40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Mačka na strome - ako reagovať a pomôcť vášmu miláčikovi?

Môže sa zdať, že mačka na strome je celkom prirodzený pohľad. Toto obratné zviera je vybavené vynikajúcim zmyslom pre rovnováhu a silnými pazúrmi, vďaka ktorým je predisponované k šplhaniu. Prečo si tak často myslíme, že mačka, ktorá sa vyšplhala na strom, z neho nemôže zísť a je potrebné jej pomôcť?

Mačka, ktorá sa vyšplhala na strom na ňom dokáže sedieť celé hodiny, kvôli tomu si ľudia myslia, že nemôže zísť dole. Obzvlášť znepokojujúci je pohľad na gaučovú mačku, ktorá sa vytratí z domu a nikdy predtým tak vysoko nevyliezla. Niekedy zviera skutočne potrebuje pomoc. Najčastejšie však stačí mu vytvoriť podmienky na to, aby zo stromu zišlo samé.

Mačka dokáže na strome sedieť celé hodiny.

Prečo sa mačky šplhajú na stromy?

Mačky majú vrodenú potrebu šplhania, pretože v určitej výške získavajú vynikajúci nadhľad. V prírode im to uľahčuje lov. Tieto gaučové stvorenia jednoducho chcú mať kontrolu nad svojím územím. Aj mačka, ktorá nevychádza z domu, keď sa ocitne vonku, môže nečakane vyliezť na strom - zo zvedavosti, v honbe za potenciálnou obeťou (mucha, malý vták) alebo keď sa niečoho bojí.

Prečo môže mať mačka na strome problém zísť dole?

Existuje niekoľko teórií o problémoch mačiek pri schádzaní zo stromu. Dôvodom môže byť to, že sa zviera zamotá do konárov (najmä ak má obojok), alebo ak je choré a slabé. Vo zvyšných prípadoch, ako už niektorí naznačujú, môžu byť ťažkosti spôsobené anatómiou tela. V porovnaní napríklad s veveričkou mačky majú obmedzenú pohyblivosť kĺbov a nedokážu otočiť labky tak, aby zišli dolu kmeňom, a zároveň sledovať cestu pred sebou (čo je prirodzenou potrebou mačky). Z miesta kde vyliezli zvyčajne zoskočia. Avšak konár, na ktorý sa dostanú môže byť príliš vysoko. Problémom môžu byť tiež skrátené pazúry, ktoré používajú nielen na lov alebo obranu, ale aj na lezenie a udržiavanie rovnováhy vo výške. Preto by sa nikdy nemali strihať pazúry mačkám, ktoré vychádzajú z domu. Predovšetkým netreba zabúdať, že mačka môže vyliezť na strom, pretože sa niečoho zľakla. A vtedy zíde dole, až keď sa bude cítiť bezpečne.

Mačky používajú lezenie na strom aj ako útek pred nebezpečenstvom. Dole zídu, keď sa budú cítiť bezpečne.

Čo robiť, keď mačka vyjde na strom?

Keď mačka vyjde na strom, mali by ste vyhodnotiť situáciu. Ak tam zostala dlho uviaznutá a zjavne sa nemôže pohybovať, alebo ak je vystavená iným nebezpečenstvám (napríklad ak je zranená alebo je vonku zima), je potrebné rýchlo konať. Mačka sa nebude chcieť ani len pokúsiť zostúpiť, ak sa dole bude nachádzať to pred čím utiekla, alebo dav prizerajúcich sa hlasno komentujúcich situáciu. Zviera potrebuje zaistiť pocit bezpečia, samoty a ticha. Maximálne s ním môžete hovoriť pokojným hlasom alebo ho povzbudiť intenzívne voňajúcou pochúťkou, aby zišlo dole. Ak máte obavy, že sa mačka nebude dostatočne obratná, môžete ku kmeňu šikmo priložiť dlhú dosku, ktorá uľahčí zostup na zem.

Na koho sa obrátiť, ak mačka nezlezie zo stromu?

Ak odhadneme, že mačka na strome potrebuje rýchly zásah, môžete sa ju pokúsiť odstrániť sami, vyžaduje to však účinné a opatrné lezenie. V opačnom prípade si môžeme ublížiť alebo zviera ešte viac vydesiť, čo ho prinúti vyliezť na vyššie vetvy. Preto je dobré v takejto situácii zavolať pomoc. Môžete napríklad kontaktovať stavebnú spoločnosť, ktorá pracuje v okolí a má zdvihák. Zásahy v takýchto situáciách vykonávajú aj hasiči. Vzhľadom na problémy, s ktorými sa dennodenne stretávajú, by však mali byť braní do úvahy ako posledná možnosť, ak zlyhajú iné metódy.