40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najnovšie články na blogu:

Činčila - ako skrotiť činčilu a aké podmienky jej musíte poskytnúť?

Činčila domáca je obľúbený hlodavec s mimoriadne príjemnou na dotyk kožušinou. Nie je ťažké ju chovať, takže je perfektná ako domáce zviera.

Hlodavec z Južnej Ameriky je u nás čoraz obľúbenejším domácim miláčikom. Mimoriadne jemná kožušina, nadýchaný chvost, veľké uši a oči pôsobia priateľsky a roztomilo. V podstate sú to pokojné zvieratá - často plaché, vyžadujúce veľa aktivít, pohybu a najlepšie spoločnosť inej činčily.

činčila sedí v koši.

Odkiaľ pochádza činčila?

Predchodcom dnešných domácich činčíl je Chinchilla lanigera - malá činčila. V prírode existuje aj druhý druh - Chinchilla chinchilla - činčila dlhochvostá, ktorá však nikdy nebola úspešne domestikovaná. Činčily sa pôvodne dali nájsť na malom území okolo juhoamerických Ánd, ktoré má suché púštne podnebie.
Vo voľnej prírode sú činčily vystavené veľkým výkyvom teplôt a sťaženému prístupu k potrave a vode - preto pri domácom chove musíte byť opatrní aj pri ich prekrmovaní.
V prírode sú činčily dosť plaché zvieratá, cez deň spia ukryté v kríkoch alebo jaskyniach - až po súmraku sa vyjdú najesť, najčastejšie sú to korene a semená rastlín.

POZRITE SI PONUK KRMÍV PRE ČINČILY

Chov činčily doma

Mať činčilu nie je náročné, ale aby bola šťastná, musíte splniť niekoľko podmienok.


1) Aká klietka pre činčilu?

Veľká. Sú to veľmi živé zvieratá a potrebujú veľa pohybu. V skutočnosti čím väčšie, tým lepšie. Je dôležité, aby klietka pre činčily mala prístrešok a hračky, napríklad drevené hryzadlá, tunely alebo hojdaciu sieť. Klietku je najlepšie umiestniť na pokojnom a svetlom mieste (ale nie na slnku!), Berúc do úvahy, že tieto zvieratá si vážia pokoj a veľa spia počas dňa.


2) Čo jedia činčily?

Strava činčily sa musí prísne dodržiavať, pretože majú veľmi citlivý tráviaci systém. Najbezpečnejším riešením bude použitie hotových krmív, napr. VERSELE-LAGA Granulat Chinchilla Complete pre činčily 500g činčile môžete tiež ponúknuť byliny a vetvy ovocných stromov.


3) Ako sa starať o činčilu?

Nie je to ťažké. Jej kožušinu stačí vyčesať a poskytnúť jej kúpeľ v špeciálnom piesku, napr. ZOLUX Rody Sand kúpeľový piesok 2l prírodný

Činčila v klietke na konári.

Ako skrotiť činčilu?

Máme klietku, vieme čím ju kŕmiť, ale stačí to, aby bola naša činčila šťastná a spokojná? Bohužiaľ, nie celkom, pretože jej bude chýbať druhá činčila! Sú to mimoriadne spoločenské hlodavce. Radi sa hrajú a provokujú, ale iba v rámci svojho druhu. Samozrejme človek si môže získať ich dôveru, ak sa bude s ním radi hrať, dobre reagujú na tréning a sú veľmi inteligentné, ale aby ste si pozorovanie tohto úžasného maznáčika užili naplno, je najlepšie mu poskytnúť spoločnosť . Potom budeme mať možnosť vidieť celé spektrum jedinečných spôsobov správania - hranie sa navzájom, vzájomné podpichovanie, ale aj skvelé puto.


Ak chceme skrotiť novo zakúpenú činčilu, je dobré dať jej čas a pamätať si, že je to plaché zviera - veľa s ňou porozprávajte, dovoľte jej pozerať sa na vás, ale neberme ju okamžite na ruky. Mnoho činčíl, bohužiaľ, nemá rado maznanie a hladkanie - k veľkej nespokojnosti majiteľov, pretože kto sa dotkne tejto zamatovej kožušiny, len ťažko sa ubráni hladkaniu. Skrotenie činčíl môže trvať deň, mesiac alebo dlhšie, ale je nevyhnutná trpezlivosť. Je oveľa jednoduchšie skrotiť strach činčily, ak má spoločnosť.


Je tiež potrebné pripomenúť, že ide o zvieratá s dlhou životnosťou. Koľko žije činčila? V domácich podmienkach asi 20 rokov! Je to veľmi dlhá doba, preto by ste mali starostlivo zvážiť rozhodnutie o kúpe. Koľko stojí činčila? Nákupná cena je od 30 do 80 EUR. Môže sa to zdať veľa, ale nie je to veľká suma v porovnaní s tým koľko na ňu utratíme po celý život.


Natália Baková

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok