40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najnovšie články na blogu:

Pieskomil - informácie, potreby a chov

Pieskomil je populárny domáci hlodavec na celom svete. Prečítajte si, ako dlho sa dožíva, čo obľubuje jesť a aká je dokonalá klietka pre pieskomila.

Pieskomil - hlodavec, ktorý sa vyznačuje charakteristickými dlhými zadnými nohami je známy aj ako mongolský gerbil. Dlhé nohy mu umožňujú robiť dlhé, vysoké skoky. Čo ešte charakterizuje toto malé zvieratko a aké podmienky na chov mu treba zabezpečiť, aby žilo zdravo a šťastne?

Pieskomily sú spoločenské hlodavce, ale najlepšie sa cítia medzi ostatnými zástupcami druhu.

Odkiaľ pochádza pieskomil?

Vo voľnej prírode žije viac ako 100 druhov pieskomilov. Najčastejšie obývajú suché, polopúšťové oblasti, stepi a savany Afriky, Stredného východu a Strednej Ázie. Rôzne druhy pieskomilov sa od seba veľmi líšia vzhľadom aj správaním. Nazývajú sa „púštne krysy“ a obvykle majú hnedú alebo čiernu farbu s bielym bruchom.

Najobľúbenejší, pieskomil domáci, pochádza z čeľade pieskomilov mongolských, váži v priemere 100 g a meria okolo 20 mm a jeho úplne osrstený chvost tvorí 70 % dĺžky jeho tela. V dôsledku šľachtiteľského kríženia sa vyskytuje v mnohých rôznych farbách: zlatá, strieborná, čierna, červená, krémová a hnedá. Na trhu je dostupný aj jeho blízky príbuzný – pieskomil škrečkovitý. Ten sa vyznačuje hustým bezsrstým chvostom a žije oveľa dlhšie ako pieskomil mongolský. Je však oveľa menej populárny a dokonca je ťažké ho nájsť v slovenských zoo obchodoch.

Aká klietka je najlepšia pre psiekomila?

Pieskomily sú veľmi pohyblivé hlodavce, preto potrebujú priestrannú klietku pre pieskomily, po ktorej môžu liezť – najlepšie pozostávajúcu z niekoľkých poschodí. V klietke by nemali chýbať hračky, domček a bezpečný kolotoč. Keďže pieskomily milujú hrabanie, ideálna je hrubá vrstva podstielky. Doplnkom bude samozrejme domček, v ktorom hlodavec nájde úkryt, napájačka aj miska na potravu. Pieskomily, podobne ako činčily, majú rady pieskové kúpele – preto by sme raz do týždňa mali dať do klietky pieskový bazénik.

Pieskomily môžu jesť orechy, ale nie vo veľkom množstve, pretože sú ťažko stráviteľné a kalorické.

Akvárium pre pieskomila?

Môžu byť pieskomily chované aj v akváriu alebo teráriu? Áno, a je to celkom populárne riešenie. Uľahčuje udržiavať priestor čistý. Pamätajte však, že terárium pre pieskomily by nemalo byť na priamom slnku a malo by mať dobré vetranie – všetky ostatné odporúčania sú rovnaké ako odporúčania pre klietku.

Čo jedia pieskomily?

Základnou zložkou potravy pieskomila sú zrná pšenice, raže alebo ovsa. Najpohodlnejším spôsobom kŕmenia je preto použitie hotového krmiva pre pieskomily.

Dodatočne môžete pieskomilom podávať ovocie a zeleninu, napr. jablko, karfiol, mrkvu, brokolicu, púpavu, cviklu, zeler, petržlen či kaleráb, seno a bylinky. Pieskomil má rád aj vetvičky vŕby alebo brezy, aby si mohol brúsiť zuby.

Aké produkty sú škodlivé pre pieskomily? Pieskomily nesmú jesť cibuľu, surové zemiaky, fazuľu, listy paradajok a rebarboru.

Môžu pieskomily jesť orechy? Môžu, ale neodporúča sa to. Orechy veľmi zaťažujú tráviaci systém hlodavcov a môžu spôsobiť obezitu. Preto by všetky orechy a semená mali byť pre pieskomila pri zvláštnych príležitostiach skôr vzácnosťou.

Klietka pre pieskomila by mala byť dostatočne veľká, aby mohol skákať a prehrabávať sa v pilinách.

Ako dlho žije pieskomil? Môže ochorieť?

Pieskomily mongolské žijú v priemere 3-4 roky. Sú to všeobecne hlodavce odolné voči chorobám, ale ako všetky zvieratá môžu z času na čas ochorieť. Najčastejšie k veterinárovi prichádzajú pieskomily, ktoré majú blchy, vši, kliešte, lišaj, prerastanie zubov, prerastanie pazúrov, zápchu, hnačky či infekcie očí alebo nosa. Niekedy sa však vyskytnú aj závažnejšie ochorenia ako mŕtvica, epilepsia či rakovina pachovej žľazy.

Koľko stojí pieskomil?

Cena pieskomila sa pohybuje od 4-7 €. Nejde o drahé domáce zvieratko. Mali by ste však vedieť, že pieskomily sú stádové zvieratá, takže ak plánujete chovať pieskomily, oplatí sa kúpiť si hneď dvoch. Samozrejme, nezabudnite im poskytnúť dostatočne veľkú klietku. Kúpou dvoch hlodavcov zabezpečíte, že sa pieskomil nielenže nebude cítiť osamelý, ale budeme mať možnosť pozorovať aj ich vzájomný vzťah.

Pozri aj: Morča Skinny - charakteristika, starostlivosť, zdravie (morské prasiatko Skinny)

Natália Baková