naučte mačiatka už od prvých okamihov, že hryzenie nie je prijateľnou formou hry - nehrajte sa s časťami tela mačky - rukami, nohami!;

· sledujte reč tela svojej mačky a nedotýkajte sa zvieraťa (alebo to robte so zabezpečením), keď je úzkostlivé alebo rozrušené;

· nevstupujte medzi bojujúce mačky (je lepšie ich rozptýliť, napr. oddeľte ich vankúšom, dekou, kusom kartónu);

· pokiaľ je to možné, nenúťte mačku do ničoho (napr. sedenie v lone atď.);

· choďte so svojou mačkou k odborníkovi, ak vykazuje agresívne správanie - môže to byť spôsobené chorobou alebo problémom so správaním;

· nedotýkajte sa cudzej mačky bez ochrany.


Šimon Wisch