40 DNÍ NA VRÁTENIE
Len u nás!
DOPRAVA ZADARMO!
Objednávky nad 30 eur

Kategórie

Najnovšie články na blogu:

Veverička domáca - zbierka najdôležitejších informácií

Veverička domáca nemôže byť za žiadnych okolností odobratá z jej prirodzeného prostredia. Veverička obyčajná je chránený druh a okrem toho by sa ťažko domestikovala. Najbežnejšou domácou veveričkou je burunduk, teda sibírska veverička.

Domáca veverička je taká, ktorá pochádza z chovu a je určená na život v byte. Starostlivosť o veveričky je podobná starostlivosti o ostatné hlodavce. Sú to veľmi živé, živé a zvedavé zvieratá. Žijú, bohužiaľ, o niečo kratšie ako najobľúbenejšie domáce zvieratá - psy a mačky, asi 5 - 7 rokov.

Chipmunk na konári.

Najpopulárnejšia veverička domáca

Najobľúbenejšou domácou veveričkou je burunduk, inak známa ako sibírska veverička. Vo svojom prirodzenom prostredí žije v severnej Ázii, severnom Japonsku (Hokkaido) a Kórei. Čoraz častejšie sa však vyskytujú v chovateľskej stanici. Ako vyzerá sibírska veverička? Burunduk je malý hlodavec. Stredná dĺžka tela je 25cm a z toho okolo 18cm tvorí chvost. Váha zvieraťa je tiež malá, do150 g. Táto veverička domáca má mäkkú, nadýchanú kožušinu, ktorá je:
● hnedosivo-biela na zadnej strane sú pozdĺžne pruhy,
● biela alebo svetlo žltá na strane brucha.

Zvieratko má malú hlavu, čierne oči, zaoblené uši, šikovné a chytľavé predné labky, lícne vaky, v ktorých skrýva jedlo, aby ho presunulo do hniezda, kde ho zje alebo uskladní na neskôr.

KLIETKY PRE VEVERIČKY


Domáca veverička - kde ju chovať?

Kvôli svojej spontánnosti a živosti veverička domáca vyžaduje veľkú klietku. Klietka určená pre norky bude dokonalým výberom. Čím je väčšia, tým lepšie. Na predaj nájdete voliéry s veľkosťou terénu 1 x 1 m a výškou 2 m. Mimo obdobia aklimatizácie nezabudnite púšťať veveričku z klietky čo najčastejšie. Najlepšie každý deň, minimálne hodinu. To zvýši jej slobodu a zabezpečí jej pohyb. Je potrebné pripomenúť, že veverička pohybujúca sa po byte bude prejavovať veľkú zvedavosť a začne objavovať okolie. Preto musíte zabezpečiť všetky medzery a otvory, do ktorých by mohla vstúpiť, a skryť jemné ozdoby, ktoré by pri vystrájaní mohli spadnúť. Je dobré odstrániť z dohľadu všetky nebezpečné predmety, ako sú kozmetika, jedovaté rastliny, káble, čistiace prostriedky a ostré predmety.

Ako vybaviť klietku pre domáce veveričky? V prvom rade je potrebné sa postarať o miesto na spanie, a dokonca aj o niekoľko - 2-3 hniezda alebo búdky. Mali by v ňom byť stúpacie rebríky a konáre. Vzhľadom na to, že burunduky v prírode trávia veľa času vo svojich norách, je dobré vybaviť ich trávnatými hniezdami, malými amforami, korkovými rúrami, kde sa môžu schovať. Mal by byť tiež priestor na uspokojenie fyziologických potrieb. V prípade veveričiek, ktoré robia potrebu na jednom mieste, je to jednoduché - stačí podstielka s pieskom alebo štrkom. Dno klietky musí byť pokryté pilinami, senom, kokosovým vláknom a pôdou, v ktorej sa môže zviera kúpať. To je základňa, ktorú je možné spestriť mnohými hračkami.


Pre koho sú domáce veveričky? Aká je ich povaha?

Domáce veveričky nie sú tými najlepšími domácimi miláčikmi pre domácnosti s malými deťmi a pre netrpezlivých alebo pre tých, ktorí ich budú maznať. Aby si na vás zvykli si vyžaduje pokoj, vyrovnanosť a čas. Socializácia môže trvať až niekoľko mesiacov. Veveričky nie sú typickým domácim miláčikom na spoločné hranie a maznanie. Nemajú radi pohladenie a uprednostňujú zábavu osamote. Nepotrebujú ani spoločnosť iných členov svojho druhu. Iba počas obdobia párenia tolerujú iné veveričky v ich okrese. V ostatných prípadoch sa tomu bránia. Môže medzi nimi dôjsť dokonca ku krvavým bitkám. Domáce veveričky si iba občas vyžadujú spoločnosť a pozornosť.

Sibírske veveričky sú aktívne počas dňa. To je ich najväčšia výhoda oproti škrečkom, ktoré sú najobľúbenejšími hlodavcami v domácnosti. Oni zase fungujú v nočnom režime. Ľudia s ľahkým spánkom sa často môžu zobudiť na vŕzgajúci kotúč alebo chrumkanie. Na rozdiel od nich veveričky spia celú noc. Na jeseň je možné pozorovať zvýšené agresívne správanie voči majiteľovi, ktoré súvisí so skladovaním zásob. Zvieratá cítia tlak prichádzajúcej zimy. Aj keď sa doma nemusia starať o jedlo, príroda im nedovolí zabudnúť na tento proces. Zima je obdobím, keď sú domáce veveričky oveľa menej aktívne a sporadicky vychádzajú z hniezda. Prechádzky po dome sú vtedy zbytočné. Niektorí jedinci môžu prezimovať a spať niekoľko týždňov vo svojom hniezde. Potom sa metabolizmus výrazne spomalí, takže by zvieratá nemali byť rušené, aby sa neprebudili, čo by ich mohlo zbytočne oslabiť.

Chipmunk je jesť slnečnicové semienka

Veverička domáca burunduk - čo jej dať jesť?

Burunduk domáca veverička je bezproblémová pokiaľ ide o kŕmenie . Tieto zvieratá sú takmer všežravce. Ich jedálniček by mal obsahovať obilie, semiačka, ovocie, orechy a zeleninu. Taktiež nepohrdnú živočíšnymi bielkovinami a radi zožerú malé vtáky, larvy hmyzu, ako sú cvrčky alebo chrobáky, ba dokonca aj malé jašterice. Môžete im dať aj surové alebo varené vajcia a varené mäso (okrem hovädzieho a bravčového). Na trhu s chovateľskými potrebami je veľká ponuka hotových zmesí pre hlodavce, ktorými je možné kŕmiť veveričky. Je bezpodmienečne potrebné, aby mali prístup k čerstvej vode, ktorá by sa mala meniť každý deň. Tekutiny je možné dať do napájačky zavesenej na stene klietky alebo v miske, ak má zviera s napájačkou ťažkosti.


Koľko stojí domáca veverička?

Koľko stojí domáca veverička? Ceny začínajú od niekoľkých desiatok EUR a môžu dosiahnuť až niekoľko stoviek EUR. Je potrebné pripomenúť, že zvieratá by sa mali kupovať iba zo spoľahlivého zdroja, aby bol zdokumentovaný zdroj pôvodu.Olga Dubská

Komentáre

Neboli nájdené žiadne recenzie

Nový príspevok