40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najnovšie články na blogu:

Zakrslý králik baranček (Mini Lop) - Charakteristika, starostlivosť, zdravie (encyklopédia plemena)

Roztomilé malé králiky majú svojich obdivovateľov po celom svete. Ich malá veľkosť tela, mäkká srsť a sladký výraz tváre z nich robia častého člena rodín žijúcich v mestách.

História králikov tohto plemena je bohatá a pestrá a začala sa okolo roku 1972. V tom období sa týmto králikom hovorilo „Klein Widder“, čo v nemčine znamená „malý baran“, a boli zmesou nemeckého Big Lopa a králika Chinchilla. Vyzerali ako v súčasnosti známe mini lop’y, ale boli oveľa väčšie a ťažšie - ich telesná hmotnosť bola cca. 4 kg Propagátor tohto plemena Bob Herschbach vzal niekoľko jedincov do USA, kde pod vedením Americkej asociácie chovateľov králikov začal s chovom zameraným na zmenšenie hmotnosti a veľkosti králikov. V roku 1977 sa dosiahla miniatúra cieľového králika a plemeno sa premenovalo z „Klein Widder“ na „Mini Lop“. Vybrali osobu zodpovednú za propagáciu a zdokonalenie nového miniatúrneho plemena králikov mini lop - Herb Dyke, ktorý o tri roky neskôr doviedol k jej zápisu do registra a vývoju štandardu plemena.

Roztomilý králik sa pozerá priamo do objektívu. Mini Lop králiky majú rady kontakt s ľuďmi.

Vzhľad Mini Lop

Miniatúrne baránok je najmenší z rodiny zakrslých králikov. Jeho telesná hmotnosť by mala byť medzi 1,5 a 2 kg. Mini Lop je králik strednej veľkosti s kompaktným telom. Jeho hlava je mohutne stavaná, ale úmerná telu, nasadená na krátkom krku. Mini-lop by nemal mať zvýraznený krk. Hrudník široký. Trup je okrúhly a široký, silný. Králiky tohto plemena majú dosť krátke nohy a predné nohy sú hrubšie ako zadné. Pozadie baránka je zaoblené a chvost je bujne pokrytý srsťou a rovný. Charakteristické pre toto plemeno králika sú uši - opadajúce, dlhé a dosť tenké. Vnútro ucha by nemalo byť viditeľné zo žiadnej strany.

Králiky Mini Lop majú hladkú, ale veľmi hustú a tvrdú srsť. Lesklá srsť môže byť jednotná alebo viacfarebná. Akceptované odrody: čierna, čokoládová, modrá, červená a biela a zlomené odrody: gaštanové aguti, činčilový, oceľový a opál.Silueta králika. Celočierny králik s malými lopatkami má dosť krátke nohy a okrúhly zadok.

Zakrslý králik baranček - Starostlivosť

Králiky Mini Lop nevyžadujú starostlivosť o svoju kožušinu. Dokonale si poradia s umývaním a udržiavaním čistoty. Nie je potrebné ďalšie umývanie a kúpanie králikov, môže im to dokonca ublížiť - znižuje imunitu a spôsobuje prechladnutie a stres počas kúpania vplýva na ich jemné srdce.

Odporúča sa aspoň raz týždenne česať králiky. To vám umožní odstrániť odumretú srsť, zmenšiť jej vypadávanie a udržať ju lesklú a v dobrom stave. Musíte počítať s tým, že srsť zakrslého barančeka pĺzne. V tomto období by sa mala frekvencia česania výrazne zvýšiť.

Pravidelne, najlepšie raz za mesiac, by sa mali pristrihávať pazúry králika. Rovnako ako u iných zvierat pazúry majú jadro a prúdia cez ne krvné cievy. Pri strihaní dodržujte bezpečnú vzdialenosť, aby ste oblasť neprestrihli a nespôsobili krvácanie.

Pre zdravé zuby, poskytnite králikom pevný žuvací predmet dostatočnej dĺžky. Zuby králikov rastú po celý život, preto je dôležité, aby mal možnosť si ich obrúsiť. Ako hryzadlá sa dobre osvedčia kúsky dreva, hračky určené králikom, tvrdé paličky a rôzne konáre ovocných stromov. Príliš dlhé zuby spôsobujú bolesť, nepohodlie a problémy so stravovaním. V krajnom prípade môžete ísť k veterinárovi na skrátenie zubov.

POZRITE SI PONUKU KLIETOK PRE KRÁLIKYMini Lop - Zdravie

Barančeky, rovnako ako všetky králiky, zle znášajú prievan. Rýchlo prechladnú a zoslabnú. Okrem toho sú náchylné na obezitu, preto je veľmi dôležité ich správne kŕmiť a rozdeľovať porcie tak, aby sa neprejedali. Zakrslé barančeky zožerú toľko, koľko majú naložené, aj keby to bola porcia dva dni.

Králiky všetkých plemien sú vystavené chorobám ako sú myxomatóza, kalicivírus, pasteurelóza, kokcidióza. Králiky by mali byť očkované podľa pokynov veterinára a pravidelne odčervované.

Ich dlhé a ovisnuté uši môžu byť zdrojom problémov - ľahko sa v nich zhromažďuje špina a prach a králik nie je vždy schopný dôjsť do všetkých zákutí. Príliš časté škriabanie uší môže naznačovať svrab alebo zápal stredného ucha, ktorý je u mini-lop úplne bežný.

Priemerná dĺžka života mini lop je 10 rokov. Pri správnej starostlivosti a správnej výžive sa dlho tešia dobrému zdraviu.


Údržba a výživa

Králiky potrebujú bezpečný priestor, kde môžu pokojne odpočívať. Ich domom by mala byť primerane veľká, pozinkovaná klietka. Pre jedného králika so štandardnými rozmerom stačí taká s rozmermi 100x50x30 cm. Ak máme viac voľného miesta, tým lepšie pre nášho králika, čím väčšia klietka, tým voľnejšie sa v nej bude cítiť. Pri výbere klietky je dobré pamätať o tom, že králik by mal byť schopný si v nej ľahnúť, to znamená, že jej dĺžka musí minimálne zodpovedať dĺžke ležiaceho králika. Výška klietky musí byť dostatočne veľká, aby mohol v klietke stáť na zadných nohách. Klietka nemôže stáť v prievane alebo na príliš slnečnom mieste.

Dno klietky musí byť vyplnené mäkkou podstielkou dobre sa osvedčia piliny alebo jemné pelety. Nečistoty by sa mal odstraňovať každý deň a minimálne raz za mesiac sa odporúča vymeniť celý podklad, klietku vydezinfikovať a znovu naplniť.

V klietke nemôže chýbať napájačka, misky, seno a pomocné prvky, ako sú hryzadlá, hračky, atď. Králik by mal mať možnosť behať aj mimo klietky, odporúča sa, aby aspoň 2 - 3 hodiny denne mohol s majiteľmi vyvádzať bez zábran. Prechádzky s králikom barančekového plemena by sa mali zavádzať postupne, aby si na ne domáce zviera mohlo zvyknúť. Počas prechádzok by mal byť na dobre zvolenom postroji a vodítku. Tieto králiky sú zvedavé, takže chvíľka nepozornosti počas prechádzky by sa mohla skončiť zle. Ak sa rozhodnete ísť s králikom von, odporúča sa domáce zviera pravidelne očkovať a odčerviť. Nemal by byť vystavený priamemu slnku.

Králiky by sa mali kŕmiť zmesou na báze bylín, zeleniny a trávy. Pre králiky je k dispozícii množstvo hotových krmív pre domáce zvieratá. Stravu králika môžete spestriť ovocím (jablká, hrušky atď.), Doplnkovou zeleninou (mrkva, paradajky, špenát, šťovík atď.), Trávami (púpava), konármi ovocných stromov a kríkov a samozrejme seno - dobrá kvalita, nie prašivé a musí byť neustále k dispozícii v krmive alebo klietke. Napájačka s vodou by sa mala umývať každý deň a voda by mala byť vymenená na čerstvú.králik mini lopata zje mrkvu.

Mini Lop - Povaha

Mini lop králiky sú skutočne spoločenskými zvieratkami. Páči sa im byť s ľuďmi a inými zvieratami. Chcú sa učiť a vďaka pravidelným, systematickým tréningom dokážu reagovať na meno a môžu vykonávať jednoduché príkazy. Učenie by sa malo uskutočňovať na krátkych sedeniach, kde ich odmeníme za dobré správanie. Králiky by nemali byť karhané ani na nich dvíhať hlas.

Zakrslé barančeky sú veľmi živé králiky, radi vystrájajú, sú veľmi zvedavé a musia všetko vidieť. Radi skáču a behajú celé hodiny. Mini lop by mali mať k dispozícii výbeh alebo byť vypúšťané v byte, ale tam, kde budú ohradené nebezpečné miesta a vybavenie. Počas vystrájania by ste mali venovať osobitnú pozornosť rastlinám, väčšina kvetov v bytoch je pre tieto králiky jedovatá.

Králiky sú vo všeobecnosti bojazlivé. Nemajú radi hluk, nadmerné rachoty, časté zmeny. Jemné miniatúrne barančeky sú úžasným rodinným priateľom, dobre vychádzajú s pokojnými, o niečo staršími deťmi, ktoré dokážu rešpektovať priestor zvieraťa. Králiky sa radi objímajú a hladkajú, ale nie sú dotieravé a silné. Za žiadnych okolností nechytajte králiky za uši! Ide o mimoriadne citlivé miesta, ktoré možno ľahko zraniť.

Karolína Luščíková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok